To'g'onlar gidroenergetika orqali dunyodagi eng katta hajmdagi toza energiyani ishlab chiqaradi. Biroq, ko'plab chuchuk suv baliqlari uchun ular to'siq bo'lib, populyatsiyalarning kamayishiga sabab bo'lmoqda. Sietldagi kompaniya baliqlarga ushbu to'siqlarni engib o'tishda yordam berib, ularni suv yostig'i ustida truba orqali otib, stress, jarohat va o'lim darajasini oshirmasdan migratsiya qilish imkonini beradi.
Global isish tendentsiyalari tez-tez va kuchli issiqlik to'lqinlarini keltirib chiqarmoqda. Bu shaharlar uchun yomon yangilik, chunki haddan tashqari issiqlik muhim infratuzilmani zo'riqtiradi va sog'liqni saqlashga xavf tug'diradi. Ammo dunyo bo'ylab shaharlar daraxt ekish, binolarni qayta loyihalash va quyosh energiyasida ishlaydigan sovutish tizimlari hamda muhim resurslar bilan zaif jamoalarni qo'llab-quvvatlash kabi yechimlarni topmoqda.
AQShda ekologiya keskin siyosiylashtirilgan masala bo'lishiga qaramay, barcha asosiy nasroniy mazhablaridagi diniy rahbarlarning qariyb 90 foizi inson faoliyati sabab bo'lgan iqlim o'zgarishiga kamida ma'lum darajada ishonadi. Biroq, ulardan atigi yarmi bu haqda o'z jamoatlari bilan muhokama qilgan. Reverend Bradley Mattson va Brother Ken Taylor esa bu borada faol bo'lib, va'zlari va kichik ekologik boshqaruv harakatlari orqali iqlim bo'yicha choralarni rag'batlantirmoqda.
Qo'shiqchi-qo'siqnavis Vicent Kikabi, yashil sochlari bilan tanilgan Green Daddy, Ugandada musiqa va mahalliy ta'lim orqali barqaror o'zgarishlarni boshlash uchun harakat qilmoqda. U yosh o'quvchilardan iborat "ekologik armiya" yaratib, ular uning xabarini sinfdan tashqariga olib chiqmoqda.

Хорошие новости о состоянии планеты могут казаться редкостью, но они существуют. Каждую неделю отдел экологии DW рассказывает о том, что было сделано правильно.
Плотины производят гидроэлектроэнергию — крупнейшую долю чистой энергии в мире. Но для многих пресноводных рыб они являются препятствием и основной причиной сокращения популяций. Компания из Сиэтла помогает рыбам мигрировать вокруг этих преград, пропуская их через трубу на подушке из воды — без дополнительного стресса, травм или снижения выживаемости.
Тенденции глобального потепления ведут к более частым и интенсивным волнам жары. Это плохие новости для городов, где экстремальная жара нагружает критическую инфраструктуру и угрожает здоровью населения. Но города по всему миру находят решения: посадка деревьев, перепроектирование зданий и поддержка уязвимых сообществ с помощью систем охлаждения на солнечной энергии и жизненно важных ресурсов.
В США, где экология является сильно политизированным вопросом, почти 90% религиозных лидеров всех основных христианских конфессий верят по крайней мере в некоторую степень антропогенного изменения климата. Но только около половины когда-либо обсуждали это со своими прихожанами. Преподобный Брэдли Мэттсон и брат Кен Тейлор используют свои проповеди и небольшие акты экологической ответственности, чтобы поощрять климатические действия — и получают разную реакцию.
Певец и автор песен Винсент Кикаби, известный как Green Daddy, использует музыку и массовое образование, чтобы вызвать устойчивые изменения в Уганде. С ярко-зелеными волосами и срочным посланием он создает "экологическую армию" из юных учеников, которые несут его послание за пределы класса.