Hisobot, 2025 yil yanvar oyida boshlangan tekshiruvdan so‘ng, payshanba kuni e’lon qilindi. Bu Elon Muskga tegishli platforma real odamlarning tasvirlarini ochiq kiyimlarda tahrirlashga ruxsat beruvchi funksiyani o‘zgartirishga majbur bo‘lganidan keyin sodir bo‘ldi.
Dyufren matbuot anjumanida “xAI Grok vositasini tegishli himoya choralarini boshidan joriy qilmasdan ishga tushirish orqali Kanada maxfiylik qonunini buzdi”, dedi. Biroq, uning shahvoniy deepfakelarni muntazam kuzatib borish majburiyatini olishdan boshqa jarima solish yoki siyosat o‘zgartirishni talab qilish vakolati yo‘q.
Ushbu tekshiruv Kanadada bolalar uchun raqamli xavfsizlik qonuni loyihasi e’lon qilingan bir paytga to‘g‘ri keldi. Agar qabul qilinsa, qonun 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlaydi, faqat xavfsizlik standartlariga javob beradigan kompaniyalar bundan mustasno.
xAI butun dunyo bo‘ylab platformasidagi shahvoniy tasvirlar uchun tanqidga uchradi. Yanvar oyida Britaniya parlamenti a’zosi Jess Asato xAIni uning shahvoniy deepfake tasvirlarini yaratgani uchun sudga berdi. Shuningdek, Buyuk Britaniya, Ispaniya, Niderlandiya va Yevropa Ittifoqi tekshiruvlar o‘tkazdi. AQShda uchta o‘smir qiz bolalar jinsiy zo‘ravonligi tasvirlariga ruxsat bergani uchun da’vo arizasi berdi. Indoneziya va Malayziya Grokni to‘liq blokladi.

Канадский уполномоченный по вопросам конфиденциальности Филипп Дюфрен заявил, что компания xAI нарушила федеральный закон о конфиденциальности частного сектора, запустив инструмент генерации изображений на базе ИИ Grok, который позволял создавать и распространять сексуализированные дипфейки без согласия пользователей.
Отчет, опубликованный в четверг, последовал за расследованием, начатым в январе. Это произошло после того, как платформа, принадлежащая Илону Маску, внесла изменения, предотвращающие редактирование изображений реальных людей в откровенной одежде.
Дюфрен на пресс-конференции заявил: «xAI нарушил канадский закон о конфиденциальности, запустив Grok без надлежащих мер защиты с самого начала». Однако у него нет полномочий налагать штрафы или требовать изменений в политике, кроме обязательства xAI регулярно отслеживать сексуализированные дипфейки.
Расследование совпало с публикацией в Канаде законопроекта о цифровой безопасности для детей. Если он будет принят, то запретит использование соцсетей детьми до 16 лет, за исключением компаний, соответствующих стандартам безопасности.
xAI подвергается критике по всему миру за сексуализированные изображения. В январе британский парламентарий Джесс Асато подал иск против xAI из-за дипфейков. Великобритания, Испания, Нидерланды и Евросоюз начали расследования. В США три девочки-подростка подали коллективный иск. Индонезия и Малайзия полностью заблокировали Grok.