Kanada Bosh vaziri Mark Karni Detroit (Michigan) va Vindzor (Ontario) o‘rtasidagi yangi olti qatorli Gordi Xou xalqaro ko‘prigi hafta oxirigacha ochilishini e’lon qildi. Bu AQSh prezidenti Donald Trampning ko‘prikni Kanadadan imtiyozlarsiz ochmaslik haqidagi tahdidlariga qaramay amalga oshirilmoqda.
Ottavada jurnalistlar bilan qisqa suhbatda Karni Tramp bilan yopiq muzokaralar haqidagi savollardan chetlab o‘tdi. U ko‘prikni “chegara oldi hamkorlik ramzi va haqiqati” deb atadi va “bu kanadaliklar va amerikaliklar uchun, shuningdek savdo uchun ajoyib” dedi.
Fevral oyida Tramp ijtimoiy tarmoqdagi xabarida ko‘prik qurilishi AQShni ekspluatatsiya qilish vositasi sifatida talqin qilgan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Kanada “hech qanday foyda keltirmagan holda AQShdan foydalanmoqda”. Tramp ko‘prikni to‘sib qo‘yish bilan tahdid qildi va Kanadadan “bu aktivning kamida yarmini” AQShga berishni talab qildi.
Ko‘prik loyihasi 2012-yilda kelishilgan va 2018-yilda qurilish boshlangan. Taxminan 6,4 milliard dollarga tushgan loyiha yetti yil davom etdi. Gordi Xou ko‘prigi Detroytda uzoq yillar o‘ynagan kanadalik taniqli xokkeychi sharafiga nomlangan va AQSh-Kanada savdosini osonlashtirish, tirbandlikni kamaytirish uchun mo‘ljallangan.
Trampning ikkinchi muddatidan beri AQSh-Kanada munosabatlari keskinlashgan. U Kanadani adolatsiz savdo amaliyotlarida ayblab, mamlakatni AQShning “51-shtati” bo‘lishga chaqirmoqda. 2024-yilda ikki davlat o‘rtasidagi savdo hajmi 909,1 milliard dollardan oshgan.
Karni esa AQSh bilan munosabatlarning yomonlashishiga javoban “o‘rta kuchlar” koalitsiyasini tuzishga chaqirdi. Hozirda Kanada, Meksika va AQSh 2020-yilda tuzilgan erkin savdo kelishuvini qayta muzokara qilmoqda.

Премьер-министр Канады Марк Карни объявил, что новый шестиполосный международный мост Горди Хоу, соединяющий Детройт (Мичиган) и Виндзор (Онтарио), откроется к концу недели. Это произошло вопреки угрозам президента США Дональда Трампа, который ранее заявлял, что мост не откроется без уступок со стороны Канады.
Выступая перед журналистами на Парламентском холме в Оттаве, Карни уклонился от вопросов о закулисных переговорах с Трампом. Он сосредоточился на похвале мосту как символу трансграничного сотрудничества, назвав его «символом и фактом сотрудничества» между США и Канадой.
В феврале Трамп в соцсетях ложно представил проект как исключительно канадское предприятие, обвинив Канаду в использовании США. Он пригрозил заблокировать завершение строительства и потребовал передать США «как минимум половину этого актива».
Мост стоимостью около 6,4 миллиарда долларов строился с 2018 года в течение семи лет. Соглашение о проекте было достигнуто в 2012 году. Мост назван в честь известного канадского хоккеиста, игравшего в Детройте, и призван облегчить цепочки поставок и увеличить торговлю между странами.
С начала второго срока Трампа отношения между США и Канадой обострились. Трамп неоднократно критиковал Канаду за несправедливую торговую практику и призывал страну стать «51-м штатом». В 2024 году объем двусторонней торговли превысил 909,1 миллиарда долларов.
Карни в ответ на ухудшение отношений призвал к созданию коалиции «средних держав» для противостояния «великим державам». В настоящее время Канада, Мексика и США ведут переговоры о пересмотре соглашения о свободной торговле, заключенного в 2020 году.