Havo kuchlari bazasida qurilayotgan 50 o'rinli markaz ko'plab keniyaliklarning noroziligiga sabab bo'lmoqda. Ular AQShni Kongo Demokratik Respublikasi va Ugandadagi Ebola epidemiyasiga duchor bo'lganlarni parvarish qilish xavfini Keniyaga yuklamoqda deb ayblamoqda.
O'tgan hafta Nanyukida yuzlab odamlar ko'chaga chiqdi. Aholining noroziligi kuchayib borayotgan bir paytda Keniya va AQSh rasmiylari sud qarorlariga qaramay rejaga sodiq qolishlarini ochiq e'lon qilishdi. Namoyish zo'ravonlikka aylanib, kamida ikki kishi halok bo'ldi va bir kishi yaralandi.
So'nggi norozilik namoyishida politsiya kichik guruhlarni tarqatish uchun ko'zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatdi. Bir namoyishchi qizil rangda "Ebolani hurmat qiling" degan ibora yozilgan oq xochni ko'tarib yurgan.
Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti 17 may kuni xalqaro favqulodda holat e'lon qildi. Rasmiylar kam uchraydigan Bundibugyo shtammi DRCda bir necha hafta davomida aylanib yurganini va qo'shni Ugandaga tarqalganini aniqladi. Keng tarqalgan Zaire shtammidan farqli o'laroq, Bundibugyo shtammi uchun tasdiqlangan vaktsina yoki davolash usullari mavjud emas.
Aniqlanishdagi kechikish, shuningdek, AQSh va boshqa G'arb donorlari tomonidan sog'liqni saqlashga ajratiladigan mablag'larning qisqarishi tufayli epidemiyaning eng yomonlaridan biriga aylanishi mumkinligidan qo'rqish bor. O'tgan yili AQSh prezident Donald Trampning ikkinchi muddati boshlanganidan keyin xorijiy yordamning katta qismini qisqartirdi va USAIDni yopdi.
Tramp ma'muriyati 2014-16 yillardagi G'arbiy Afrikadagi Ebola epidemiyasidan farqli o'laroq, AQShga hech qanday kasallikning kirishiga yo'l qo'ymasligini aytdi. Nanyuki ob'ekti virusga duchor bo'lgan, ammo hali alomatlari bo'lmagan amerikaliklar uchun mo'ljallangan. Alomatlar paydo bo'lgan bemorlar boshqa mamlakatlarda davolanadi.
AQSh harbiy samolyotlari qurilishni to'xtatish haqidagi sud qarorlariga qaramay, xodimlar va jihozlarni olib kelishda davom etmoqda. Sun'iy yo'ldosh tasvirlari Laikipia havo bazasida 27 maydan beri oq chodirlar soni ortib borayotganini ko'rsatmoqda. AQSh sud e'tirozidan xabardor ekanligini va Keniya hukumati bilan hamkorlik qilayotganini aytdi.

Полиция Кении применила слезоточивый газ для разгона протестующих в центральном городе Наньюки, выступающих против карантинного центра для американцев, подвергшихся воздействию Эболы, который правительство США спешит построить, несмотря на судебные запреты.
Предлагаемый центр на 50 коек на авиабазе вызвал гнев многих кенийцев, которые обвиняют США в перекладывании риска ухода за пострадавшими от вспышки Эболы в Демократической Республике Конго и Уганде.
На прошлой неделе сотни людей вышли на улицы Наньюки на фоне растущего недовольства жителей, поскольку кенийские и американские власти публично подтвердили свою приверженность плану, несмотря на судебные постановления. Демонстрация переросла в насилие, в результате которого погибли по меньшей мере два человека и один был ранен.
Во время последнего протеста полиция применила слезоточивый газ для разгона небольших групп. Один протестующий нес белый крест с надписью «Уважайте Эболу» красным цветом.
Всемирная организация здравоохранения объявила чрезвычайную ситуацию в области общественного здравоохранения 17 мая после того, как чиновники обнаружили редкий штамм Бундибугьо, который, как выяснилось, циркулировал в ДРК в течение нескольких недель и распространился на соседнюю Уганду. В отличие от более распространенного штамма Заир, для штамма Бундибугьо не существует одобренных вакцин или методов лечения.
Существуют опасения, что вспышка может стать одной из худших за всю историю из-за задержки в обнаружении, а также недавнего сокращения финансирования здравоохранения со стороны США и других западных доноров. В прошлом году США сократили большую часть иностранной помощи и фактически закрыли USAID после начала второго срока президента Дональда Трампа.
Администрация Трампа заявила, что «не может и не позволит» проникновению каких-либо случаев в США, в отличие от вспышки Эболы в Западной Африке в 2014-16 годах, когда несколько инфицированных американцев лечились на американской земле. Объект в Наньюки предназначен для американцев, которые подверглись воздействию вируса, но еще не имеют симптомов. Пациенты с симптомами будут отправлены на лечение в другие страны.
Американские военные самолеты продолжают доставлять персонал и оборудование, несмотря на судебные запреты. Спутниковые снимки показывают увеличение количества белых палаток на территории авиабазы Лайкипия с 27 мая. США заявили, что знают о судебном иске и «работают с правительством Кении над урегулированием возражений».