Tailand qirollik saroyi 47 yoshli malika Bajrakitiyabhaning vafot etganini eʼlon qildi. U 2022-yil dekabrida itlarini sayr qildirish chog‘ida yiqilib, komaga tushgan edi. Shifokorlar buni yurak mushaklari infektsiyasidan kelib chiqqan og‘ir aritmiya bilan bog‘lagan.
Malika qirol Vajiralongkornning yetti farzandining eng kattasi bo‘lib, 1978-yil 7-dekabrda tug‘ilgan. U huquqshunos sifatida tahsil olgan, Kornell universitetida ikki magistr darajasini olgan. Nyu-Yorkdagi BMT missiyasida qisqa muddat ishlagan, so‘ngra Tailandga qaytib, Bosh prokuratura idorasida faoliyat yuritgan.
2012-2014 yillarda Avstriyadagi elchi sifatida BMTning Narkotiklar va Jinoyatchilik bo‘yicha Boshqarmasi (UNODC) bilan aloqalar o‘rnatgan. U jazoni ijro etish tizimini isloh qilish, ayniqsa, qamoqdagi zaif ayollar muammosiga eʼtibor qaratgan. Tailand dunyodagi eng ko‘p ayol mahbuslarga ega davlatlardan biri.
2021-yilda otasi uni shaxsiy qo‘riqchilar boshlig‘i etib tayinlab, general unvonini bergan. Malika fitnesga qiziqqan va uzoq masofalarga yugurish musobaqalarida qatnashgan.
Uning qobiliyatlari va otasining ishonchi taxt vorisligi haqidagi spekulyatsiyalarga sabab bo‘lgan. Qirol hali vorisni nomlamagan. 1974-yildagi konstitutsiyaga o‘zgartirish ayolning taxtga chiqishiga ruxsat beradi. Qirolning besh o‘g‘li bor, ammo to‘rt nafari 1996-yilda rad etilgan. Beshinchi o‘g‘li Dipangkorn taxminiy voris, ammo uning qobiliyatiga shubha bor.
Ko‘plab royalistlar uchun Bajrakitiyabha qirolicha yoki regent sifatida eng umidvor nomzod edi. Uning o‘limi Tailandda vorislik masalasini ochiq qoldirdi va mamlakatning qattiq lese majeste qonuni bu haqda ochiq muhokamani taqiqlaydi.

Королевский двор Таиланда объявил о смерти 47-летней принцессы Баджракитиябха, находившейся в коме более трех лет. Она потеряла сознание в декабре 2022 года во время прогулки с собаками. Врачи связали это с тяжелой аритмией, вызванной микоплазменной инфекцией сердца.
Принцесса была старшей из семи детей короля Ваджиралонгкорна, родилась 7 декабря 1978 года. Она получила юридическое образование, две степени магистра в Корнелльском университете. Недолго работала в миссии Таиланда при ООН в Нью-Йорке, затем вернулась на родину и служила в офисах генерального прокурора.
С 2012 по 2014 год была послом Таиланда в Австрии, где наладила связи с Управлением ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН). Она выступала за реформу пенитенциарной системы, особенно в отношении уязвимых женщин в тюрьмах. Таиланд входит в число стран с самым большим числом заключенных женщин.
В 2021 году отец назначил ее начальником своей личной охраны, присвоив звание генерала. Принцесса увлекалась фитнесом и участвовала в забегах на длинные дистанции.
Ее способности и доверие отца порождали слухи о престолонаследии. Король еще не назвал наследника. Поправка к конституции 1974 года позволяет женщине занять трон. У короля пять сыновей, но четверо были отречены в 1996 году. Пятый сын, Дипангкорн, считается предполагаемым наследником, однако его способности вызывают сомнения.
Для многих тайских роялистов принцесса Баджракитиябха казалась наиболее перспективной фигурой для наследования, будь то королева или регент. Ее смерть оставляет вопрос престолонаследия открытым, а строгий закон об оскорблении величества запрещает любое публичное обсуждение.