Eron Isroilga bir necha to'lqinli raketa hujumini amalga oshirdi, bu haqda Isroil armiyasi Telegram'da ma'lum qildi. Hujumlar mahalliy vaqt bilan soat 22:00 da boshlandi va butun mamlakat bo'ylab havo hujumi signallari eshitildi.
Isroil armiyasi barcha raketalarni tutib olishga muvaffaq bo'lganini da'vo qilmoqda. Eron Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) esa Isroilning Ramat David aviabazasiga ballistik raketalar bilan zarba berilganini tasdiqladi.
IRGC bayonotida hujum Livandagi Tir va Nabatiya hududlarida keng ko'lamli qirg'in va ko'chirishlarga javob ekani aytilgan. "Agar tajovuzlar takrorlansa, javoblar kengroq bo'ladi va mintaqadagi barcha Amerika-sionistik nishonlarni qamrab oladi", deyiladi bayonotda.
AQSh prezidenti Donald Trump Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahuga qo'ng'iroq qilib, javob zarbasidan tiyilishni so'raganini ma'lum qildi. Trump "Eron zarbalari hech kimga zarar yetkazmadi" deb, vaziyatni tinchlantirishga chaqirdi.
Isroil rasmiylari avvalroq "kuchli javob" berishni rejalashtirayotganliklarini bildirgan edi. Eron tomoni esa agar Isroil javob qaytarsa, "yanada og'irroq zarbalar" berilishi haqida ogohlantirmoqda.

Иран запустил серию ракет по Израилю после предупреждений Тегерана о том, что Израиль должен прекратить наступление на юге Ливана. Обстрелы начались около 22:00 по местному времени, вызвав сирены по всей стране, сообщила израильская армия.
Армия Израиля утверждает, что перехватила все ракеты. Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана подтвердил, что целью были авиабаза Рамат-Давид и другие объекты, назвав атаку ответом на "массовые убийства и перемещение угнетенного народа" в Ливане.
В заявлении КСИР говорится: "Если агрессия повторится, ответ будет шире и охватит все американо-сионистские цели в регионе". Военный советник верховного лидера Ирана Мохсен Резаи пригрозил "сокрушительным ответом" на любые новые действия.
Президент США Дональд Трамп заявил, что позвонил премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху и призвал его не наносить ответный удар. "Иранские удары никому не навредили. Надеюсь, Израиль не будет отвечать", — сказал Трамп, отметив, что Вашингтон близок к "хорошей сделке" с Тегераном.
Израильские официальные лица ранее заявляли о планах "жесткого ответа". Иран предупредил, что любая реакция Израиля приведет к "более сокрушительным ударам".