Nigeriyaning shimoliy-g‘arbiy qismidagi Zamfara shtatida qurolli banditlar tinchlik muzokaralari o‘tkazish uchun yig‘ilgan o‘nlab qishloq aholisini o‘g‘irlab ketdi. Mahalliy politsiya maʼlumotlariga ko‘ra, yakshanba kuni Maradun munitsipalitetidagi Magamin Diddi qishlog‘i yaqinidagi o‘rmonda bo‘lib o‘tgan uchrashuvda 39 kishi asirga olingan. Biroq, baʼzi aholi va rasmiylar o‘g‘irlanganlar soni 50 kishiga yetishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Qurbonlar banditlar yetakchisining qarindoshlari bilan uchrashib, tinchlik o‘rnatish va jamiyatga qo‘yilgan cheklovlarni yumshatishga umid qilgan. Politsiya vakili Yazid Abubakarning so‘zlariga ko‘ra, uchrashuv davom etayotganda banditlar yetakchisi o‘z guruhi bilan kelib, 39 kishini zo‘rlik bilan nomaʼlum tomonga olib ketgan.
Mahalliy hukumat rahbari banditlar bilan yarashishni qo‘llab-quvvatlamasligini bildirgan. Uning taʼkidlashicha, banditlar yaqinda xavfsizlik kuchlari tomonidan guruh aʼzolarining o‘ldirilishiga norozilik sifatida qishloq bozoriga olib boruvchi barcha yo‘llarni to‘sib qo‘ygan. Rahbar jamiyatning g‘azablangan banditlar bilan uchrashish qarorini shubha ostiga olgan.
Zamfara shtati uzoq davom etgan xavfsizlik inqirozi markazida bo‘lib, mahalliy “banditlar” deb ataladigan qurolli guruhlar ommaviy o‘g‘irlash, o‘ldirish va qishloqlarga hujum qilish bilan shug‘ullanadi. Zo‘ravonlik dehqonchilikni izdan chiqargan va minglab odamlarni ko‘chirishga majbur qilgan. Rasmiylar ogohlantirishiga qaramay, qishloq xo‘jaligi yerlariga kirish yoki asirlarni ozod qilish uchun o‘g‘irlab ketuvchilar bilan individual muzokaralar olib borilgan.
Politsiya xavfsizlik kuchlari qurbonlarni topish uchun xodimlar va razvedka vositalarini safarbar qilganini maʼlum qildi. Mahalliy aholining xabar berishicha, bir necha kishi o‘g‘irlab ketuvchilarning to‘lov talablarini qishloqqa yetkazish uchun qo‘yib yuborilgan. Magamin Diddi aholisi Bashar Aliyuning aytishicha, qurolli guruh o‘g‘irlanganlarni ozod qilish uchun 125 million naira (69 000 funt sterling) to‘lov talab qilmoqda.
Politsiya vakili Abubakar xavfsizlik xodimlari asirlarni qutqarish ustida ishlayotganini va qurbonlarni sog‘-omon qutqarish hamda jinoyatchilarni javobgarlikka tortish uchun barcha choralar ko‘rilayotganini aytdi.

Вооруженные бандиты на северо-западе Нигерии похитили десятки жителей деревни, которых пригласили на встречу о возможных мирных переговорах, сообщили власти и жители в понедельник, подчеркнув ухудшение безопасности в регионе.
По данным местной полиции, 39 человек были захвачены в воскресенье во время встречи в лесу недалеко от деревни Магамин Дидди в муниципалитете Марадун штата Замфара на северо-западе. Однако некоторые жители и чиновники считают, что число похищенных может достигать 50.
Предполагается, что жертвы встречались с родственниками лидера бандитов в надежде установить мир и ослабить ограничения, введенные для общины. «Пока встреча продолжалась, главарь бандитов якобы прибыл на место с членами своей банды и насильно похитил 39 членов группы в неизвестном направлении», — заявил представитель полиции Язид Абубакар в заявлении в понедельник.
Глава местного правительства Марадуна сообщил местной газете, что власти штата не поддерживают примирение с бандитами. По его словам, бандиты недавно перекрыли все дороги, ведущие к местному рынку, выражая гнев по поводу постоянных убийств их членов силовиками. Он усомнился в решении общины встретиться с разгневанными бандитами, которые искали возможность отомстить.
Замфара находится в центре затяжного кризиса безопасности, в котором вооруженные группы, называемые местными жителями бандитами, совершают массовые похищения, убийства и набеги на деревни. Насилие нарушило сельское хозяйство и вынудило тысячи людей покинуть свои дома. Несмотря на предупреждения властей, имели место индивидуальные переговоры с похитителями для получения доступа к сельскохозяйственным угодьям или освобождения заложников.
Силы безопасности задействовали персонал и разведывательные средства для поиска жертв, говорится в заявлении полиции. По сообщениям местных жителей, несколько человек были отпущены, чтобы передать требования выкупа в деревню. Житель Магамин Дидди Башар Алию сообщил, что вооруженная группа требует 125 миллионов найр (69 000 фунтов стерлингов) за освобождение похищенных.
Абубакар заявил, что силовики работают над освобождением пленников и заверили жителей, что принимаются все меры для спасения жертв невредимыми и привлечения виновных к ответственности.