Fon der Leyenning so‘zlariga ko‘ra, taqiq 2022-yil fevralidan beri Rossiya armiyasida xizmat qilgan har bir kishiga nisbatan qo‘llaniladi. "Biz birinchi marta Ukrainaga bostirib kirishda qatnashgan har bir kishiga Yevropa Ittifoqiga kirishni taqiqlashni taklif qilmoqdamiz", dedi u.
Sanksiyalar, shuningdek, Rossiyaning "soya floti" deb ataladigan kemalarini, 31 ta bankni va kriptovalyuta aktivlarini nishonga oladi. Neft narxining yuqori chegarasi 2025-yil yanvarigacha bir barrel uchun 44,10 dollardan saqlanib qoladi.
Yevropa Ittifoqi tashqi siyosat rahbari Kaya Kallas "g‘ishtma-g‘isht Rossiyaning urush iqtisodiyotini qulatmoqdamiz" dedi. Sanksiyalar aerokosmik va mudofaa sanoatida ishlatiladigan metall va qotishmalarni ham qamrab oladi.
Shu bilan birga, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Tallinda Shimoliy-Boltiq davlatlari sammitida qatnashdi. U Ukraina dronlari Boltiqbo‘yi davlatlari havo hududiga kirib qolgani haqidagi xabarlarga javoban, zararlangan mamlakatlarga dronlarni tutib olish bo‘yicha mutaxassislar yuborishni taklif qildi.

Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен объявила в Брюсселе о 21-м пакете санкций против России в ответ на вторжение в Украину. Пакет предусматривает запрет на въезд в ЕС для всех, кто служил в российских вооруженных силах с начала полномасштабного вторжения в феврале 2022 года.
"Мы впервые предлагаем запретить въезд в Европейский союз любому, кто служил в российских вооруженных силах с начала войны", — заявила фон дер Ляйен. Она подчеркнула, что "Европа остается закрытой для всех, кто участвовал во вторжении в Украину".
Санкции также направлены на так называемый "теневой флот" России, 31 банк и криптовалютные активы. Потолок цен на нефть останется на уровне $44,10 за баррель до января 2025 года, несмотря на рост мировых цен из-за конфликта в Иране.
Глава внешней политики ЕС Кая Каллас заявила: "Кирпич за кирпичом мы разрушаем основы военной экономики России". Санкции также затронут металлы и сплавы, используемые в аэрокосмической и оборонной промышленности.
Президент Украины Владимир Зеленский посетил саммит стран Северной и Балтийской Европы в Таллине. В ответ на инциденты с украинскими дронами, залетавшими в воздушное пространство стран Балтии, Зеленский предложил направить специалистов по перехвату дронов в пострадавшие страны.