18 yoshli Yamal aprel oyida olgan son va boldir mushaklari jarohatlaridan forig' bo'lishga harakat qilmoqda, Uilyams va Munos ham jarohatlardan tuzalmoqda.
Uch futbolchi yakshanba kuni Tennessi shtatining Chattanuga shahridagi Ispaniya mashg'ulot bazasida qolib, reabilitatsiyani davom ettirdi va dushanba kuni Peruga qarshi so'nggi tayyorgarlik o'yiniga safarga chiqmadi.
"Agar kelgusi kunlarda hech qanday muammo bo'lmasa, ularni 15-kunida maydonga tushirishni kutamiz," dedi De la Fuente jurnalistlarga. "Menimcha, uchalasi ham o'ynash imkoniyatiga ega bo'ladi."
Yamal, Uilyams va Munosning Kabo-Verdega qarshi asosiy tarkibda maydonga tushishi mumkinmi degan savolga De la Fuente ehtiyotkorona javob berdi: "Uchalasi ham 15 iyunga yaxshi holatda yetib kelish uchun kutilgan muddatlarda. Eng muhimi, bu muddatlar bajarilmoqda va bajarilishda davom etadi, shuning uchun ular biz bilan bo'lib, o'yinning bir qismida tanlanishi mumkin."
Ispaniya Peruga qarshi o'yin o'tkazish uchun Pueblaga boradi, keyin esa Atlanta shahriga jahon chempionati ochilish o'yini uchun yo'l oladi. De la Fuente raqibni engil qabul qilmaslik kerakligini ta'kidladi: "Biz uchun bu juda muhim o'yin. Biz unga shunchaki tayyorgarlik o'yini sifatida qaramaymiz."
Ispanlar Yevro-2024 g'alabasidan so'ng jahon chempionatiga asosiy favorit sifatida kelishmoqda. Hujumchi Yeremi Pino jamoa kutishlarni quchoq ochib qabul qilishini aytdi: "Favoritlik odatiy hol. Biz bir necha yil juda yaxshi o'tkazdik va buni katta g'urur bilan olib boramiz. Bosim bizni yomon o'ynashga majbur qilmasligi kerak. Bu bizni yaxshilashga va yaxshiroq o'ynashga undashi kerak."

Главный тренер сборной Испании Луис де ла Фуэнте заявил, что Ламин Ямал, Нико Уильямс и Виктор Муньос, вероятно, будут готовы к матчу открытия чемпионата мира против Кабо-Верде 15 июня.
18-летний Ямал восстанавливается после проблем с пахом и травмы подколенного сухожилия, полученной в апреле, а Уильямс и Муньос также восстанавливаются после травм.
Трио осталось на тренировочной базе Испании в Чаттануге, штат Теннесси, в воскресенье, чтобы продолжить реабилитацию, а не отправилось с командой на финальный товарищеский матч против Перу в понедельник.
«Если в ближайшие дни не будет неудач, мы ожидаем, что они будут доступны 15-го числа», — сказал де ла Фуэнте журналистам. «Я думаю, что все трое смогут сыграть».
На вопрос, готовы ли игроки выйти в стартовом составе против Кабо-Верде, де ла Фуэнте ответил более осторожно: «Все трое находятся в пределах ожидаемых сроков, чтобы прибыть в хорошем состоянии к 15 июня. Самое главное, что эти сроки соблюдаются и будут соблюдаться, чтобы они могли быть с нами и быть доступными для выбора в какой-то момент матча».
Испания сыграет с Перу в Пуэбле, а затем отправится в Атланту на открытие чемпионата мира, и де ла Фуэнте заявил, что они не будут недооценивать соперника: «Для нас это очень важный матч. Мы не рассматриваем его просто как подготовительную игру».
Испанцы прибывают на чемпионат мира в качестве главных претендентов после победы на Евро-2024. Нападающий Йереми Пино заявил, что сборная с радостью принимает ожидания: «Ярлык фаворита — это нормально. У нас были очень хорошие годы, и мы несем это с большой гордостью. Давление не должно заставлять нас играть хуже. Оно должно заставлять нас улучшаться и играть лучше».