Aprel oyida ikki nigeriyalik erkak halok bo‘ldi: Amaramiro Emmanuel JAR mudofaa kuchlari tomonidan kaltaklanib o‘ldirilgan, Ekpenyong Andrew esa hibsda vafot etgan. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, qonuniy maqomga ega nigeriyaliklar “ta’qib” qilinmoqda, bolalar maktabga bora olmayapti, bizneslar talon-taroj qilinmoqda.
Nigeriya JARga qarshi javob choralarini ko‘rib chiqmoqda. O‘tmishda g‘azablangan olomon JAR kompaniyalariga hujum qilgan. Politsiya esa o‘ch olish harakatlariga yo‘l qo‘ymaslik haqida ogohlantirgan.
JAR prezidenti Cyril Ramaphosa noqonuniy migratsiyaga qarshi choralarni e’lon qildi: hujjatsiz ishchilarni yollaganlarga qamoq jazosi, deportatsiyani tezlashtirish uchun maxsus sudlar va biometrik ma’lumotlar reestri. U ksenofobiyani qo‘llab-quvvatlamaslikka chaqirdi.
Ksenofobik to‘lqinlar 2008, 2015 va 2019-yillarda ham bo‘lib, o‘nlab odamlar halok bo‘lgan. Hozirgi noroziliklar “March and March” guruhi tomonidan qo‘zg‘atilgan. Faollar faqat hujjatsiz muhojirlarga qarshi ekanliklarini da’vo qilmoqda.
Gana va Mozambik ham fuqarolarini qaytarishni boshlagan. Ijtimoiy tarmoqlarda 30-iyun noqonuniy muhojirlar uchun oxirgi muddat sifatida ko‘rsatilmoqda, ba’zilar “qon to‘kilishi” bilan tahdid qilmoqda.

Нигерия начала репатриацию сотен своих граждан из Южно-Африканской Республики (ЮАР) после очередной волны насильственных антииммигрантских протестов. Министр иностранных дел Нигерии Бьянка Одумегву-Оджвукву обвинила правительство ЮАР в неспособности решительно осудить нападения на нигерийцев.
В апреле в ходе столкновений погибли как минимум двое нигерийцев: Амарамиро Эммануэль был забит до смерти военнослужащими ЮАР, а Экпеньонг Эндрю найден мертвым в морге после ареста. Министр заявила, что нигерийцы подвергаются преследованиям, несмотря на легальный статус, а их бизнесы разграбляются.
Нигерия рассматривает ответные меры против ЮАР. Ранее толпы нападали на южноафриканские компании в Нигерии. Полиция предупредила о недопустимости самосуда.
Президент ЮАР Сирил Рамафоса объявил о новых мерах по борьбе с нелегальной миграцией: тюремное заключение для работодателей, нанимающих нелегалов, ускоренные депортации и биометрический реестр. Он призвал не допускать ксенофобии.
Волны ксенофобских протестов происходили в 2008, 2015 и 2019 годах, унося десятки жизней. Нынешние протесты инициированы группой March and March. Активисты утверждают, что выступают только против нелегалов, но правозащитники фиксируют нападения на всех иностранцев.
Гана и Мозамбик также начали эвакуацию своих граждан. В соцсетях распространяется информация о дедлайне 30 июня для нелегалов, сопровождаемая угрозами кровопролития.