AQSh prezidenti Donald Tramp Eron davlat matbuotida e'lon qilingan sulh kelishuvi shartlari haqidagi xabarlarni keskin rad etdi. U o'zining Truth Social tarmog'idagi postida nashr etilgan shartlarni "soxta yangilik" deb atadi va ularning yozma ravishda kelishilgan shartlarga hech qanday aloqasi yo'qligini ta'kidladi.
Tramp Eronni "juda nomussiz odamlar" deb atab, ular bilan vijdonan muomala qilish mumkin emasligini aytdi. Ushbu bayonot AQSh va Isroil 28 fevral kuni Eronga qarshi boshlagan urushni yakunlash bo'yicha sa'y-harakatlardagi so'nggi burilish bo'ldi.
Trampning bu izohi, u payshanba kuni kelishuv "ma'qullanganini" va imzolanishi bir necha kun ichida amalga oshishi mumkinligini aytganidan keyin yuz berdi. Biroq, u qaysi hisobotga ishora qilayotganini aniq tushuntirmadi.
Eron rasmiy axborot agentligi IRNA kelishuvning yettita asosiy bandini e'lon qilgan edi. Unda Eron yadro dasturi bo'yicha hech qanday yangi kelishuvga erishilmagani, faqat memorandum imzolangandan keyin 60 kun o'tgach yangi muzokaralar boshlanishi aytilgan.
Shuningdek, Eron Hormuz bo'g'ozini nazorat qilishdan voz kechmagan va dastlabki kelishuv faqat dengiz yo'lining normalizatsiyasi va xavfsizligiga taalluqli. Muzlatilgan aktivlarning bir qismi kelishuv imzolangandan keyin chiqariladi, qolgan qismi esa keyinroq muhokama qilinadi.
Trampning so'nggi postida u Hormuz bo'g'ozi yaqinida ikki dronning urib tushirilishini "MUTLAQA QABUL QILIB BO'LMAYDIGAN" deb atadi. Bu voqea Trampning payshanba kuni diplomatik yutuq tufayli rejalashtirilgan uchinchi kunlik hujumlar to'xtatilganini e'lon qilganidan keyin sodir bo'ldi.

Президент США Дональд Трамп резко опроверг сообщения государственных СМИ Ирана об условиях возможного соглашения о прекращении огня. В своем посте в Truth Social в пятницу он назвал опубликованные условия «фейковыми новостями», заявив, что они «НЕ ИМЕЮТ НИЧЕГО ОБЩЕГО с условиями, согласованными в письменной форме».
Трамп назвал иранцев «очень бесчестными людьми», с которыми невозможно вести добросовестные переговоры. Это заявление стало очередным поворотом в быстро развивающейся ситуации вокруг усилий по достижению более прочного завершения войны, которую США и Израиль начали против Ирана 28 февраля.
Заявление Трампа указывает на то, что любой прорыв остается шатким, несмотря на то, что в четверг он заявил, что сделка «одобрена», а официальное подписание может состояться в ближайшие дни. Трамп не уточнил, на какой именно отчет он ссылается.
Ранее официальное иранское информационное агентство IRNA опубликовало семь основных пунктов сделки. Согласно отчету, Иран практически не пошел на компромисс по ключевым вопросам, включая ядерную программу и контроль над Ормузским проливом.
В отчете говорится, что новые переговоры по ядерной программе начнутся через 60 дней после подписания меморандума с США, а замороженные активы будут разблокированы частично. Также сообщается, что США обязались прекратить израильское вторжение в Ливан.
В своем посте в пятницу Трамп назвал инцидент со сбитыми беспилотниками у Ормузского пролива «СОВЕРШЕННО НЕПРИЕМЛЕМЫМ». Ранее на этой неделе США и Иран обменялись ударами, а в четверг Трамп объявил о прекращении запланированных атак на третий день.