Xalqaro havo transporti assotsiatsiyasi (IATA) hisobotiga ko‘ra, 2025-yilda aviakompaniyalar yoqilg‘iga 252 milliard dollar sarflagan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 40 foizga oshib, 350 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Yaqin Sharqdagi urush bilan bog‘liq uzilishlar va yoqilg‘i narxining oshishi aviakompaniyalar prognozlarini yomonlashtirgan. IATA ma’lumotlariga ko‘ra, yoqilg‘i xarajatlarining o‘sishi aviakompaniyalar foydasining sezilarli darajada qisqarishiga olib keladi.
2026-yilda aviakompaniyalarning umumiy foydasi taxminan 23 milliard dollarni tashkil qilishi kutilmoqda. Bu 2025-yildagi 41 milliard dollarlik ko‘rsatkichdan deyarli ikki baravar kam va avval prognoz qilingan 45 milliard dollardan ham past.
IATA bosh direktori Villi Uolshning ta’kidlashicha, aviakompaniyalarning moliyaviy natijalariga aviayoqilg‘i narxining taxminan 70 foizga oshishi bosim o‘tkazmoqda. Qo‘shimcha xarajatlarning bir qismini narxlarni moslashtirish va samaradorlikni oshirish orqali qoplash mumkin, ammo bu o‘tgan yil darajasida rentabellikni saqlab qolish uchun yetarli emas.
Kichikroq aviatashuvchilar, yilni zaif balans ko‘rsatkichlari bilan boshlagan, jiddiy qiyinchiliklarni boshdan kechirmoqda. Mintaqaviy darajada barcha kompaniyalar foydali bo‘lib qolmoqda, biroq Fors ko‘rfazi mamlakatlari aviakompaniyalari urush boshlanishida havo hududining deyarli to‘liq yopilishidan keyin operatsion noaniqlik bilan duch kelmoqda.

Согласно отчету Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), в прошлом году авиакомпании потратили на топливо 252 млрд долларов, однако в текущем году эти расходы могут увеличиться на 40% и достигнуть 350 млрд долларов.
Подчеркивается, что связанные с войной перебои на Ближнем Востоке и рост цен на топливо ухудшили прогнозы для авиакомпаний. Ожидается, что рост затрат на топливо приведет к существенному сокращению прибыли авиакомпаний.
Согласно прогнозу IATA, совокупная прибыль авиакомпаний в 2026 году составит около 23 млрд долларов. Это почти вдвое меньше показателя 2025 года, когда прибыль отрасли достигла 41 млрд долларов, а также ниже ранее прогнозировавшегося уровня в 45 млрд долларов.
Генеральный директор IATA Уилли Уолш заявил: «Финансовые результаты всех авиакомпаний испытывают давление из-за резкого роста цен на авиационное топливо, которое подорожало примерно на 70%. Часть дополнительных расходов удается компенсировать за счет корректировки цен и повышения эффективности, однако этого недостаточно, чтобы сохранить прибыльность на уровне прошлого года».
Менее крупные авиаперевозчики, начавшие год со слабыми балансовыми показателями, испытывают серьезные трудности. Авиакомпании стран Персидского залива сталкиваются с операционной неопределенностью после почти полного закрытия воздушного пространства в начале войны.