Isroil harbiy-havo kuchlari Livan poytaxti Bayrutning janubiy qismiga yana bir hujum uyushtirdi. Bu, AQSh vositachiligida o'tgan hafta tuzilgan sulh bitimidan keyingi birinchi yirik hujumdir.
Hujum natijasida ikki turar-joy binosi vayron bo'ldi, kamida ikki kishi halok bo'ldi va 20 dan ortiq kishi, jumladan ayollar va bolalar yaralandi. Livan Sog'liqni saqlash vazirligi bu ma'lumotni tasdiqladi.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu hujumni "Hizbullohning terrorchilar shtab-kvartirasiga" qarshi qilinganini va bu guruhning Isroil hududiga o'q otishiga javob ekanini aytdi. U harbiy harakatlar davom etishini bildirdi.
Hizbulloh esa Isroilga javoban raketa zarbalari berganini e'lon qildi. Guruh rahbari Naim Qosim sulhni buzganlikda Isroilni aybladi va qurolsizlanishni "dushman maqsadlarini bajarish" deb atadi.
Eron parlamenti vakili Ebrahim Rezaiy Bayrutga hujumga "qat'iy va og'riqli javob" berilishini va'da qildi. Ayni paytda AQSh prezidenti Donald Tramp Livanni Eron bilan tinchlik kelishuviga kiritishni talab qilmayotganini aytdi.
Livan parlamenti spikeri Nabih Berri AQSh vositachiligidagi kelishuvni "tuzoq" deb atadi, chunki unda Isroilning janubiy Livandagi bosib olingan hududlardan chiqib ketishi haqida hech qanday band yo'q. Vaziyat keskinligicha qolmoqda.

Израильская авиация нанесла удары по южному пригороду Бейрута, что стало первой крупной атакой на ливанскую столицу после перемирия, заключенного при посредничестве США на прошлой неделе.
В результате двух авиаударов по жилым домам погибли два человека, не менее 20 ранены, включая женщин и детей, сообщило министерство здравоохранения Ливана.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что удары были нанесены по "террористическим штабам" в районе Дахия в ответ на обстрелы израильской территории со стороны "Хезболлы". Он пообещал продолжить операции.
"Хезболла" в ответ объявила о ракетных обстрелах израильских позиций, обвинив Израиль в нарушении перемирия. Лидер группировки Наим Касем заявил, что разоружение будет означать выполнение "целей врага".
Представитель иранского парламента Эбрахим Резаи пообещал "решительный и болезненный ответ" на израильскую атаку. Президент США Дональд Трамп заявил, что не требует включения Ливана в мирное соглашение с Ираном.
Спикер парламента Ливана Набих Берри назвал соглашение при посредничестве США "ловушкой", поскольку оно не предусматривает вывод израильских войск с оккупированных территорий на юге страны. Ситуация остается крайне напряженной.