NASA rahbari Jared Isaakman seshanba kuni 2027 yilga mo‘ljallangan parvoz ekipajini e’lon qildi. To‘rt kishilik asosiy ekipaj va zaxira a’zosi Oyga qo‘nish uchun mo‘ljallangan yangi qurilmalarni sinovdan o‘tkazadi. Sinovlar dastlab rejalashtirilganidek Oy yuzasida emas, balki Yer orbitasida o‘tkaziladi.
Missiya qo‘mondoni NASA astronavti Rendi Bresnik, missiya mutaxassislari sifatida Andre Duglas va Frank Rubio tayinlangan. Uch nafar amerikalik astronavt va Yevropa kosmik agentligi (ESA) vakili Parmitano Orion kapsulasini ikkita Oy qo‘nish moduli bilan bog‘lash amaliyotini bajaradi.
NASA ushbu sinovlarni murakkab va Artemis IV missiyasi uchun muhim deb baholamoqda. Artemis IV 2028 yilda Oyning janubiy qutbiga birinchi ekipajli missiya sifatida rejalashtirilgan. Zaxira ekipaj a’zosi sifatida NASA astronavti Bob Xayns tayinlangan.
Artemis III missiyasi ikki oy oldin muvaffaqiyatli yakunlangan Artemis II missiyasidan so‘ng amalga oshirilmoqda. Aprel oyidagi parvoz 1970 yildagi Apollon 13 missiyasining masofa rekordini yangiladi. NASA rahbari Isaakman bu yutuqni “insoniyatning Oyga qaytishidagi jasur qadam” deb atadi.
49 yoshli Parmitano 2009 yilda ESA tomonidan astronavt etib tanlangan. U Xalqaro kosmik stansiyada (XKS) ikki marta bo‘lgan va murakkab kosmik yurishlarni amalga oshirgan. 2013 yildagi kosmik yurishda uning dubulg‘asi suv bilan to‘lib, hayotiga xavf tug‘ilgan edi. Shuningdek, u koinotdan birinchi DJ setini ijro etgan.
Parmitanoning Artemis III ekipajiga qo‘shilishi Italiya uchun katta yutuq sifatida baholanmoqda. Italiya kosmik agentligi prezidenti Teodoro Valente bu tanlov “Yevropa va Italiya kosmik tizimining koinotni o‘rganishdagi rolini tasdiqlaydi” dedi.

NASA назначило итальянского астронавта Луку Пармитано пилотом миссии Artemis III, что делает его первым европейцем, участвующим в ключевой пилотируемой программе американского космического агентства.
Во вторник глава NASA Джаред Айзекман объявил состав экипажа из четырех человек и дублера для полета 2027 года, который испытает новые лунные посадочные модули не на Луне, как планировалось изначально, а на околоземной орбите.
Командиром миссии назначен астронавт NASA Рэнди Бресник, специалистами — Андре Дуглас и Фрэнк Рубио. Трое американских астронавтов и представитель Европейского космического агентства (ЕКА) Пармитано будут отрабатывать стыковку капсулы Orion с двумя лунными модулями.
NASA назвало эти испытания сложными и необходимыми для миссии Artemis IV, запланированной как первая пилотируемая экспедиция к южному полюсу Луны в 2028 году. Дублером экипажа назначен астронавт NASA Боб Хайнс.
Миссия Artemis III следует за успешной миссией Artemis II два месяца назад, когда люди впервые за пять десятилетий облетели Луну. Апрельский полет побил рекорд дальности миссии Apollo 13 1970 года. Айзекман назвал это «смелым шагом в возвращении человечества на Луну».
49-летний Пармитано был отобран астронавтом ЕКА в 2009 году. Он дважды работал на Международной космической станции (МКС) и совершал сложные выходы в открытый космос. В 2013 году во время выхода его шлем начал заполняться водой из-за неисправности системы охлаждения скафандра, что едва не привело к гибели. Он также известен тем, что провел первый диджей-сет из космоса.
Включение Пармитано в программу Artemis считается победой Италии. Президент Итальянского космического агентства Теодоро Валенте заявил, что выбор Пармитано «подтверждает и усиливает роль европейской и итальянской космической системы в исследовании Вселенной».