Ukraina rasmiylarining ma’lum qilishicha, Rossiya qo‘shinlari Xarkov viloyatining Chuguyev shahriga kechasi raketa hujumi uyushtirgan. Oqibatda homilador ayol va yana ikki kishi halok bo‘lgan, olti kishi yaralangan.
Xarkov shahrida esa dron hujumi natijasida 16 kishi, jumladan bolalar jarohat olgan. Rasmiylar tomonidan tarqatilgan suratlarda yonayotgan bino va kuygan avtomobillar aks etgan.
Donetsk viloyatida esa Bilozerske va Drujkovka shaharlarida ikki kishi halok bo‘lgan, Slovyansk va Shabelkivkada 11 kishi yaralangan. Bu haqda Donetsk ma’muriyati rahbari Vadim Filashkin ma’lum qilgan.
Hujumlar Ukrainaning Rossiya neft obyektlariga uzoq masofali dron zarbalari kuchaytirgan bir paytda sodir bo‘lgan. Rossiya esa keng ko‘lamli havo hujumlarini davom ettirmoqda.
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQSh maxsus elchilari Stiv Uitkoff va Jared Kushner bilan telefon orqali “juda ijobiy” suhbatlashganini ma’lum qilgan. U ularning kelgusi haftalarda Rossiya urushini tugatish diplomatiyasini jonlantirishga tayyorligini qadrlashini bildirgan.
Zelenskiy London safaridan qaytayotib, Britaniya, Fransiya va Germaniya yetakchilari bilan urushni tugatish masalasini muhokama qilgan. Shuningdek, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron bilan “mazmunli” suhbat o‘tkazganini va yaqinlashib kelayotgan G7 sammitiga tayyorgarlik ko‘rayotganini aytgan.
Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmer, Germaniya kansleri Fridrix Merts va Makron Ukrainaga “sobit qo‘llab-quvvatlash”ni yana bir bor ta’kidlagan. Ular G7, NATO va “Irodalilar koalitsiyasi” sammitlarida Ukrainani qo‘llab-quvvatlashni muvofiqlashtirish, Rossiya urush iqtisodiyotiga bosimni kuchaytirish va harbiy yordamni oshirishni muhokama qilgan.

По данным украинских властей, российские войска нанесли ракетный удар по городу Чугуеву в Харьковской области. В результате погибли беременная женщина и еще двое человек, шестеро получили ранения.
В самом Харькове в результате атаки дронов пострадали 16 человек, включая детей. Опубликованные чиновниками фото показывают горящее здание и сгоревшие автомобили.
В Донецкой области в городах Белозерское и Дружковка погибли два человека, еще 11 ранены в Славянске и Шабельковке, сообщил глава областной администрации Вадим Филашкин.
Удары произошли на фоне усиления украинских дальних дроновых атак на российские нефтяные объекты, вызвавших дефицит топлива, в то время как Россия продолжает масштабные воздушные атаки.
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что провел «очень позитивный» телефонный разговор со спецпосланниками США Стивом Уиткоффом и Джаредом Кушнером. Он поблагодарил их за готовность активизировать дипломатию для прекращения войны.
Зеленский обсудил завершение войны с лидерами Британии, Франции и Германии во время поездки в Лондон. Он также провел «содержательную» беседу с президентом Франции Эммануэлем Макроном и готовится к предстоящему саммиту G7.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер, канцлер Германии Фридрих Мерц и Макрон в совместном заявлении подтвердили «непоколебимую поддержку» Украины. Они обсудили координацию помощи на саммитах G7, НАТО и «Коалиции желающих», включая усиление давления на военную экономику России и увеличение военной поддержки.