️ Daniya terma jamoasining 34 yoshli yarim himoyachisi Kristian Eriksen Ukrainaga qarshi o‘yinda (65-daqiqada) yiqilib tushganidan keyin o‘zini yaxshi his qilayotganini va oilasi bilan uyda ekanligini ma’lum qildi.
️ Eriksen Instagram’dagi bayonotida: “Tasavvur qilganingizdek, ICD’dan zarba olish menga va oilamga katta ta’sir ko‘rsatdi, ammo bu 2021 yildagi vaziyatdan farq qilganiga ishontirishni istayman. ICD aynan mo‘ljallanganidek ishladi: kerak bo‘lganda meni himoya qildi”, deb yozdi.
️ Uchrashuv Odense shahrida to‘xtatildi va keyin bekor qilindi. Eriksen hushini tiklab, maydonni o‘zi tark etdi. Daniya terma jamoasi shifokori Morten Boesen: “Yurak stimulyatori kerakli tarzda javob berdi”, dedi.
️ Eriksen 2021 yilgi Yevro-2020da Finlyandiyaga qarshi o‘yinda yurak xurujiga uchragan edi. Shundan so‘ng unga ICD (implantatsiya qilinadigan kardioverter-defibrillyator) o‘rnatilgan edi. Qurilma yurak ritmini doimiy kuzatib boradi va xavfli ritm aniqlansa, zarba beradi.
️ Hozirda “Volfsburg”da o‘ynayotgan Eriksen: “Mening e’tiborim tiklanish, oila bilan vaqt o‘tkazish, ta’tilga chiqish va bolalar bilan futbol o‘ynashga qaratilgan”, dedi. U 2022 yilda “Brentford”ga qaytgan edi.
️ Eriksenning ICD bilan o‘ynashga ruxsati bor, chunki Premer-liga va Bundesligada bunday taqiq yo‘q. Ammo Italiya A Seriyasida ICD bilan o‘ynash taqiqlangan. Eriksen “Inter” bilan shartnomasini bekor qilgan edi.

️ 34-летний полузащитник сборной Дании Кристиан Эриксен заявил, что чувствует себя хорошо и находится дома с семьей после того, как потерял сознание в воскресном матче против Украины.
️ В заявлении в Instagram Эриксен написал: «Как вы можете себе представить, получение разряда от моего ICD оказало большое влияние на меня и мою семью, но я хочу заверить всех, что эта ситуация отличалась от той, что произошла в 2021 году. ICD сработал именно так, как был предназначен: защитил меня, когда это было необходимо».
️ Матч в Оденсе был остановлен на 65-й минуте и вскоре отменен. Эриксен смог самостоятельно покинуть поле после того, как пришел в сознание. Врач сборной Дании Мортен Боосен сообщил, что «кардиостимулятор сработал как надо».
️ В 2021 году во время матча Евро-2020 против Финляндии у Эриксена случилась остановка сердца. Ему был имплантирован кардиовертер-дефибриллятор (ICD), который постоянно контролирует сердечный ритм и при необходимости наносит разряд.
️ Сейчас Эриксен выступает за «Вольфсбург». Он добавил: «Сейчас я сосредоточен на восстановлении, времени с семьей, отпуске и игре в футбол с детьми». В 2022 году он вернулся в футбол в составе «Брентфорда».
️ ICD не запрещен в АПЛ и Бундеслиге, но в итальянской Серии А игрокам с таким устройством выступать запрещено. Из-за этого Эриксен расторг контракт с «Интером».