Bayrut, Livan – Seshanba kuni Isroilning Livanga qarshi ikkinchi harbiy kuchayishining 100 kuni to‘ldi. So‘nggi 100 kun ichida Isroil kuchlari janubiy Livandagi o‘nlab qishloqlarni vayron qildi. Isroil va Livan o‘rtasida o‘n yillar ichida birinchi marta to‘g‘ridan-to‘g‘ri diplomatik muzokaralar bo‘lib o‘tdi, biroq sulhni to‘liq amalga oshirish bo‘yicha ko‘plab urinishlar muvaffaqiyatsizlikka uchradi.
Urushning 100 kuni munosabati bilan jangovar harakatlarni to‘xtatish bo‘yicha sa’y-harakatlar davom etmoqda. Isroil va Livan o‘rtasidagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralardan tashqari, Eron mojaroni AQSh va Isroil bilan tuziladigan har qanday sulh kelishuvi bilan bog‘lashga va’da berdi. Yakshanba kuni Eron Bayrutning janubiy chekkasidagi hujumga javoban Isroilga hujum qildi.
Janubda Isroil qo‘shinlari va Livan hukumatining Isroil bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralariga qarshi bo‘lgan Eronparast siyosiy va harbiy guruh Hizbulloh o‘rtasida janglar davom etmoqda. Hizbulloh so‘nggi paytlarda tolali optik dronlardan foydalanishni boshladi, bu esa jang maydonida yangi dinamikaga olib keldi.
Atlantic Kengashining ilmiy xodimi Nikolas Blanfordning so‘zlariga ko‘ra, “Hizbulloh o‘zining partizan ildizlariga qaytdi. Maqsad – isroilliklarni charchatish.” Isroil janubiy Livanga hujumlarini susaytirmadi. 100-kunning o‘zida ham Tir shahriga, shu jumladan uning nasroniy kvartaliga tahdid qilindi. Havo hujumida kamida sakkiz kishi halok bo‘ldi.
Isroilning Livanga qarshi urushi 2 martda, Hizbulloh Isroilga oltita raketa otganidan so‘ng boshlandi. Bu guruhning bir yildan ortiq vaqtdan keyingi birinchi javobi edi. O‘shandan beri Isroil Livanda 3600 dan ortiq odamni, jumladan 245 bolani o‘ldirdi. 11 000 kishi yaralandi, 131 nafar feldsher halok bo‘ldi, 17 shifoxona zarar ko‘rdi.
Livan hukumati AQSh va Isroil bosimi ostida Hizbullohga qarshi choralar ko‘rishga harakat qilmoqda. 2 martda Livan hukumati Hizbullohning harbiy faoliyatini noqonuniy deb e’lon qildi. Eron esa Livan masalasini o‘zining Isroil va AQSh bilan sulh muzokaralariga bog‘lashga urinmoqda.
Livan prezidenti Jozef Aoun AQSh prezidenti Donald Trampga ishonishini bildirdi: “Mening boshqa tanlovim yo‘q. Men prezident Trampning ushbu mojaroni tugatishga bo‘lgan shaxsiy qiziqishidan foydalanishga harakat qilyapman.”
2 martdan beri kamida 1,2 million kishi o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Isroil harbiylari Livanga taxminan 2000 kvadrat kilometr chuqurlikda kirib bordi. Tahlilchilarning fikricha, bu safar Isroil chekinishni rejalashtirmayapti. Isroil mudofaa vaziri Isroil Katz qo‘shinlar Litani daryosigacha bo‘lgan hududni egallashini aytdi.
8 aprel Isroilning “Abadiy zulmat” operatsiyasi bilan eng qonli kunlardan biri bo‘ldi, unda 350 dan ortiq kishi halok bo‘ldi. BMT ekspertlari hujumlarni “beg‘araz” deb atadi. 16 aprelda Tramp sulh e’lon qildi, ammo janglar davom etdi. 3 iyundagi navbatdagi sulhni Hizbulloh rad etdi.

Бейрут, Ливан – Во вторник исполнилось 100 дней с начала второй военной эскалации Израиля против Ливана менее чем за два года. За последние 100 дней израильские силы разрушили десятки деревень на юге Ливана. Израиль и Ливан провели раунды прямых дипломатических переговоров впервые за десятилетия, но многочисленные попытки полностью реализовать режим прекращения огня провалились.
По случаю 100-й дня войны продолжаются усилия по прекращению боевых действий на нескольких фронтах. В дополнение к прямым переговорам между Израилем и Ливаном, Иран пообещал увязать конфликт с любым соглашением о прекращении огня, которое он заключит с США и Израилем. В воскресенье Иран атаковал Израиль в ответ на удар по южным пригородам Бейрута.
На юге продолжаются бои между израильскими войсками и «Хезболлой», проиранской политической и военизированной группировкой, выступающей против прямых переговоров ливанского правительства с Израилем. «Хезболла» недавно начала использовать оптоволоконные дроны, что создало новую динамику на поле боя.
По словам Николаса Бланфорда, научного сотрудника Атлантического совета, «Хезболла вернулась к своим партизанским корням. Цель – измотать израильтян». Израиль не ослабил интенсивность атак на юге Ливана. Даже в 100-й день он продолжил принудительное перемещение ливанцев, угрожая городу Тир, включая его христианский квартал. В результате авиаудара погибли по меньшей мере восемь человек.
Война Израиля против Ливана началась 2 марта, вскоре после того, как «Хезболла» выпустила шесть ракет по Израилю. Это был первый ответ группировки за более чем год. С тех пор Израиль убил более 3600 человек в Ливане, включая 245 детей. 11 000 человек ранены, 131 фельдшер погиб, 17 больниц повреждены.
Ливанское правительство пытается навязать свою власть под давлением США и Израиля. 2 марта оно объявило военную деятельность «Хезболлы» незаконной. Иран также пытается увязать Ливан с любым соглашением о прекращении огня между собой, Израилем и США.
Президент Ливана Жозеф Аун заявил о доверии президенту США Дональду Трампу: «У меня нет другого выбора. Я пытаюсь воспользоваться личной заинтересованностью президента Трампа в прекращении этого конфликта».
С 2 марта не менее 1,2 миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома. Израильские военные продвинулись на территорию Ливана примерно на 2000 квадратных километров. Аналитики считают, что на этот раз Израиль не планирует уходить. Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что войска будут оккупировать территорию до реки Литани.
8 апреля стала одним из самых кровавых дней: операция «Вечная тьма» унесла жизни более 350 человек. Эксперты ООН назвали атаки «неизбирательными». 16 апреля Трамп объявил о прекращении огня, но бои продолжились. Очередное перемирие 3 июня было отвергнуто «Хезболлой».