UFC Freedom 250 tadbiri doirasida bo'lib o'tadigan jangda AQSh prezidenti Donald Tramp va boshqa mashhurlar ishtirok etishi kutilmoqda. Tadbir AQSh mustaqilligining 250 yilligiga bag'ishlangan America250 bayrami bilan parallel ravishda o'tkaziladi.
Mag'lubiyatsiz Topuriya 2025-yil oxirida shaxsiy sabablarga ko'ra yengil vazn toifasidagi chempionlik kamarini bo'shatgan edi. Hozirda u da'vogar bo'lsa-da, vaqtinchalik kamar egasi Gaethjega nisbatan favorit hisoblanadi.
Topuriya o'zining so'nggi jangini 2025-yil 28-iyun kuni UFC 317 da Charles Oliveirani nokaut bilan mag'lub etib o'tkazgan. U ESPN reytingida dunyoning eng yaxshi UFC jangchisi sifatida ikkinchi o'rinda turadi.
Gaethje esa 24-yanvar kuni Las-Vegasda Paddy Pimblettni mag'lub etib, vaqtinchalik chempionlik kamarini qo'lga kiritgan. Uning professional MMA rekordi 27 g'alaba va 5 mag'lubiyatni tashkil etadi.
Asosiy jangdan tashqari, Alex Pereira va Ciryl Gane o'rtasida og'ir vazn toifasidagi vaqtinchalik chempionlik uchun jang bo'lib o'tadi. Pereira uchta vazn toifasida chempion bo'lishga intilmoqda.
Jangchilar o'rtasidagi o'zaro hurmatsizlik va ishonchli bayonotlar jang oldidan qiziqishni yanada oshirmoqda. Topuriya Gaethjeni hech qanday imkoniyatga ega emas deb hisoblasa, Gaethje Topuriyani "gimmik" deb ataydi.

Крупнейший бой смешанных единоборств 2026 года между Илией Топурией и Джастином Гейджи за титул чемпиона UFC в легком весе состоится 14 июня в Вашингтоне, округ Колумбия, на лужайке перед Белым домом.
Мероприятие UFC Freedom 250 пройдет под открытым небом, и ожидается, что его посетят президент США Дональд Трамп, а также другие знаменитости. Бой приурочен к празднованию 250-летия независимости США.
Непобежденный Топурия отказался от титула в легком весе в конце 2025 года по личным причинам, но, несмотря на статус претендента, считается фаворитом против обладателя временного пояса Гейджи.
Последний бой Топурии состоялся 28 июня 2025 года на UFC 317, где он нокаутировал Чарльза Оливейру. ESPN ставит его на второе место в рейтинге лучших бойцов UFC вне зависимости от весовой категории.
Гейджи завоевал временный титул 24 января в Лас-Вегасе, победив Пэдди Пимблетта единогласным решением судей. Его профессиональный рекорд в ММА — 27 побед и 5 поражений.
В рамках мероприятия также состоится бой за временный титул в тяжелом весе между Алексом Перейрой и Сирилом Ганом. Перейра пытается стать первым трехкратным чемпионом UFC.
Бойцы обменялись колкостями: Топурия заявил, что не видит у Гейджи шансов, а Гейджи назвал Топурию "фишкой" и сравнил его с Пимблеттом.