Isroil rejimi G'azodagi genotsid urushi va bosib olingan G'arbiy Sohildagi siyosatini tez-tez tanqid qilgan fransuz jurnalisti Alis Frussardni deportatsiya qildi.
Fransiya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi payshanba kuni Fransiya Frussardni qo'llab-quvvatlayotganini, ammo Isroil rejimi uni deportatsiya qilish huquqiga ega ekanligini aytdi. Isroil rejimi ommaviy axborot vositalariga bosim o'tkazish va jurnalistlarni nishonga olish orqali erkin matbuotni bostirishda ayblanmoqda.
Jurnalistning deportatsiyasi uchun rasmiy sabab berilmagan, biroq yuqori martabali isroillik vazir keyinchalik uni XAMASni qo'llab-quvvatlaganlikda aybladi. Isroil rejimining Diaspora ishlari vaziri Amichay Chikli ijtimoiy tarmoqlarda “XAMASni qo'llab-quvvatlovchi va 7 oktyabr qirg'iniga 'kontekstda' qarash kerakligini da'vo qilgan fransuz jurnalisti Alis Frussardning Ben Gurion aeroportidan Parijga yo'l olganidan” xursandligini yozdi.
Jurnalistning chetlatilishi Isroil rejimining G'azodagi qamal va Livanga bostirib kirishini xalqaro yoritishni bostirishga qaratilgan uzoq muddatli harakatlariga e'tibor qaratdi. Butun dunyodan muxbirlar Falastin hududidan xabar berishga to'sqinlik qilinar ekan, 2023-yil 7-oktyabrdagi XAMAS boshchiligidagi hujumlardan keyin boshlangan mojaro davomida ko'plab mahalliy jurnalistlar o'ldirildi.
Xorijiy matbuot assotsiatsiyasi Frussardga nisbatan munosabatni qoralab, Isroil rejimi uning kelishidan oldin mamlakatga sayohatiga ruxsat berganini ta'kidladi. “Bu Isroil hukumati jurnalistik yoritishni 'bir tomonlama' deb qaror qilgan birinchi holat emas”, deyiladi bayonotda.
Isroil rejimi G'azodagi harakatlarini yoritishni cheklagani uchun qayta-qayta tanqid qilingan. Hujum boshlanganidan beri uch yilga yaqin vaqt o'tgan bo'lsa-da, hech bir xorijiy muxbir anklavga kirishga ruxsat olmagan. Taqiq falastinlik jurnalistlarni o'z azob-uqubatlari haqida keng yoritishga majbur qildi. Isroil rejimi anklavdagi yuzlab muxbir va matbuot xodimlarini o'ldirishda, xabarlarni bostirishga urinishda ayblanmoqda.

Израильский режим депортировал французскую журналистку Алис Фруссар, которая часто критиковала геноцидную войну в Газе и политику на оккупированном Западном берегу.
Представитель МИД Франции в четверг заявил, что Франция поддерживает Фруссар, но Израиль в конечном итоге имеет законное право депортировать ее. Израильский режим широко обвиняется в подавлении свободы прессы путем давления на СМИ и преследования журналистов.
Официальная причина депортации не была названа, но позднее высокопоставленный израильский министр обвинил ее в поддержке ХАМАС. Министр по делам диаспоры Амихай Чикли написал в соцсетях о своей радости, что «Алис Фруссар, французская журналистка, поддерживающая ХАМАС и утверждающая, что на резню 7 октября нужно смотреть «в контексте», направляется из аэропорта Бен-Гурион обратно в Париж».
Запрет на въезд журналистки привлек внимание к давним усилиям Израиля по подавлению международного освещения осады Газы и вторжения в Ливан. В то время как репортерам со всего мира было запрещено сообщать с палестинской территории, многочисленные местные журналисты были убиты во время конфликта, начавшегося после атак ХАМАС 7 октября 2023 года.
Ассоциация иностранной прессы осудила обращение с Фруссар, заявив, что Израиль уже разрешил ей поездку в страну до ее прибытия. «Это не первый случай, когда израильское правительство решает, что журналистское освещение является «односторонним», — говорится в заявлении.
Израильский режим неоднократно критиковался за ограничение освещения своих действий в Газе. Ни одному иностранному репортеру не было разрешено войти в анклав с момента начала штурма почти три года назад. Запрет вынудил палестинских журналистов широко освещать собственные страдания. Израиль обвиняется в убийстве сотен репортеров и работников СМИ в анклаве в попытке заглушить сообщения.