Nigeriya armiyasi Boko Haram tomonidan yil boshida o‘g‘irlab ketilgan 360 kishini ozod qilganini e’lon qildi. Harbiy manbaga ko‘ra, qutqaruv operatsiyasi Borno shtatining janubidagi Mandara tog‘larida, jangarilarning qo‘rg‘onida amalga oshirildi.
Armiya matbuot kotibi Haruna Sani ikki go‘dak “o‘ta og‘ir tog‘ sharoiti va asirlikdagi azob-uqubatlar tufayli” halok bo‘lganini ma’lum qildi. Qolgan ozod qilinganlar tibbiy yordam va gumanitar yordam uchun xavfsiz joylarga evakuatsiya qilindi.
Harbiy bayonotda qo‘shinlar razvedka ma’lumotlarini to‘plagani va “psixologik operatsiyalar” orqali “isyonchilar safida ishonchsizlik uyg‘otgani” aytilgan. Boko Haram jangarilarining bir qismi tog‘larga qochgan, boshqalari esa taslim bo‘lgan.
Mahalliy yoshlar yetakchisi va Borno senatori AFP agentligiga ozod qilinganlar soni 400 dan oshiq ekanini aytgan. Boko Haram asirlar uchun millionlab nigeriya nayrasi miqdorida to‘lov talab qilgan edi.
Borno shtati qurolli guruhlar, banditlar va ayirmachilar uchun asosiy maydon bo‘lib, 2009-yilda Boko Haram hujumlari kuchayganidan beri xavfsizlik inqirozi davom etmoqda. SBM Intelligence ma’lumotlariga ko‘ra, guruh 2024-yil iyulidan 2025-yil iyunigacha to‘lovlardan 1,66 million dollar yig‘gan.
Nigeriya armiyasi Boko Haram va uning ajralib chiqqan guruhi ISWAPga qarshi kurashni kuchaytirgan. O‘tgan oyda AQSh bilan birgalikdagi operatsiyada 175 ISWAP jangarisi yo‘q qilingan edi.

Нигерийская армия объявила об освобождении 360 человек, похищенных Боко Харам в начале этого года на северо-востоке страны. Операция прошла в оплоте группировки в горах Мандара на юге штата Борно, где боевики удерживали людей «в тяжелых условиях».
Представитель армии Харуна Сани сообщил, что двое младенцев «скончались от истощения, вызванного чрезвычайно сложной горной местностью» и условиями плена. Остальные освобожденные были эвакуированы в безопасные места для медицинской помощи и гуманитарной поддержки.
В заявлении военных говорится, что войска собрали разведданные и использовали «психологические операции» для посева «недоверия в рядах повстанцев» перед началом штурма. Часть боевиков Боко Харам бежала в горы, другие сдались.
Местный молодежный лидер и сенатор Борно подтвердили AFP освобождение, но заявили, что группа включает более 400 человек. Боко Харам требовала миллионы найр выкупа за пленников.
Штат Борно является очагом вооруженных групп, бандитов и сепаратистов, усугубляющих кризис безопасности на северо-востоке Нигерии, который усилился с 2009 года. По данным SBM Intelligence, группировка собрала около 1,66 млн долларов выкупа с июля 2024 по июнь 2025 года.
Нигерийские военные активизировали борьбу с Боко Харам и ее отколовшейся группировкой ИГИЛ в Западной Африке. В прошлом месяце совместная операция с США уничтожила 175 боевиков ИГИЛ.