AQSh Davlat kotibi Marko Rubio tomonidan e'lon qilingan yangi sanksiyalar Kubaning davlat neft-gaz kompaniyasi Union Cuba-Petroleo'ga qaratilgan. Rubio kompaniyani Kubaning "repressiv xavfsizlik apparati" vositasi deb atadi.
"Kuba xalqi yoqilg'i tanqisligi va elektr uzilishlaridan azob chekayotgan bir paytda, Kuba kommunistik rahbarlari energiya resurslarini o'z cho'ntaklariga solish uchun yo'naltirgan", dedi Rubio. U, shuningdek, Kastro oilasini neftdan foyda olishda aybladi.
Sanksiyalar AQSh prezidenti Donald Trampning Kuba kommunistik hukumatiga bosim o'tkazish kampaniyasining bir qismidir. Yanvar oyidan beri Tramp Venesueladan energiya eksportini to'xtatib, Kubaga neft jo'natadigan mamlakatlarga tariflar bilan tahdid qilmoqda.
Kuba o'zining eskirgan elektr tarmog'ini quvvatlantirish uchun neft importiga qaram. Xalqaro Energetika Agentligi ma'lumotlariga ko'ra, Kuba o'zi ishlatadigan neftning atigi 40 foizini ishlab chiqaradi. Yanvar oyining oxiridan beri faqat bitta Rossiya tankeri Kubaga yetib kelgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson Huquqlari bo'yicha Oliy komissari Volker Turk yoqilg'i cheklovlari kubaliklarga, ayniqsa eng zaif qatlamlarga bevosita zarar yetkazayotganini ta'kidladi. "Bolalar shifokorlar muhim tibbiy buyumlar va dori-darmonlarga ega bo'lmagani uchun o'lmoqda. Bu qabul qilib bo'lmaydi", dedi u.
Tramp ma'muriyati elektr uzilishlari uchun Kuba hukumatini ayblab, Kuba rejimini o'zgartirish uchun harbiy harakat qilishga tayyor ekanligini bildirgan. Mart oyida Tramp Kubadagi o'zgarishlarni Venesueladagi harbiy operatsiya bilan taqqoslagan.

Государственный секретарь США Марко Рубио объявил о новых санкциях против государственной нефтегазовой компании Кубы Union Cuba-Petroleo, назвав ее инструментом «репрессивного аппарата безопасности» Кубы.
«В то время как кубинский народ страдает от нехватки топлива и отключений электроэнергии из-за десятилетий недоинвестирования в критическую инфраструктуру, коммунистические лидеры Кубы перенаправляли энергоресурсы для собственного обогащения», — заявил Рубио, также обвинив семью Кастро в получении прибыли от нефти.
Санкции являются частью кампании президента США Дональда Трампа по оказанию давления на коммунистическое правительство Кубы. С января Трамп ограничил экспорт энергии из Венесуэлы и пригрозил пошлинами странам, поставляющим нефть на Кубу.
Куба зависит от импорта нефти для работы своей устаревшей электросети. По данным Международного энергетического агентства, Куба производит лишь 40% потребляемой нефти. С конца января на Кубу прибыл только один российский танкер.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк предупредил, что ограничения на топливо наносят прямой вред кубинцам. «Дети умирают, потому что у врачей нет доступа к необходимым медикаментам. Это неприемлемо», — сказал он.
Администрация Трампа возлагает вину за отключения электроэнергии на кубинское правительство и заявляет о готовности к военным действиям для смены режима. В марте Трамп сравнил свои намерения в отношении Кубы с военной операцией в Венесуэле.
Критики отмечают наращивание военной мощи США в Карибском море как признак подготовки к агрессивным действиям. В мае авианосец USS Nimitz прибыл в Карибский бассейн.