Xalqaro huquq himoyasi tashkiloti Amnesty International yangi hisobotida Isroil hukumatini G‘arbiy Sohildagi falastinliklarni majburan ko‘chirish siyosatida aybladi. Tashkilot bu harakatlar bir necha "ayyor" ko‘chmanchilar yoki o‘ta o‘ngchi vazirlarning ishi emas, balki ataylab amalga oshirilayotgan davlat strategiyasi ekanini ta’kidlaydi.
Hisobotga ko‘ra, 2023-yil yanvaridan 2025-yil dekabrigacha bo‘lgan davrda kamida 117 ta qishloq to‘liq yoki qisman ko‘chirilgan, bu esa 5910 kishini o‘z uylarini tark etishga majbur qilgan. Aksariyat qishloqlar 1995-yilgi Oslo II kelishuviga ko‘ra C hududida joylashgan bo‘lib, bu hududlar to‘liq Isroil harbiy va ma’muriy nazorati ostida.
Hisobotda misol tariqasida Zanuta qishlog‘i keltirilgan. 2021-yilda ushbu qishloq yaqinida isroillik ko‘chmanchilar Meitarim Fermasi nomli noqonuniy post tashkil etgan. Ko‘chmanchilar qishloq aholisiga qarshi zo‘ravonlik va tahdidlar uyushtirgan, uylarga bostirib kirgan, suv idishlarini bo‘shatgan va ekin maydonlariga kanalizatsiya oqizgan.
Qishloq aholisi Isroil politsiyasiga murojaat qilgan, biroq hech qanday chora ko‘rilmagan. 2024-yil iyul va 2025-yil fevral oylarida Isroil Oliy sudi politsiya va harbiylarga aholining qaytishini ta’minlashni buyurgan, ammo bu qarorlar e’tiborsiz qoldirilgan. Ko‘chmanchilar davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanib, zo‘ravonlikni kuchaytirgan.
Amnesty International hisobotida Isroilning C hududidagi etnik tozalash kampaniyasi davlat tomonidan ruxsat etilgan, boshqariladigan va amalga oshiriladigan jarayon ekani, bu esa harbiy jinoyatlar va insoniyatga qarshi jinoyatlar sifatida baholanishi mumkinligi ta’kidlangan. Tashkilot xalqaro hamjamiyatni Falastin jamoalarini yo‘q qilish va G‘arbiy Sohilni anneksiya qilishning oldini olishga chaqirgan.

Международная правозащитная организация Amnesty International опубликовала доклад, в котором обвиняет правительство Израиля в целенаправленной политике вытеснения палестинцев с Западного берега. По мнению организации, эти действия не являются результатом действий «отдельных» поселенцев или ультраправых министров, а представляют собой продуманную государственную стратегию.
Согласно докладу, с января 2023 года по декабрь 2025 года не менее 117 деревень подверглись полному или частичному выселению, в результате чего около 5910 человек были вынуждены покинуть свои дома. Большинство пострадавших деревень находятся в зоне C, которая по соглашениям Осло II 1995 года находится под полным военным и административным контролем Израиля.
В докладе приводится пример деревни Занута, где палестинские бедуины жили поколениями. В 2021 году рядом был создан незаконный форпост Меитарим Фарм. Поселенцы начали кампанию насилия и угроз: врывались в дома, опустошали резервуары с водой и сливали нечистоты на сельскохозяйственные угодья.
Жители неоднократно обращались в израильскую полицию, но никаких мер не принималось. В июле 2024 года и феврале 2025 года Верховный суд Израиля предписал полиции и военным обеспечить возвращение жителей, но эти решения были проигнорированы. Поселенцы получили государственную поддержку для усиления насилия.
Amnesty International заявляет, что кампания этнической чистки в зоне C является санкционированной, управляемой и реализуемой государством, что может квалифицироваться как военные преступления и преступления против человечности. Организация призвала международное сообщество предотвратить уничтожение палестинских общин и аннексию Западного берега.