Tehron, Eron – AQSh bilan urush va Isroil bilan navbatdagi to‘qnashuvlardan so‘ng, Eronda kundalik suhbatlar asosan mojaro va iqtisodiy omon qolish atrofida bo‘lmoqda.
Poytaxt Tehronning ko‘plab aholisi so‘nggi ikki kun ichida urush va tinchlik haqida o‘ylab ishga borishdi. AQSh prezidenti Donald Tramp Eron va Isroil o‘rtasidagi otishmalarga qaramay, kelishuvga erishish mumkinligini ta’kidlamoqda.
G‘arbiy Tehrondagi ofisda ishlaydigan 33 yoshli erkakning aytishicha, odamlar hushyor bo‘lib, telefonlarini tekshirishgan, ammo dushanba kuni tushdan oldin uzoqdan eshitilgan baland portlashdan keyin hamma ham yugurib chiqmagan. "Siz ma’lum darajada ko‘nikasiz va ish va suhbatlarni hamma narsa normaldek davom ettirasiz, lekin haqiqat bu hech qanday normal emas", dedi u Al Jazeeraga.
Isroil harbiylari Tehron va boshqa shaharlarni, shuningdek, g‘arbdagi Bandar-e Mahshahr shahridagi neft-kimyo majmuasini bombardimon qildi. Bunga javoban Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) Livan poytaxti Bayrutning janubiy chekkasidagi hujumga javoban kechasi Isroilga raketalar uchirdi.
Isroil rahbarlari kelajakdagi zarbalar uchun zamin yaratayotganliklarini aytishdi, Eron esa Livanga tegmagan taqdirda qattiqroq hujumlar bilan ogohlantirdi. Ayni paytda Eron va AQSh o‘rtasida bir haftadan ko‘proq vaqt davomida tungi otishmalar bo‘lib o‘tdi va Vashington iqtisodiy blokadani davom ettirmoqda.
Seshanba kuni kechqurun Tramp Eronni Hormuz bo‘g‘ozida AQSh harbiy vertolyotini urib tushirishda aybladi va "javob berish kerak" dedi.
Tehron markazidagi kichik kafeda ishlaydigan raqamli marketolog qizning aytishicha, u Eron va AQSh o‘rtasida uzoq muddatli kelishuvga ishonmaydi. "Ular bir-biriga mos kelmaydi. Qanday qilib kelishuvga erishish mumkin, agar biri bir narsa desa, ikkinchisi butunlay boshqa narsa desa?"
Sport instruktori bo‘lgan erkak ikki tomon vaqtinchalik kelishuv e’lon qilishi mumkin, ammo bu ko‘p eronliklar uchun xushxabar bo‘lmasligini aytdi. "Eng yaxshi holatda, bu hamma narsani Jahon chempionati tugaguniga qadar yoki yana bir necha oyga kechiktirishi mumkin, bu esa biz uchun normal hayot kechirishni yanada qiyinlashtiradi", dedi u.
Kafe egasi narx o‘zgarishi va talabning pasayishi tufayli menyudan ba’zi mahsulotlarni olib tashlagan. U hozir uch hafta oldingiga nisbatan bir kilogramm qahva uchun taxminan 2,5 baravar ko‘p to‘layapti va uch haftadan keyin nima bo‘lishini bilmaydi. To‘rt yil oldin u 20 baravar kam to‘lagan edi.
Eron iqtisodiyoti uzoq vaqtdan beri surunkali inflyatsiyadan aziyat chekmoqda, bu korruptsiya, noto‘g‘ri boshqaruv va AQSh sanksiyalarining jamlangan ta’siridan kelib chiqqan. Urush va blokada vaziyatni yanada og‘irlashtirdi: yillik inflyatsiya may oyi oxiriga kelib 83 foizdan oshdi, oziq-ovqat inflyatsiyasi esa 130 foizga yetdi.
Yakshanba kuni kechqurun Eron raketalarining Isroil tomon uchayotgani haqidagi videolar ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgach, ko‘pchilik hukumat internetni yana uzib qo‘yishidan xavotirga tushdi. G‘arbiy Tehronda yashovchi yigit dushanba kuni potensial uzilishga tayyorgarlik ko‘rib, 10 gigabaytlik VPN konfiguratsiyasini sotib olganini aytdi. Uzilish bo‘lmadi, ammo internet hali ham sekin.
Kechalari ko‘chalarda hukumat tarafdorlari hali ham AQSh va Isroilga qarshi shiorlar bilan yig‘ilishmoqda, ammo ularning soni urush boshidagiga nisbatan kamaygan.

Тегеран, Иран – Спустя месяцы войны с США и очередной вспышки боев с Израилем, повседневные разговоры в Иране сосредоточены на конфликте и экономическом выживании.
Многие жители столицы, Тегерана, последние два дня ходили на работу с мыслями о войне и мире, в то время как президент США Дональд Трамп продолжал утверждать, что понимание достижимо, несмотря на перестрелку между Ираном и Израилем.
33-летний мужчина, работающий в офисе в западном Тегеране, рассказал, что люди были настороже и проверяли телефоны, но не все бросились бежать, услышав громкий хлопок вдалеке в понедельник до полудня, за которым последовали еще как минимум два рано утром. «К этому привыкаешь на каком-то уровне и продолжаешь работать и разговаривать, как будто все нормально, но правда в том, что это совсем не нормально», — сказал он Al Jazeera.
Израильские военные нанесли удары по Тегерану и другим городам, а также по нефтехимическому комплексу в западном городе Бендер-Махшехр после того, как Корпус стражей исламской революции (КСИР) запустил ракеты по Израилю в ответ на атаку на южные пригороды Бейрута, известные как Дахия.
Израильские лидеры заявили, что прокладывают путь для будущих ударов, а Иран предупредил о более жестких атаках, если Ливан не пощадят, но ракетные пуски пока прекратились. В то время как Иран и США обменивались ночным огнем более недели до ударов, Вашингтон продолжает блокаду, которая еще больше сжимает и без того осажденную экономику Ирана.
Поздно вечером во вторник Трамп обвинил Иран в сбитии американского военного вертолета над Ормузским проливом, заявив, что его страна «должна ответить» на предполагаемую атаку.
В маленьком кафе в центре Тегерана молодая женщина, работающая цифровым маркетологом, сказала, что не верит в долгосрочное урегулирование между Исламской Республикой и США. «Они несовместимы. Как они могут достичь сделки, если один говорит одно, а другой — совершенно другое?»
Мужчина, работающий инструктором в спортзале, сказал, что стороны могут объявить о временном соглашении, но даже это не будет хорошей новостью для многих иранцев. «В лучшем случае это отложит все до окончания чемпионата мира или еще на несколько месяцев, что сделает нашу нормальную жизнь еще труднее», — сказал он Al Jazeera.
Владелец кафе убрал некоторые позиции из меню из-за колебаний цен и снижения спроса. Сейчас он платит примерно в 2,5 раза больше за килограмм того же кофе по сравнению с тремя неделями назад, не зная, что будет через три недели. Менее четырех лет назад он платил в 20 раз меньше.
Экономика Ирана долгое время страдала от хронической инфляции, вызванной коррупцией, бесхозяйственностью и совокупным эффектом санкций США. Война и блокада быстро усугубили ситуацию: годовая инфляция превысила 83% к концу мая, а продовольственная инфляция достигла 130%.
Когда в воскресенье вечером в соцсетях появились кадры иранских ракет, летящих из Керманшаха и других мест в сторону Израиля, многие опасались, что власти снова отключат интернет. Молодой человек из западного Тегерана рассказал, что купил 10-гигабайтную конфигурацию VPN на случай отключения в понедельник. Отключения не произошло, но интернет остается сильно замедленным.
По ночам на улицах все еще собираются проправительственные демонстранты под охраной, размахивая флагами и скандируя лозунги против США и Израиля, хотя их численность уменьшилась по сравнению с началом войны.