AQShning Jahon chempionatiga mezbonlik qilayotgan shaharlarida sodir bo'lgan ikki alohida zo'ravonlik hodisasida to'qqiz kishi jarohat oldi. Bu turnir boshlanishiga uch kun qolganida muxlislar xavfsizligi haqida tashvish uyg'otmoqda.
Nyu-York meri Zohran Mamdani ma'lumotiga ko'ra, yakshanba kuni Penn Station vokzalida pichoqlash oqibatida olti kishi yaralangan. Shahar NBA finali va Jahon chempionati kabi yirik sport tadbirlariga tayyorgarlik ko'rayotgan edi.
Missuri shtatining Kanzas-Siti shahrida, Angliya terma jamoasining lageri yaqinida, shanba kuni otishma sodir bo'lib, to'qqiz kishi hayotiga xavf tug'dirmaydigan jarohatlar oldi. Politsiya gumonlanuvchilarni qo'lga olmagan, kamida uch kishi kasalxonaga yotqizilgan.
Nyu-Yorkdagi hujum tafsilotlari hozircha aniq emas, ammo shahar nazoratchisi Mark Levinening so'zlariga ko'ra, gumonlanuvchi "ruhiy jihatdan notinch uysiz odam" ekan. Gubernator Keti Xokul bu hodisani "dahshatli zo'ravonlik" deb atadi.
Hodisa mamlakatning eng gavjum temir yo'l va metro transport markazlaridan birida, Madison Square Garden arenasi ostida sodir bo'ldi. Bu yerda NBA finalining uchinchi va to'rtinchi o'yinlari o'tkaziladi. MetLife stadionida esa shanba kuni Jahon chempionatining ilk o'yini bo'lib o'tadi.
AQSh prezidenti Donald Tramp dushanba kuni Madison Square Gardendagi NBA o'yiniga borishi kutilmoqda. U Kniks egasi Jeyms Dolandan taklif olganini aytgan. Shaharda xavfsizlik choralari kuchaytirilgan.
Pichoqlashdan oldin Nyu-York rasmiylari dushanba kungi ochiq tomosha maydonchasini bekor qilgan edi. Juma kuni esa ikkinchi o'yin tomoshasida politsiyachiga hujum qilingan va 26 kishi hibsga olingan.
48 jamoa va 104 o'yindan iborat Jahon chempionati mezbon davlatlar, ayniqsa 11 shaharda 78 o'yin o'tkazadigan AQSh uchun misli ko'rilmagan xavfsizlik muammosini keltirib chiqarmoqda. Federal agentliklar, shtat va mahalliy politsiya hamda xususiy tashkilotlar xavfsizlikni ta'minlaydi.
Dronlar stadion va muxlislar zonalari ustida taqiqlangan. FBI har bir mezbon shaharda qo'shma operatsion markazlarni faollashtiradi. Turnir Super Bowl darajasidagi federal xavfsizlik maqomiga ega. Hozircha jiddiy tahdidlar yo'q, deydi Trampning Jahon chempionati ishchi guruhi direktori Endryu Giuliani.

Два отдельных инцидента с насилием в американских городах-хозяевах чемпионата мира по футболу привели к ранению девяти человек, вызвав обеспокоенность по поводу безопасности болельщиков за три дня до старта турнира.
В воскресенье на вокзале Пенн-Стейшн в Нью-Йорке произошло нападение с ножом, в результате которого пострадали шесть человек, сообщил мэр Зоран Мамдани. Город готовился к двум крупным спортивным событиям: финалу НБА и чемпионату мира.
В Канзас-Сити, штат Миссури, в субботу произошла стрельба недалеко от тренировочной базы сборной Англии, ранения получили девять человек. Полиция не сообщила о задержании подозреваемых, трое пострадавших госпитализированы.
Обстоятельства нападения в Нью-Йорке пока неясны, но, по словам контролера города Марка Левина, подозреваемый — «эмоционально нестабильный бездомный». Губернатор Кэти Хокул назвала инцидент «актом ужасающего насилия».
Инцидент произошел на одном из самых загруженных транспортных узлов страны, под ареной Madison Square Garden, где пройдут третий и четвертый матчи финала НБА. На стадионе MetLife в субботу состоится первый матч чемпионата мира.
Ожидается, что президент США Дональд Трамп посетит игру НБА в понедельник. Он заявил, что принял приглашение владельца «Никс» Джеймса Долана. Меры безопасности в городе усилены.
До нападения власти Нью-Йорка отменили запланированную на понедельник уличную фан-зону. В пятницу во время просмотра второй игры фанаты напали на полицейского, 26 человек были арестованы.
Чемпионат мира с 48 командами и 104 матчами создает беспрецедентные проблемы безопасности для стран-хозяев, особенно для США, где пройдут 78 игр в 11 городах. Задействованы федеральные агентства, полиция штатов и частные структуры.
Дроны запрещены над стадионами и фан-зонами. ФБР активирует совместные оперативные центры в каждом городе. Турнир имеет статус безопасности на уровне Супербоула. Серьезных угроз пока нет, заявил Эндрю Джулиани, глава рабочей группы Трампа по ЧМ.
В США распространено насилие с применением оружия: в 2025 году зафиксировано более 400 массовых расстрелов. Министерство внутренней безопасности оценивает число посетителей ЧМ до семи миллионов человек.