AQSh hukumati FIFA Jahon chempionatida ishtirok etishi rejalashtirilgan taniqli somaliyalik hakam Omar Artanni mamlakatga kiritmadi. Bu voqea Vashingtonning sayohat cheklovlari va ularning turnirga ta'siri haqida xavotirlarni kuchaytirdi.
Milliy Xavfsizlik Departamenti (DHS) dushanba kuni Al Jazeeraga tasdiqladiki, Artan shanba kuni Janubiy Floridaga kelganidan so'ng mamlakatga kiritilmagan. DHS matbuot kotibi elektron xatda Artan “tekshiruv muammolari tufayli qabul qilinishi mumkin emas deb topildi va kirishga ruxsat berilmadi”, deb ma'lum qildi, ammo batafsil ma'lumot bermadi.
Artanning AQShga kelishi uning sayohatdan oldin amaldagi vizaga ega bo'lganligini ko'rsatadi. Somali Prezident Donald Trampning sayohat taqiqlangan davlatlar ro'yxatiga kiritilgan. Prezident ko'pincha Afrika davlati va uning aholisini haqorat qilgan. O'tgan yil oxirida u AQShdagi somaliyalik muhojirlarni “axlat” deb ataganida g'azabga sabab bo'lgan edi.
Afrikaning eng yaxshi hakamlaridan biri bo'lgan Artan Jahon chempionati o'yinini boshqargan birinchi somaliyalik bo'lishi kerak edi. Uning mamlakatga kiritilmasligi AQSh sayohat siyosati va Meksika va Kanada bilan birgalikda o'tkazilayotgan Jahon chempionati atrofidagi so'nggi bahsdir.
Eron terma jamoasi viza muammolari tufayli Meksikada qolishga majbur. O'yinchilarga AQShga o'z o'yinlarini o'ynash uchun kelishga ruxsat beriladi, ammo keyin janubiy chegaradagi bazalariga qaytishlari kerak. Ba'zi jamoa xodimlariga esa AQSh vizalari umuman berilmagan.
Federal agentlarning xorijlik fuqarolarni ta'qib qilishi yoki stadionlar atrofida hujjatsiz muhojirlarni nishonga olishi haqida xavotirlar kuchaymoqda. Nyu-York meri Zohran Mamdani dushanba kuni Tramp ma'muriyatining turnir davomida shaharda Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) agentlari sonini ko'paytirish rejalarini tanqid qildi.
“Futbol muhojirlarsiz mavjud bo'lmas edi. Muhojirlar o'yin o'ynaydi va murabbiylik qiladi, stadionlarda ishlaydi, tribunalarni to'ldiradi va Jahon chempionati kabi bayramlarni mumkin qiladi. AQSh erkaklar terma jamoasidagi olti o'yinchi muhojirdir”, deb yozdi Mamdani ijtimoiy tarmoqdagi postida.
Amerika-Islom munosabatlari Kengashi (CAIR) Artanning mamlakatga kiritilmasligidan keyin sayohat taqiqlarini qoraladi. “Mamlakatimiz hech kimni irqi yoki etnik kelib chiqishi tufayli o'z qirg'oqlaridan chiqarib tashlamasligi kerak. Bu, ayniqsa, Jahon chempionatida qatnashish uchun kelgan murabbiy yoki hakam yoki boshqa har qanday shaxsga tegishli”, dedi CAIR direktori o'rinbosari Edvard Ahmad Mitchell.
FIFA, o'tgan yili Trampga o'zining birinchi tinchlik mukofotini topshirgan, Al Jazeeraning sharh so'roviga darhol javob bermadi. DHS Jahon chempionatida ishtirok etish, jumladan, sportchilar, murabbiylar va xodimlar tomonidan, aeroportlar va chegara o'tish joylarida Bojxona va Chegara Himoyasi (CBP) tomonidan tekshirish va qarorlarga ta'sir qilmasligini ta'kidladi.
Yil boshida Mogadishuda Al Jazeeraga bergan intervyusida Artan Somalidagi qiyinchiliklar va fuqarolar nizolariga qaramay, futbolning eng yorqin sahnasida paydo bo'lish “sharaf” ekanligini aytdi. Hakam ba'zida mamlakatdagi portlashlar tufayli mahalliy stadionga yo'nalishini o'zgartirishga majbur bo'lganini qo'shimcha qildi. “Hakam sifatida taslim bo'lolmaysiz. Maqsadingiz bo'lishi kerak. Mening maqsadim bor edi, ammo bu oson ish emas edi”, dedi u.

Власти США отказали во въезде известному сомалийскому судье Омару Артану, который должен был участвовать в чемпионате мира по футболу FIFA. Этот инцидент вызвал обеспокоенность по поводу ограничений на поездки, введенных Вашингтоном, и их влияния на турнир.
Министерство внутренней безопасности (DHS) в понедельник подтвердило Al Jazeera, что Артан не был допущен в страну после прибытия в Южную Флориду в субботу. Представитель DHS в электронном письме сообщил, что Артан был «признан недопустимым из-за проблем с проверкой и ему было отказано во въезде», не предоставив дополнительных подробностей.
Прибытие Артана в США, однако, предполагает, что у него была действующая виза до поездки. Сомали входит в список стран, на которые распространяется запрет на поездки президента Дональда Трампа. Президент часто оскорблял африканскую страну и ее народ. В конце прошлого года он вызвал возмущение, назвав сомалийских иммигрантов в США «мусором».
Артан, один из лучших судей Африки, должен был стать первым сомалийцем, обслуживающим матч чемпионата мира. Отказ во въезде — последний спор, связанный с иммиграционной политикой США и чемпионатом мира, который совместно проводят Мексика и Канада.
Сборная Ирана вынуждена оставаться в Мексике из-за визовых проблем. Игрокам разрешат прибыть в США для проведения матча, но затем они должны вернуться на свою базу к югу от границы. Некоторым сотрудникам команды вообще отказали в визах США.
Растет обеспокоенность по поводу преследования иностранных граждан федеральными агентами или нацеливания на нелегальных иммигрантов на стадионах и вокруг них. В понедельник мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани раскритиковал планы администрации Трампа по увеличению числа агентов Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) в городе во время турнира.
«Футбол не существовал бы без иммигрантов. Иммигранты играют и тренируют, работают на стадионах, заполняют трибуны и делают возможными такие праздники, как чемпионат мира. Шесть игроков мужской сборной США — иммигранты», — написал Мамдани в посте в соцсетях.
Совет по американо-исламским отношениям (CAIR) осудил запреты на поездки после отказа Артану во въезде. «Наша страна не должна запрещать кому-либо въезд только из-за его расы или этнической принадлежности. Это особенно касается тренера, судьи или любого другого лица, приезжающего для участия в чемпионате мира», — заявил заместитель директора CAIR Эдвард Ахмед Митчелл.
FIFA, вручившая Трампу свою первую мирную премию в прошлом году, не ответила на запрос Al Jazeera. DHS дал понять, что участие в чемпионате мира, в том числе спортсменов, тренеров и персонала, не влияет на проверки и решения Таможенной и пограничной службы (CBP) в аэропортах и на границе.
Ранее в этом году в интервью Al Jazeera в Могадишо Артан сказал, что для него «честь» появиться на самой яркой футбольной сцене, несмотря на трудности и гражданскую войну в Сомали. Судья добавил, что иногда ему приходилось менять маршрут до местного стадиона из-за взрывов в стране. «Нельзя сдаваться как судья. У тебя должна быть цель. У меня была эта цель, но это была нелегкая работа», — сказал он.