O‘yin yakuniga 1,2 soniya qolganda OG Anunoby Jalen Brunsonning uzoq masofadan uch ochkolik zarbasini qaytarib, to‘pni savatga joyladi. Bu Niksning ajoyib qaytishini yakunladi. Brunson 36 ochko to‘plagan bo‘lsa, Anunoby 33 ochko bilan o‘yinni yakunladi.
Birinchi bo‘limda Spurs 27 ochko bilan oldinda edi. Ammo Niks murabbiyi Mayk Braunning so‘zlariga ko‘ra, Anunobyga hujumda ribaund olishda “yirtqich” bo‘lishni buyurgan. “Men bilmayman, Niks basketboli tarixida bundan kattaroq o‘yin bo‘lganmi”, dedi Braun.
1997 yildan beri NBA final o‘yinlarida hech bir jamoa 24 ochkodan ko‘proq kamchilikni bartaraf etmagan edi. Spurs uchinchi chorakda 81-52 hisobida oldinda edi. Niksning qaytishi 2019 yildagi Los-Anjeles Klippersning 31 ochkolik qaytishidan keyingi eng katta qaytish bo‘ldi.
Spurs ikkinchi bo‘limda 3 ochkolik zarbalarni 17 tadan 3 tasini amalga oshirib, sovib ketdi. Niks esa 58-30 hisobida ustun keldi. “Biz oyoqqa turdik, ba’zi zarbalarni o‘tkazib yubordik”, dedi Spurs murabbiyi Mitch Jonson.
Viktor Vembanyama 24 ochko va 13 ribaund to‘pladi, ammo 25 zarbadan 9 tasini amalga oshirdi. Uchrashuvda Prezident Donald Tramp yo‘q edi, ammo Teylor Svift bor edi. Niksning tashqi tomosha partiyasi o‘tkazish rejalari bekor qilindi.
Beshinchi o‘yin shanba kuni San-Antonioda bo‘lib o‘tadi. Niks seriyani yakunlash uchun yana bir g‘alabaga muhtoj.

«Нью-Йорк Никс» отыграли 29-очковое отставание и вышли на грань первого чемпионства с 1973 года, обыграв «Сан-Антонио Спёрс» со счётом 107-106 в четвёртом матче финала НБА в среду вечером.
Оужи Ануноби добил мяч после промаха Джейлена Брансона с трёхочковой линии за 1,2 секунды до конца, завершив камбэк и обеспечив «Никс» преимущество 3-1 в серии. Брансон набрал 36 очков, Ануноби — 33.
В первой половине «Спёрс» вели с разницей в 27 очков. Главный тренер «Никс» Майк Браун сказал: «Я сказал Оужи, что он должен быть монстром на чужом щите. Не знаю, был ли в истории баскетбола „Никс“ более важный момент».
С 1997 года ни одна команда не отыгрывала более 24 очков в финале. «Спёрс» вели 81-52 в третьей четверти. Лишь в 2019 году «Клипперс» отыграли 31 очко в плей-офф.
Во втором тайме «Спёрс» реализовали лишь 3 из 17 трёхочковых, а «Никс» переиграли их 58-30. «Мы потеряли ритм, промахивались. Это разочаровывает», — сказал тренер «Спёрс» Митч Джонсон.
Виктор Вембаньяма набрал 24 очка и 13 подборов, но реализовал лишь 9 из 25 бросков. Президент Дональд Трамп не присутствовал на игре, но была Тейлор Свифт. Планы на уличную вечеринку были отменены.