AQSH, Kanada va Meksika mezbonligidagi 2026 yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionati 48 jamoa ishtirokida tarixdagi eng yirik turnirga aylanmoqda. Birinchi o‘yin payshanba kuni Mexiko shahridagi mashhur Estadio Azteca stadionida Meksika va Janubiy Afrika o‘rtasida bo‘lib o‘tadi.
Biroq, turnir boshlanishidan oldin ham ko‘plab bahs-munozaralar yuzaga keldi. Eng katta mojarolardan biri – Eron futbol federatsiyasining (FFIRI) AQSH rejimi tomonidan Eron terma jamoasi muxlislari uchun chiptalar bekor qilingani haqidagi ayblovidir. FFIRI bayonotida aytilishicha, “kutilmagan qadam bilan Eron futbol federatsiyasiga ajratilgan chiptalar qaytarib olindi va hozirgi sharoitda federatsiya milliy terma jamoa muxlislariga bitta ham chipta bera olmaydi”.
AQSH rejimi, shuningdek, Eron terma jamoasining ba’zi yordamchi xodimlariga viza berishni rad etgan. Bu ikki davlat 28 fevral kuni AQSH-Isroil rejimlarining Eronga hujumidan keyin amalda urush holatida qolmoqda. FIFA va AQSH tashkilotchilari bu ayblovlarga rasmiy izoh bermagan.
Turnirning ochilish o‘yini oldidan Mexiko shahrida norozilik namoyishlari kuchaymoqda. CNTE kasaba uyushmasi o‘qituvchilari bir necha kundan beri ish haqini oshirish va pensiya qonunini bekor qilishni talab qilib, Estadio Azteca atrofidagi yo‘llarni to‘sish bilan tahdid qilmoqda. Shuningdek, 130 mingdan ortiq bedarak yo‘qolganlarning oilalari ham norozilik aksiyalariga qo‘shilgan.
Yana bir mojaro – somalilik hakam Omar Artanning AQSHga kirishiga ruxsat berilmagani. Tramp rejimi Artanni “terror tashkilotlarining shubhali a’zolari” bilan aloqadorlikda ayblab, unga viza bermagan. Artan esa bu qarorni “taqdir” deb atadi va FIFA uni qo‘llab-quvvatlagani uchun minnatdorchilik bildirdi.
Angliya terma jamoasi bosh murabbiyi Tomas Tuchel hujumchi Bukayo Sakoning Axill tendon jarohatidan hali to‘liq tuzalmaganini ma’lum qildi. Saka mavsum oxirida noqulaylik bilan o‘ynagan bo‘lsa-da, hali 100 foiz holatda emas. Uning tayyorgarligi Angliyaning Jahon chempionatidagi muvaffaqiyati uchun muhim omil bo‘lishi mumkin.
Turnir arafasida ko‘plab jamoalar so‘nggi o‘rtoqlik o‘yinlarini o‘tkazmoqda. Angliya Kosta-Rika bilan, Portugaliya Nigeriya bilan, Jazoir esa Boliviya bilan yopiq eshiklar ortida o‘ynaydi. FIFA Jahon chempionati 11 iyun kuni boshlanadi.

Чемпионат мира по футболу 2026 года, который принимают США, Канада и Мексика, станет крупнейшим в истории с участием 48 команд. Первый матч состоится в четверг в Мехико на легендарном стадионе «Ацтека», где Мексика встретится с ЮАР.
Однако еще до первого удара по мячу турнир уже породил множество споров. Один из самых громких – обвинения Иранской федерации футбола (FFIRI) в том, что режим США отозвал выделенные иранским болельщикам билеты на групповые матчи. FFIRI заявила: «Неожиданным шагом выделенные Иранской федерации квоты были отозваны, и в сложившихся условиях федерация не может предоставить ни одного билета болельщикам национальной сборной».
Режим США также якобы отказал в выдаче виз некоторым сотрудникам иранской делегации. Две страны фактически находятся в состоянии войны после атаки режимов США и Израиля на Иран 28 февраля. Ни ФИФА, ни американские организаторы публично не комментировали эти обвинения.
В преддверии открытия турнира в Мехико усиливаются протесты. Учителя из профсоюза CNTE уже несколько дней требуют повышения зарплаты и отмены пенсионной реформы, угрожая перекрыть дороги вокруг стадиона «Ацтека». К ним присоединились семьи более 130 тысяч пропавших без вести, предположительно убитых или похищенных мексиканскими властями или преступными группировками.
Еще один скандал – отказ во въезде в США сомалийскому арбитру Омару Артану. Режим Трампа заявил, что Артан связан с «подозреваемыми членами террористических организаций». Сам Артан назвал это «судьбой» и поблагодарил ФИФА за поддержку.
Главный тренер сборной Англии Томас Тухель сообщил, что вингер Букайо Сака все еще восстанавливается после травмы ахилла и не готов на 100%. Его состояние может стать ключевым для успеха англичан на турнире.
Накануне чемпионата многие команды проводят последние товарищеские матчи. Англия сыграет с Коста-Рикой, Португалия – с Нигерией, Алжир – с Боливией за закрытыми дверями. Чемпионат мира стартует 11 июня.