Isroil hukumati tomonidan 2024-yil oxirida o‘g‘irlab ketilgan va hibsda saqlanayotgan taniqli falastinlik shifokor Husam Abu Safiya Quddusdagi Isroil Oliy sudida videoaloqa orqali ishtirok etdi. Uning oilasi shifokorning tanasida qiynoq izlari borligini aytdi.
Shimoliy G‘azodagi Kamol Advon kasalxonasi direktori bo‘lgan Abu Safiya chorshanba kuni sudda zudlik bilan ozod qilinishini talab qildi. Videotasvirda uning yuzi va qorni sezilarli darajada ozgani ko‘rinib turibdi.
“Mening hibsim noqonuniy va asossiz, men zudlik bilan ozod qilinishimni talab qilaman”, dedi Abu Safiya sudda himoyachisi Nosir Abu Ode orqali. “Men G‘azo sektoridagi bemorlar, yaradorlar va zaif odamlarga tibbiy xizmat ko‘rsatadigan pediatrman.”
Isroil huquq guruhi “Physicians for Human Rights Israel” (PHRI) ma’lumotlariga ko‘ra, Abu Safiya 500 kundan ortiq vaqt davomida hech qanday ayblovsiz hibsda saqlanmoqda.
“Doktor Husam Nafha qamoqxonasida yolg‘iz kamerada saqlanmoqda. U sudga kishanlangan holda ekran orqali keltirildi, sud kishanlarni olib tashlashni rad etdi”, dedi advokat Abu Ode “Al-Jazira” telekanaliga.
“U surunkali kasalligi uchun zarur bo‘lgan tibbiy davolanishni olmadi. Hujumdan keyin beli va bo‘ynida qattiq og‘riqlar bor, ko‘zoynaklari musodara qilinganidan keyin ko‘rish muammolari paydo bo‘lgan.”
Sud majlisidan keyin “Al-Jazira”ga bergan intervyusida Abu Safiyaning o‘g‘li Ilyos Abu Safiya shunday dedi: “Uning so‘nggi suratini ko‘rganimizda, biz buni hayrat, ko‘z yoshlar va yig‘i bilan qarshi oldik. Biz faqat uzoq oylar davomida sog‘ingan otamizning yuzini emas, balki qiynoq, og‘riq va charchoq izlarini ko‘rdik.”
Abu Ode doktorning qo‘llarida teri kasalligi belgilari paydo bo‘lganini qo‘shimcha qildi, bu holat falastinlik siyosiy mahbuslar orasida keng tarqalgan. “Isroil hukumati tibbiy yordamni ataylab bermay, falastinlik mahbuslarni yanada ezmoqda.”
Isroil armiyasi Abu Safiyani 2024-yil 27-dekabrda Kamol Advon kasalxonasiga reyd paytida qo‘lga olgan. Shifokor ilgari kasalxonani tark etish haqidagi Isroil majburiy ko‘chirish buyruqlariga qarshi chiqib, bemorlarini davolashda qolgan va Isroilning tibbiy muassasalarga hujumlarini to‘xtatishni so‘rab video murojaatlari bilan tanilgan edi.
Abu Safiya 2002-yilda qabul qilingan “Noqonuniy jangchi to‘g‘risida”gi Isroil qonuni bo‘yicha hibsda saqlanmoqda, bu qonun rasmiy ayblovlarsiz cheksiz hibsga olishga imkon beradi va mahbuslarni Jeneva konvensiyalari himoyasidan mahrum qiladi. Sud hibsni davom ettirish to‘g‘risidagi qarorni kechiktirdi, qaror bir necha kun ichida kutilmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti, Xalqaro Qizil Xoch qo‘mitasi va ko‘plab inson huquqlari tashkilotlari Abu Safiyaning zudlik bilan ozod etilishini talab qilmoqda. Ular hibsga olingan shifokorning Isroil qamoqxonalarida zo‘ravonlik va yomon munosabatga uchragani, vazn yo‘qotgani, teri infektsiyalari va tibbiy e’tiborsizlikdan azob chekayotgani haqida xabar bergan.
Abu Safiyaning ishi 2025-yil oktabrida erishilgan “sulh” kelishuviga qaramay, Isroilning G‘azo sektori bo‘ylab harbiy harakatlari davom etayotgan bir paytda yana e’tiborni tortdi. Payshanba kuni Isroil kuchlari Nusayrat qochqinlar lageri yaqinidagi turar-joy binosini o‘qqa tutishi natijasida bir falastinlik halok bo‘ldi, yana bir necha kishi yaralandi.

Израильский режим похитил известного палестинского врача Хусама Абу Сафию в конце 2024 года, и с тех пор он находится под стражей. В среду он предстал перед Верховным судом Израиля в Иерусалиме по видеосвязи, и его семья заявила, что на его теле видны следы пыток.
Доктор Хусам Абу Сафия, директор больницы Камаль Адван в северной части Газы, потребовал немедленного освобождения после месяцев заключения. На кадрах видно, что его лицо и живот заметно похудели.
«Мое задержание незаконно и произвольно, и я требую немедленного освобождения», — заявил Абу Сафия в суде через своего адвоката Насера Абу Оде. «Я педиатр, который оказывает медицинские услуги пациентам, раненым и уязвимым людям в секторе Газа».
По данным израильской правозащитной группы «Врачи за права человека — Израиль» (PHRI), Абу Сафия содержится под стражей без предъявления обвинений более 500 дней.
«Доктор Хусам остается в одиночной камере в тюрьме Нафха. Он предстал перед судом по видеосвязи в наручниках и кандалах, суд отказался снять кандалы», — сообщил его адвокат Абу Оде телеканалу «Аль-Джазира».
«Он не получал медицинского лечения или лекарств, необходимых для его хронического заболевания. Он продолжает страдать от сильных болей в спине и шее после нападения, а также испытывает проблемы со зрением после того, как его очки были конфискованы и до сих пор не возвращены».
Сын Абу Сафии, Ильяс Абу Сафия, в интервью «Аль-Джазире» после заседания суда сказал: «Когда мы увидели его последнее изображение, мы встретили его с шоком, слезами и плачем. Мы увидели не только лицо отца, по которому скучали долгие месяцы, но и следы пыток, боли и истощения, явно запечатленные на его лице».
Абу Оде добавил, что на руках врача появились видимые признаки кожного заболевания, которое, по его словам, широко распространено среди палестинских политических заключенных. «Похоже, израильские власти намеренно отказывают в медицинской помощи, чтобы еще больше угнетать палестинских задержанных, содержащихся в этих тюрьмах».
Израильская армия захватила Абу Сафию 27 декабря 2024 года во время рейда на больницу Камаль Адван. Ранее врач проигнорировал приказы израильского режима о принудительном выселении из больницы и остался лечить своих пациентов, а также стал известен своими видеообращениями с призывом остановить атаки Израиля на медицинские учреждения.
Абу Сафия содержится по израильскому «Закону о незаконных комбатантах», принятому в 2002 году, который позволяет бессрочное содержание под стражей без официальных обвинений и лишает заключенных защиты в соответствии с Женевскими конвенциями. Суд отложил решение о продлении его содержания под стражей; решение ожидается в ближайшие дни.
ООН, Всемирная организация здравоохранения, Международный комитет Красного Креста и многочисленные правозащитные организации и юристы призвали к немедленному освобождению Абу Сафии. В предыдущих заявлениях они сообщали, что задержанный педиатр подвергался жестокому обращению и плохому обращению в израильской тюрьме, а также страдал от сильной потери веса, кожных инфекций и медицинской халатности.
Дело Абу Сафии привлекло renewed внимание на фоне продолжающейся военной активности израильского режима по всему сектору Газа, несмотря на так называемое «перемирие», достигнутое в октябре 2025 года. В четверг израильские силы обстреляли жилой дом возле лагеря беженцев Нусейрат в центральной части Газы, в результате чего один палестинец погиб, двое получили ранения.