Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning maʼlum qilishicha, Ukraina Qurolli Kuchlari Rossiyaning Cheboksari shahridagi yirik harbiy zavodga FP-5 Flamingo qanotli raketalari bilan zarba bergan. Ushbu korxona Rossiya armiyasi uchun dron va raketa komponentlarini ishlab chiqaradi.
Mahalliy rasmiylarning xabar berishicha, hujum natijasida uch kishi yaralangan. Cheboksari Chuvashiston Respublikasida joylashgan boʻlib, front chizigʻidan 900 km dan ortiq masofada.
Ukraina, shuningdek, Azov dengizidagi Rossiya tomonidan bosib olingan Mariupol portiga, Samara shahridagi neftni qayta ishlash zavodiga va Qora dengizdagi "soya floti" neft tankeriga zarba berganini maʼlum qildi.
Soʻnggi oylarda Ukraina harbiylari Rossiyadagi asosiy obʼektlarga uchuvchisiz samolyotlar bilan hujumlarni kuchaytirgan. Kiyev rejimi energiya obʼektlarini qonuniy nishon deb hisoblaydi, chunki ular Moskvaga urushni davom ettirish imkonini beradi. Biroq, Rossiya hududiga chuqur raketa zarbalari kam uchraydi.
Rossiya harbiylari havo hujumidan mudofaa tizimlari bir kechada 326 ta Ukraina dronini tutib olgan yoki yoʻq qilganini bildirdi. Ukraina havo kuchlari esa Rossiya tomonidan uchirilgan 207 dronning 181 tasini urib tushirganini, 14 ta hududda 21 ta toʻgʻridan-toʻgʻri zarba boʻlganini tan oldi.
Mahalliy rasmiylarga koʻra, soʻnggi 24 soat ichida toʻrt viloyatda kamida ikki kishi halok boʻlgan, 26 kishi yaralangan, jumladan ikki bola. Zelenskiy Telegramda FP-5 Flamingo raketalari Cheboksaridagi harbiy zavodni nishonga olganini tasdiqladi.
FP-5 Flamingo raketasi 1150 kg kallak va 3000 km masofaga ega, bu Moskva va boshqa yirik shaharlarni uning doirasiga kiritadi. Ukraina Gʻarb ittifoqchilari bilan birgalikda Rossiyaga urush xarajatlarini maksimal darajada oshirish uchun boshqa turdagi raketalarni ishlab chiqmoqda.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin shu paytgacha barcha muzokara takliflarini rad etgan. Oʻtgan hafta u Zelenskiy bilan uchrashishning maʼnosini koʻrmasligini aytdi, ammo front chizigʻi soʻnggi oylarda deyarli oʻzgarmagan.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что украинские силы нанесли ракетный удар по крупному военному заводу в городе Чебоксары (Чувашская Республика) с использованием крылатых ракет FP-5 Flamingo. Предприятие поставляет оккупационной армии компоненты для дронов и ракет.
Местные чиновники сообщили о трех раненых в результате атаки. Чебоксары расположены более чем в 900 км от линии фронта.
Украина также заявила об ударах по оккупированному порту Мариуполя на Азовском море, нефтеперерабатывающему заводу в Самаре и нефтяному танкеру "теневого флота" в Черном море.
В последние месяцы украинские военные усилили атаки беспилотников на ключевые объекты в России. Киевский режим считает энергообъекты законными целями, так как они позволяют Москве продолжать войну. Однако ракетные удары вглубь России были редки.
Российские военные заявили, что системы ПВО перехватили или сбили 326 украинских дронов за ночь. ВВС Украины сообщили о поражении 181 из 207 дронов, запущенных Россией, признав 21 прямое попадание в 14 локациях.
По данным местных властей, за последние 24 часа в четырех областях погибли по меньшей мере два человека, 26 ранены, включая двух детей. Зеленский подтвердил в Telegram, что ракеты FP-5 Flamingo поразили военный завод в Чебоксарах.
Ракета FP-5 Flamingo несет боеголовку массой 1150 кг и имеет дальность 3000 км, что ставит Москву и другие крупные города в зону поражения. Украина совместно с западными союзниками активно разрабатывает другие типы ракет, чтобы максимизировать издержки России и вынудить Москву к переговорам.
Президент России Владимир Путин до сих пор отвергал все предложения о переговорах. На прошлой неделе он заявил, что не видит смысла встречаться с Зеленским, хотя линия фронта за последние месяцы практически не изменилась.