Eron hukumati iste'molchilarga bosimni yumshatish uchun oziq-ovqat vaucherlari va eng kam ish haqini oshirish choralarini ko'rmoqda. Biroq, Tehron aholisi DW'ga bergan intervyusida bu choralar yetarli emasligini aytdi.
Oddiy eronliklarning turmush sharoiti urush va sanksiyalar tufayli yanada og'irlashmoqda. Rasmiylar eng kam ish haqini 60 foizga oshirib, 166 million riyolga ($120) yetkazdi, ammo ko'pchilik bu o'sish narxlarning tez o'sishiga mos kelmasligini ta'kidlamoqda.
Bir tehronlik aholining so'zlariga ko'ra, guruch narxi ikki hafta ichida 9 foizga oshgan. Muzqaymoq kabi boshqa mahsulotlar ham xuddi shunday o'sishni ko'rsatgan. Narxlar hafta sayin oshib bormoqda, ish haqi esa yiliga bir marta tuzatiladi.
Oziq-ovqat vaucheri dasturi uy xo'jaliklariga yordam berish uchun joriy qilingan, ammo ko'pchilik bu yordam narx o'sishiga mos kelmasligini aytmoqda. Bir rezidentning ta'kidlashicha, vaucher joriy qilinganidan beri tovuq go'shti narxi ikki baravar, sut narxi esa 50 foizga oshgan, vaucher esa o'zgarishsiz qolgan.
AQSh va Isroil bilan urush Eronning iqtisodiy muammolarini yanada kuchaytirmoqda. Neft, gaz va o'g'it ta'minoti uzilgan, bu esa yoqilg'i, transport va import narxlarining oshishiga olib keladi. Natijada, do'konlarda mahsulotlar mavjud bo'lsa-da, aholining xarid qobiliyati keskin pasaygan.
Bir supermarket egasining aytishicha, mijozlar bir necha kilogramm guruch o'rniga endi ancha kam miqdorda sotib olmoqda. U hech qachon odamlarning eng asosiy narsalarni sotib olishda bunchalik qiyinchilikka duch kelganini ko'rmagan.
Londonlik iqtisodchi tahlilchi Arzoo Karimining so'zlariga ko'ra, bir kishi uchun minimal kaloriya ta'minoti oylik qiymati 7 million tomondan ($39) oshgan. Bu uch kishilik oila daromadining 70 foizdan ko'prog'ini oziq-ovqatga sarflashni anglatadi, ijara, sog'liqni saqlash yoki ta'limga deyarli mablag' qolmaydi.

Власти Ирана пытаются смягчить давление на потребителей с помощью продовольственных ваучеров и повышения минимальной заработной платы. Однако некоторые жители Тегерана рассказали DW, что им все труднее сводить концы с концами.
Условия жизни обычных иранцев ухудшаются из-за войны и санкций, усугубляющих многолетнюю экономическую напряженность. Официальные лица повысили минимальную зарплату на 60%, до 166 миллионов риалов ($120), но многие иранцы говорят, что эти меры не поспевают за ростом цен.
Один житель Тегерана сообщил DW, что цена на рис выросла на 9% за две недели. Другие товары, такие как мороженое, также подорожали. Цены растут каждую неделю, а зарплаты корректируются раз в год.
Программа продовольственных ваучеров призвана облегчить бремя домохозяйств, но многие иранцы утверждают, что поддержка не успевает за ценами. Тот же житель отметил, что с момента введения ваучеров цены на курицу выросли более чем вдвое, на молоко — почти на 50%, а сам ваучер остался неизменным.
Война с США и Израилем усугубила экономические проблемы Ирана. Поставки нефти, газа и удобрений нарушены, что приводит к росту цен на топливо, транспорт и импорт. В результате полки магазинов полны, но покупательная способность населения резко упала.
Владелец супермаркета рассказал, что клиенты, которые раньше покупали несколько килограммов риса, теперь берут гораздо меньше. Он никогда не видел, чтобы люди так отчаянно нуждались в самых базовых вещах.
Экономический аналитик из Лондона Арзу Карими отметила, что ежемесячная стоимость минимальной калорийности для одного человека превысила 7 миллионов томов ($39). Это означает, что на еду уходит более 70% дохода семьи из трех человек, почти не оставляя средств на аренду, здравоохранение или образование.