AQSh milliy futbol terma jamoasi himoyachisi Tim Rim 38 yoshida 2026 yilgi Jahon chempionatida jamoa sardori bo'lish sharafiga muyassar bo'ldi. U 2022 yilgi Qatardagi turnirdan keyin yana bir mundialda o'ynashni 'juda dargumon' deb hisoblagan bo'lsa-da, o'z chegaralarini sinab ko'rishga qaror qildi.
Rim Al Jazeera nashriga bergan intervyusida: 'Bu men uchun chegaralarni, jismoniy va ruhiy imkoniyatlarni kengaytirish haqida', dedi. U 2010 yilda AQSh terma jamoasidagi debyutini o'tkazgan va hozirda MLSning Charlotte FC jamoasida o'ynaydi.
2026 yilgi Jahon chempionatida 38 yoshdan oshgan bir qancha futbolchilar ishtirok etadi: portugaliyalik Krishtianu Ronaldu (41), xorvatiyalika Luka Modrich (40), bosniyalik Edin Dzeko (40), yaponiyalik Yuto Nagatomo (39) va argentinalik Lionel Messi (39). Bu avvalgi turnirlarga qaraganda keksa futbolchilar sonining ko'payganini ko'rsatadi.
Mutaxassislarning fikricha, futbolchilarning uzoq umr ko'rishida sport fanining rivojlanishi, ma'lumotlar tahlili, sog'lom turmush tarzi va motivatsiya muhim rol o'ynaydi. Zagreb universiteti professori Vlatko Vucetic: 'Bu faqat fan yoki mashinalar haqida emas, bu har doim odamlar haqida', dedi.
Rimning aytishicha, tiklanish yosh o'tgan sayin qiyinlashadi va u Pilates, qizil nur terapiyasi va uyquga e'tibor berishni afzal ko'radi. Uning uchun eng qiyin tomoni oilasidan uzoq vaqt ajralish bo'lsa-da, u bolalariga namuna ko'rsatish uchun o'ynashda davom etmoqda.

Защитник сборной США Тим Рим в возрасте 38 лет был удостоен чести стать капитаном команды на домашнем чемпионате мира 2026 года. После турнира в Катаре в 2022 году он считал 'весьма маловероятным' своё участие в ещё одном мундиале, но решил попытаться остаться в игре как можно дольше.
В интервью Al Jazeera Рим заявил: 'Для меня это о расширении границ, о том, чтобы проверить свои физические и эмоциональные возможности'. Он дебютировал за сборную США ещё в 2010 году и сейчас выступает за клуб MLS 'Шарлотт'.
На чемпионате мира 2026 года сыграют несколько полевых игроков старше 38 лет: португалец Криштиану Роналду (41), хорват Лука Модрич (40), босниец Эдин Джеко (40), японец Юто Нагатомо (39) и аргентинец Лионель Месси (39). Это свидетельствует о растущей тенденции к увеличению карьерной продолжительности.
Эксперты отмечают, что спортивная наука, анализ данных, здоровый образ жизни и мотивация играют ключевую роль в долголетии. Профессор Загребского университета Влатко Вучетич подчеркнул: 'Это не только о науке или машинах, это всегда о людях'.
Рим признаётся, что восстановление с возрастом становится сложнее, и он полагается на пилатес, красно-световую терапию и качественный сон. Самое трудное для него — долгая разлука с семьёй, но он продолжает играть, чтобы подавать пример своим детям.