Yaponiya terma jamoasi sardori Uotaru Endo jarohat tufayli jahon chempionatini o‘tkazib yuborishi ma’lum bo‘ldi. “Liverpul” yarim himoyachisi oyog‘idagi jarohatdan tuzalmagani sababli turnirda ishtirok eta olmaydi va terma jamoadagi faoliyatini yakunlaganini e’lon qildi.
33 yoshli futbolchi o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida “xafa” ekanini, ammo jamoadoshlariga ishonishi haqida yozdi. “Kelajakda Yaponiya jahon chempionatida g‘alaba qozonadigan vaqt keladi, keling bunga ishonib, jamoani qo‘llab-quvvatlaylik”, dedi u.
Endo fevral oyida “Sanderlend”ga qarshi o‘yinda oyog‘idan jarohat olgan va mavsum yakuniga qadar maydonga tusha olmagan edi. U 31 may kuni Islandiyaga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvida qaytgan, biroq tanaffusda almashtirilgan va jarohati qaytalangan.
Yaponiya terma jamoasi 2015 yildan beri 73 o‘yin o‘tkazgan Endo 2018 va 2022 yillardagi jahon chempionatlarida ishtirok etgan. U Qatarda Germaniya va Ispaniyaga qarshi ajoyib g‘alabalarda maydonga tushgan.
Endoning o‘rniga “Borussiya Myonxengladbax” futbolchisi Syuto Machino chaqirildi. Yaponiya F guruhida Niderlandiya, Tunis va Shvetsiya bilan to‘qnash keladi.

Капитан сборной Японии Ватару Эндо выбыл из чемпионата мира по футболу из-за травмы и объявил о завершении международной карьеры. Полузащитник «Ливерпуля» не смог восстановиться после травмы стопы и был заменен в составе японской команды на Шуто Мачино из «Боруссии Мёнхенгладбах».
33-летний Эндо в соцсетях написал, что «разочарован» невозможностью сыграть, но верит в команду. «Обязательно наступит время, когда Япония выиграет чемпионат мира, так что давайте верить в это и поддерживать команду», — заявил он.
Эндо получил травму стопы в феврале в матче против «Сандерленда» и пропустил остаток сезона. Он вернулся в товарищеском матче против Исландии 31 мая, но был заменен в перерыве из-за дискомфорта.
Эндо дебютировал за сборную в 2015 году и завершает карьеру с 73 матчами и 4 голами. Он участвовал в ЧМ-2018 и 2022, сыграв в сенсационных победах над Германией и Испанией.