Sayohatdan aniq kelishuvlar chiqmagan bo'lsa-da, uning ahamiyati Kim tomonidan e'tirof etildi. U Si Szinpinning yilning birinchi davlat tashrifi uchun Pxenyanni tanlashi ikki tomonlama munosabatlarga "eng katta ahamiyat" berilganini ko'rsatishini aytdi.
Tashrif Pekinning strategik jihatdan muhim, ammo oldindan aytib bo'lmaydigan va Rossiyaga yaqinlashgan sherigi ustidan ta'sirini tiklashga urinishi fonida amalga oshirildi. Ekspertlarning fikricha, Si Szinpin Kimga uning asosiy homiysi Xitoy ekanligini eslatishga muvaffaq bo'ldi.
Kim Chen Un esa xalqaro sanksiyalarga qaramay, muhim do'stlari borligini ko'rsatishga intildi. Kechki ziyofatda Si Szinpin ikki davlat "tog'lar va daryolar bilan bog'langan va umumiy taqdirlangan"ini ta'kidladi.
Kim Xitoy bilan do'stlikni birinchi o'ringa qo'yishini va "Bir Xitoy" tamoyilini qo'llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi. Biroq, Shimoliy Koreyaning yadrosizlanishi masalasi rasmiy bayonotlarda tilga olinmadi, bu Xitoyning bu boradagi pozitsiyasining yumshaganidan dalolat beradi.
Tashrif davomida ikki rahbar Do'stlik minorasiga tashrif buyurdi va Pxenyandagi kadrlar maktabiga archa ekdi. Si Szinpinni o'zining eng muhim amaldorlari, jumladan, shtab boshlig'i, mudofaa, tashqi ishlar va savdo vazirlari kuzatib bordi.
Tashrifning dabdabali ko'rinishiga qaramay, Xitoy va Shimoliy Koreya o'rtasidagi kelishmovchiliklar saqlanib qolmoqda. Si Szinpin "sotsialistik ishning kelajagini birgalikda ochish"ni tilagan bo'lsa, ekspertlar Xitoyning Shimoliy Koreyani o'zining iqtisodiy modelini qabul qilishga undashdan hafsalasi pir bo'lganini ta'kidlamoqda.

Председатель КНР Си Цзиньпин завершил двухдневный визит в Пхеньян, свой первый официальный визит в Северную Корею с 2019 года. Северокорейский лидер Ким Чен Ын встретил его с красной дорожкой и сложными акробатическими представлениями.
Хотя конкретных соглашений по итогам поездки не было, её значимость признал Ким, заявив, что выбор Пхеньяна для первого государственного визита в году демонстрирует «важнейшее значение» двусторонних связей.
Визит происходит на фоне попыток Пекина восстановить влияние на стратегически важного, но непредсказуемого партнёра, который сблизился с Россией. Считается, что Си Цзиньпин напомнил Киму, что его главный покровитель — Китай.
Для Ким Чен Ына приём такого высокого гостя, всего через несколько недель после встреч Си с лидерами США и России, демонстрирует наличие важных друзей, несмотря на международные санкции. На вечернем банкете Си подчеркнул, что Китай и Северная Корея «связаны горами и реками и разделяют общую судьбу».
Ким пообещал продолжать дружбу с Китаем как приоритет и подтвердил поддержку принципа «одного Китая». Однако вопрос денуклеаризации Северной Кореи не упоминался в официальных сообщениях, что свидетельствует о смягчении позиции Китая.
Лидеры посетили Башню дружбы и посадили пихту у кадровой школы. Си сопровождали ключевые чиновники, включая главу аппарата, министров обороны, иностранных дел и торговли.
Несмотря на пышные мероприятия, разногласия между странами сохраняются. Си выразил надежду «совместно открыть более светлое будущее для социалистического дела», но эксперты отмечают, что Китай, вероятно, разочарован отказом Северной Кореи перенимать китайскую модель развития.