Portugaliya terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlikni yakunlash maqsadida 9-iyun kuni Nigeriya bilan o'rtoqlik uchrashuvi o'tkazadi. Uchrashuv Portugaliyaning Leyriya shahridagi Estadio Dr Magalhaes Pessoa stadionida bo'lib o'tadi.
Roberto Martines boshchiligidagi Portugaliya jahon chempionatining favoritlaridan biri hisoblanadi. Jamoada Krishtianu Ronaldu, Bruno Fernandes va Bernardo Silva kabi yulduzlar bor. Portugaliya avvalgi o'rtoqlik uchrashuvida Chilini 2:1 hisobida mag'lub etgan edi.
Nigeriya esa jahon chempionatiga yo'llanma ololmagan bo'lsa-da, so'nggi olti o'yinda mag'lubiyatga uchramagan. Super Burgutlar Portugaliya uchun jiddiy sinov bo'ladi. Nigeriya safida Viktor Osimehn va Ademola Lukman yo'q, ularga dam berilgan.
41 yoshli Ronaldu Chili bilan o'yinda birinchi bo'limda o'ynab, tanaffusda almashtirilgan edi. U Nigeriyaga qarshi o'yinda ham maydonga tushishi mumkin. Ronaldu Portugaliya terma jamoasidagi 227 o'yinda 143 gol urgan va 2016 yilda Yevropa chempionligini qo'lga kiritgan.
Portugaliya jahon chempionatidagi ilk o'yinini 16-iyun kuni Texasning Xyuston shahrida Kongo Demokratik Respublikasiga qarshi o'tkazadi. Keyin 23-iyun kuni O'zbekiston bilan to'qnash keladi va 27-iyun kuni Kolumbiya bilan guruh bosqichini yakunlaydi.

Сборная Португалии проведет товарищеский матч против Нигерии 9 июня в Лейрии, завершая подготовку к чемпионату мира 2026 года. Встреча пройдет на стадионе Эштадиу Доктор Магальяйнш Песоа.
Команда Роберто Мартинеса считается одним из фаворитов турнира. В составе такие звезды, как Криштиану Роналду, Бруну Фернандеш и Бернарду Силва. В предыдущем товарищеском матче португальцы обыграли Чили со счетом 2:1.
Нигерия не смогла пробиться на чемпионат мира, но не проигрывает в последних шести матчах. «Супер Орлы» станут серьезным испытанием для хозяев. В составе нигерийцев отсутствуют Виктор Осимхен и Адемола Лукман, которым предоставлен отдых.
41-летний Роналду сыграл первый тайм против Чили и был заменен в перерыве. Он может получить игровое время и против Нигерии. Роналду забил 143 гола в 227 матчах за сборную и выиграл чемпионат Европы в 2016 году.
Португалия начнет групповой этап ЧМ-2026 матчем против ДР Конго 16 июня в Хьюстоне. Затем 23 июня встретится с Узбекистаном и 27 июня — с Колумбией.