SpaceX kompaniyasi juma kuni AQSh fond bozorida debyut qilishi kutilmoqda. Bu tarixdagi eng yirik birlamchi ommaviy taklif (IPO) bo'lishi mumkin. SpaceXning qiymati taxminan 1,8 trillion dollarga baholanmoqda, bu Saudi Aramco kompaniyasining 2019 yildagi 1,7 trillion dollarlik IPO'sidan oshib ketadi.
Sun'iy intellekt gigantlari OpenAI va Anthropic ham yaqinda ommaviy taklif qilishlari kutilmoqda. Nasdaq texnologiya birjasi yangi qoida o'zgarishini kiritdi, bu esa individual investorlarga ushbu kompaniyalarning aksiyalarini birinchi savdo kunidan keyin 15 ish kuni ichida sotib olish imkonini beradi.
Elon Musk boshchiligidagi SpaceX IPO'si chakana investorlar orasida katta qiziqish uyg'otmoqda. Kompaniya aksiyalarning 20 foizini chakana investorlarga ajratishi kutilmoqda va Reuters agentligi ma'lumotlariga ko'ra, taxminan 70 milliard dollarlik buyurtmalar olingan.
Tarixan, kompaniyaning ommaviy taklifi va Nasdaq-100 yoki S&P 500 indekslariga kiritilishi o'rtasida kutish davri mavjud. SpaceX mega-kapital kompaniyalar uchun imtiyoz so'radi. May oyi boshida Nasdaq Texasda joylashgan kompaniyaning indeksga 15 savdo kunidan keyin kirishiga ruxsat beruvchi qoida o'zgarishini amalga oshirdi. S&P Dow Jones Indices esa qoidalarini o'zgartirmadi.
IPO atrofida katta hayajon bo'lsa-da, aksiyalarning haddan tashqari qimmat baholanganligi haqida xavotirlar mavjud. Bu, ayniqsa, pensiya jamg'armalariga sarmoya kiritgan nafaqadagi investorlarga ta'sir qilishi mumkin. MorningStar tahlilchilari SpaceXni aksiya uchun 63 dollarga baholamoqda, bu IPO narxidan 53 foiz past.
Shimoliy Karolina shtati g'aznachisi o'qituvchilar, o't o'chiruvchilar va politsiyachilar uchun pensiya jamg'armasiga to'g'ridan-to'g'ri ulush sotib olmasligini, chunki bu juda qimmat, ammo katta indeks fondlari orqali sarmoya kiritishini aytdi.
Pensiya jamg'armalari S&P 500 va Nasdaq-100 indekslariga bog'langan indeks fondlariga sarmoya kiritadi. Bu shuni anglatadiki, pensiyaga ega bo'lgan iste'molchilar ushbu aksiyalarni sotib olish yoki sotmaslikni tanlash imkoniyatiga ega bo'lmasligi mumkin.
Boston kollejidan Aleksander Tomicning ta'kidlashicha, SpaceX, OpenAI va Anthropic sezilarli darajada qimmat baholangan bo'lishi mumkin. Agar ularning qiymati pasaysa, bu pensiya jamg'armalari, individual pensiya hisoblari va universitet jamg'armalari uchun yo'qotishlarga olib kelishi mumkin.
SpaceXning boshqaruv tuzilmasi ham xavotir uyg'otmoqda. Yangi siyosatga ko'ra, Musk 42 foiz aktsiyaga ega bo'lishiga qaramay, 85 foiz ovoz berish huquqiga ega bo'ladi. Bu esa uni lavozimidan chetlashtirishni deyarli imkonsiz qiladi.
SpaceX o'tgan yili 4,9 milliard dollar zarar ko'rgan va daromadi 18 milliard dollarni tashkil etgan. O'sish asosan tez rivojlanayotgan Starlink sun'iy yo'ldosh tarmog'i hisobiga amalga oshmoqda.

Ожидается, что компания SpaceX дебютирует на фондовом рынке США в пятницу, что станет крупнейшим первичным публичным размещением (IPO) в истории. SpaceX оценивается почти в 1,8 триллиона долларов, что превышает показатель Saudi Aramco в 1,7 триллиона долларов в 2019 году.
Гиганты искусственного интеллекта OpenAI и Anthropic также, как ожидается, скоро выйдут на биржу. Технологическая биржа Nasdaq изменила правила, позволяя индивидуальным инвесторам покупать акции этих компаний уже через 15 рабочих дней после первого дня торгов.
IPO SpaceX, возглавляемой Илоном Маском, вызывает ажиотаж среди розничных инвесторов. Компания планирует выделить 20 процентов акций розничным инвесторам и получила заказы на сумму около 70 миллиардов долларов, по данным Reuters.
Исторически между выходом компании на биржу и ее включением в индексы Nasdaq-100 и/или S&P 500 существовал период ожидания. SpaceX лоббировала послабления для так называемых мега-капитальных компаний. В начале мая Nasdaq изменил правила, позволяя техасской компании войти в индекс уже через 15 торговых дней. S&P Dow Jones Indices не изменил свои правила.
Несмотря на большой ажиотаж вокруг IPO и переподписку в четыре раза, существуют опасения, что акции могут быть переоценены, что может затронуть пенсионеров, вложивших свои сбережения в пенсионные фонды. Аналитики MorningStar оценивают SpaceX в 63 доллара за акцию, что на 53 процента ниже цены IPO.
Казначей штата Северная Каролина заявил, что не будет покупать прямую долю в пенсионный фонд для учителей, пожарных и полицейских из-за высокой стоимости, но будет инвестировать через более крупные индексные фонды.
Пенсионные фонды привязаны к индексным фондам, отслеживающим S&P 500 и Nasdaq-100. Это означает, что потребители с пенсией могут не иметь выбора, участвовать или нет.
Александр Томич из Бостонского колледжа предупреждает, что SpaceX, OpenAI и Anthropic могут быть значительно переоценены. Если их оценка не оправдается, это может привести к потерям для пенсионных фондов, индивидуальных пенсионных счетов и университетских фондов.
Структура управления SpaceX также вызывает беспокойство. Согласно новой политике, Маск будет контролировать до 85 процентов голосов, владея лишь 42 процентами акций, что делает его практически несменяемым.
SpaceX сообщила об убытках в 4,9 миллиарда долларов в прошлом году при выручке в 18 миллиардов долларов. Рост в основном обусловлен быстрорастущей спутниковой сетью Starlink.
Аналитики полагают, что SpaceX может заработать 50 миллиардов долларов на Starlink и 50 миллиардов на обороне к 2030 году. Однако существует риск пузыря ИИ.