Isroilning Livanga qarshi urushi 100 kundan oshgan bir paytda, mamlakatdagi ikki asosiy shia bloki – Amal Harakati va Hizbulloh qurolli va siyosiy guruhi o‘rtasidagi hamkorlik mustahkam ko‘rinmoqda.
Amal Harakati, Livandagi parlament spikeri Nabih Berri boshchiligida, tarixan Hizbullohning asosiy ichki ittifoqchisi bo‘lib kelgan. Biroq, AQSh va Eron o‘rtasidagi muzokaralar, shuningdek, Isroil va Livan o‘rtasidagi parallel jarayonlar Tehronning mintaqaviy proksilariga qo‘llab-quvvatlashini diqqat markaziga olib chiqdi, bu Hizbulloh uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin.
Amalning Hizbulloh bilan yaqin munosabatlarini tez orada tark etishi dargumon, ammo uning parlamentdagi vakilligi va Berrining muhim konstitutsiyaviy roli, shia jamoasining davlat institutlaridagi homiysi sifatida o‘z mavqeini mustahkamlashiga imkon beradi.
Badil tahlilchisi Souhayb Jawharning Al Jazeeraga bergan intervyusiga ko‘ra, Livan hozirgi noaniq kelajakka duch kelgan bir paytda, bu Hizbulloh va Amalning kelajagi uchun tub o‘zgarishlarni keltirib chiqaradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, agar Hizbullohning roli pasayishda davom etsa yoki ichki qayta tuzilish bilan band bo‘lsa, Amalning shia jamoasi va Livan davlati o‘rtasidagi munosabatlarni boshqarishdagi mavqei yanada kuchayadi.
Amal, arabcha „umid“ degan ma’noni anglatadi va 1974-yilda inqilobiy eronlik shia yetakchisi Muso Sadr va sobiq Livan spikeri Husayn al-Husayniy tomonidan asos solingan. Berri 1980-yilda partiyani egallaganidan so‘ng, guruhning dindor a’zolari ko‘pchiligi yangi paydo bo‘lgan Hizbullohga o‘tib ketdi va ikki tomon Livan fuqarolar urushi davrida hudud uchun kurashdi. Bugungi kunda ular ittifoqchi bo‘lsa-da, ba’zi tarafdorlar o‘rtasida keskinlik mavjud.
2 mart kuni Isroil Livanga qarshi urushni kuchaytirdi, chunki Hizbulloh ikki kun avval Erondagi Oliy Rahbar Ali Xomeneiyning o‘ldirilishiga javoban chegara orqali oltita raketa otgan edi. Hujumlar 2024-yil noyabrida kelishilgan bir tomonlama sulhni tugatdi, Isroil tomonidan 10 000 ga yaqin sulh buzilishi qayd etilgan.
Isroilning 66 kunlik shiddatli hujumidan so‘ng, 4 000 kishi halok bo‘ldi, jumladan Hizbullohning harbiy rahbariyati va uzoq yillik yetakchisi Hasan Nasrulloh, ko‘plab tahlilchilar Eron tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan guruh mag‘lubiyatga uchragan deb hisobladi. Prezident Jozef Aun va Bosh vazir Navaf Salamning yangi siyosiy rahbariyati guruhni qurolsizlantirishga kirishdi, bu ba’zi livanliklar tomonidan qo‘llab-quvvatlangan bo‘lsa-da, Hizbulloh tarafdorlari tomonidan qattiq qarshilikka uchradi.
2 mart kuni Isroil Bayrutga hujumini qayta boshladi, Livan hukumati keyinchalik Hizbullohning harbiy faoliyatini taqiqladi. Vazirlar mahkamasining qarori – hatto ikki Amal vaziri tomonidan qo‘llab-quvvatlandi – Hizbullohning ichki va mintaqaviy jihatdan zaiflashganining isboti sifatida ko‘rildi.
Berri ko‘pincha plastik yuz qalqoni kiygan holda ko‘rinadi, bu 88 yoshli spikerning sog‘lig‘i yomonlashgani va Amalning kelajagi haqida savollar tug‘diradi. Tahrir Instituti xodimi Karim Safieddinning fikricha, Berri vafot etgandan so‘ng Amalning kuchliligi shubha ostida qoladi.
Hizbullohning qobiliyatiga shubha bo‘lsa-da, guruh hukumat taqiqiga qaramay, uch oy oldin Isroilga qarshi dron hujumlari va to‘qnashuvlarni amalga oshirishga muvaffaq bo‘ldi. Berri esa mintaqaviy o‘zgarishlarni – jumladan AQSh-Eron urushining rivojlanishini – kutib, jim turibdi.
Tahlilchilarning fikricha, Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) guruhni qo‘llab-quvvatlab, Isroilning Livanga bostirib kirishi davom etar ekan, Bayrut Hizbullohni qurolsizlantirishda qiynaladi. Ammo bu Hizbullohning Livandagi mavqei 2023-yilgacha bo‘lganidek kuchli degani emas.
Siyosiy tahlilchi Imad Salameyning ta’kidlashicha, Hizbullohning zaiflashishi Amalga markaziy siyosiy kuch sifatida qayta paydo bo‘lish imkoniyatini yaratadi, chunki Hizbulloh shia manfaatlarini himoya qiladigan va davlat bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuvdan qochadigan Amal rolini qarshilash qiyin bo‘ladi.
Hizbullohning qurollari va Eronga yaqinligi uni Livanda va G‘arb hamda Fors ko‘rfazi ittifoqchilari bilan munosabatlarda munozarali kuchga aylantirgan bo‘lsa, Amal bunday yukni ko‘tarmaydi. Berri o‘zi Hizbulloh bilan AQSh va Yevropa o‘rtasida vositachi bo‘lib xizmat qilgan. Xususan, u 2024-yilgi sulh muzokaralarida Hizbulloh nomidan AQSh va Fransiya bilan muzokara olib bordi.
Salameyning fikricha, Amal o‘zini yanada „maqbul“ G‘arb hamkori sifatida ko‘rsatishga harakat qilishi mumkin, chunki u davlat institutlari, muzokaralar va qayta qurish tilida gapiradi, shu bilan birga shia jamoasining bir qismida ishonchni saqlab qoladi.

По мере того, как война Израиля против Ливана перешагнула 100-дневный рубеж, партнерство между двумя основными шиитскими блоками страны – движением «Амаль» и вооруженной и политической группировкой «Хезболла» – выглядит прочным.
Движение «Амаль» во главе со спикером парламента Ливана Набихом Берри исторически было ключевым внутренним союзником поддерживаемой Ираном «Хезболлы». Однако параллельные переговоры между США и Ираном, с одной стороны, и Израилем и Ливаном, с другой, вывели на первый план поддержку Тегераном своих региональных прокси, что может иметь серьезные последствия для «Хезболлы».
Маловероятно, что «Амаль» в ближайшее время откажется от тесных отношений с «Хезболлой», но представительство движения в парламенте и важная конституционная роль Берри позволяют ему укрепить свою роль покровителя шиитской общины в государственных институтах.
По словам аналитика Souhayb Jawhar из Badil, неопределенное будущее Ливана приведет к фундаментальным последствиям для обеих группировок. Если роль «Хезболлы» продолжит снижаться или она останется занятой внутренней реструктуризацией, позиции «Амаль» в управлении отношениями между шиитской общиной и ливанским государством, а также с внешними игроками, вероятно, укрепятся.
«Амаль» (арабский акроним от «Ливанские полки сопротивления», также означает «надежда») была основана в 1974 году революционным иранским шиитским лидером Мусой Садром и бывшим спикером парламента Ливана Хусейном аль-Хусейни. После прихода Берри к руководству партией в 1980 году многие религиозные члены группы перешли в новообразованную «Хезболлу», и две стороны воевали за территории во время гражданской войны в Ливане. Сегодня они союзники, хотя между некоторыми их последователями сохраняется напряженность.
2 марта Израиль активизировал войну против Ливана после того, как «Хезболла» выпустила шесть ракет через границу в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи двумя днями ранее. Атаки положили конец одностороннему прекращению огня, согласованному в ноябре 2024 года, при этом Израиль нарушил перемирие около 10 000 раз.
После 66-дневной интенсивной атаки Израиля, в результате которой погибло 4 000 человек, включая большую часть военного руководства «Хезболлы» и ее давнего лидера Хасана Насраллы, многие аналитики считали, что поддерживаемая Ираном группировка была разбита. Новое политическое руководство президента Жозефа Ауна и премьер-министра Навафа Салама приступило к разоружению группы, что, хотя и поддерживалось некоторыми ливанцами, встретило яростное сопротивление со стороны многих других, включая сторонников «Хезболлы».
2 марта Израиль возобновил атаки на Бейрут, и ливанское правительство впоследствии запретило военную деятельность «Хезболлы». Решение кабинета министров, поддержанное даже двумя министрами от «Амаль», было воспринято как свидетельство ослабления «Хезболлы» внутри страны и в регионе.
Берри часто появляется в пластиковом защитном щитке, что заставляет некоторых предполагать, что 88-летний спикер находится в плохом здоровье, и поднимает вопросы о будущем «Амаль». По мнению Карима Сафиеддина из Tahrir Institute, после смерти Берри «Амаль» может потерять свою силу.
Несмотря на сомнения в способностях «Хезболлы», группировка все же смогла совершать атаки с помощью дронов и столкновения с Израилем, несмотря на запрет правительства три месяца назад. Берри же хранит молчание и ждет региональных событий, включая развитие войны между США и Ираном.
Аналитики считают, что Бейруту будет трудно разоружить «Хезболлу», пока Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана поддерживает группировку, а вторжение Израиля в Ливан продолжается. Однако это не означает, что позиции «Хезболлы» в Ливане так же сильны, как до 2023 года.
Политолог Имад Саламей отмечает, что ослабление «Хезболлы» создает возможность для «Амаль» вновь стать центральной политической силой, особенно потому, что «Хезболле» будет трудно противостоять роли «Амаль», защищающей шиитские интересы и избегающей прямой конфронтации с государством или международными посредниками.
В то время как оружие «Хезболлы» и близость к Ирану делают ее спорной силой в Ливане и в отношениях с западными и арабскими союзниками, «Амаль» не несет такого же бремени. Берри сам выступал в качестве посредника между «Хезболлой» и США и Европой. В частности, он вел переговоры от имени «Хезболлы» во время переговоров о прекращении огня в 2024 году с США и Францией.
По мнению Саламея, «Амаль» может попытаться представить себя более «приемлемым» западным партнером, поскольку говорит на языке государственных институтов, переговоров и восстановления, сохраняя при этом доверие среди части шиитской общины.