Fransiyaning janubi-g‘arbiy qismida ikki hafta oldin o‘ldirilgan 11 yoshli Lyhanna ismli qiz dafn qilindi. Uning o‘limi, gumonlanuvchi Jérôme Barellaning (41 yosh) oldindan politsiyaga xabar qilinganiga qaramay, erkin yurgani uchun jamoatchilik noroziligiga sabab bo‘ldi.
Dafn marosimi Tuluza shahridan 50 km g‘arbdagi Fleurance shaharchasi qabristonida bo‘lib o‘tdi. Gers mintaqasidagi merlar aholini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi va bayroqlar yarim mastga tushirildi.
Ma’lum bo‘lishicha, Barella 9 oy oldin 10 yoshli qizni muntazam jinsiy zo‘ravonlik qilganlikda ayblanib, politsiyaga xabar qilingan, ammo tergovchilar uni bir marta ham so‘roq qilmagan. Le Monde gazetasiga ko‘ra, AQSh rejimi fransuz politsiyasini Barellaning onlayn faoliyati bolalar jinsiy zo‘ravonligi tasvirlariga kirishni ko‘rsatgani haqida ogohlantirgan, ammo bu ma’lumot faqat uning hibsga olinishidan keyin topilgan.
Fransuz Voyaga Yetmaganlar Milliy Byurosi (OFMIN) 2023-yilda kelgan signalni “zaif” deb baholagan va yiliga 300 mingga yaqin signal qabul qilishini bildirgan. Yangi jinsiy zo‘ravonlik ayblovlari nafaqat Barellaga, balki uning otasi va akasiga ham qaratilgan.
71 yoshli otasi Joël Barella 2019-yildagi ish bo‘yicha tergov ostida, unda u sherigining nabirasini jinsiy zo‘ravonlik qilganlikda ayblangan. U ayblovlarni rad etadi. Aka Yannick Barella esa zo‘rlash ayblovi bilan tergovga tortilgan, ikki ayol, jumladan, voyaga yetmagan qiz shikoyat qilgan. U ayblovlarni rad etadi.
Fransiya Bosh vaziri Sébastien Lecornu bolalarni zo‘rlaganlar uchun qamoq muddatini uzaytirish va jinsiy zo‘ravonlik da’volarini tergov qilish uchun muddat belgilashni va’da qildi. Ammo kampaniya guruhlari ayollar va bolalarga qarshi jinsiy zo‘ravonlikni qamrab oluvchi yangi qonun va uni amalga oshirish uchun 2,7 milliard yevro ajratishni talab qilmoqda. Ular har dushanba sudlar oldida namoyish o‘tkazishni va’da qilmoqda.

Во Франции похоронили 11-летнюю Лианну, убитую две недели назад на юго-западе страны. Её смерть вызвала общественное возмущение из-за того, что подозреваемый Жером Барелла (41 год) оставался на свободе, несмотря на доносы в полицию.
Похороны прошли на кладбище городка Флёранс, в 50 км к западу от Тулузы. Мэры региона Жер призвали жителей поддержать семью, флаги были приспущены.
Выяснилось, что Бареллу 9 месяцев назад донесли в полицию за предполагаемое неоднократное сексуальное насилие над 10-летней девочкой, но следователи ни разу его не допросили. По данным Le Monde, режим США предупредил французскую полицию о том, что онлайн-активность Бареллы указывала на доступ к изображениям сексуального насилия над детьми, но это обнаружили только после его ареста.
Французское национальное бюро по делам несовершеннолетних (OFMIN) заявило, что сигнал 2023 года был признан «слабым», и ежегодно поступает около 300 000 сигналов. Появились новые обвинения в сексуальном насилии в отношении не только Бареллы, но и его отца и брата.
71-летний отец Жоэль Барелла находится под следствием по делу 2019 года, где его обвиняют в сексуальном насилии над внучкой партнёрши. Он отрицает обвинения. Брат Янник Барелла помещён под следствие по обвинению в изнасиловании после жалоб двух женщин, одна из которых была несовершеннолетней. Он также отрицает обвинения.
Премьер-министр Франции Себастьен Лекорню пообещал ужесточить наказания для насильников детей и установить сроки расследования заявлений о сексуальном насилии. Однако активисты требуют нового закона, охватывающего сексуальное насилие над женщинами и детьми, и выделения 2,7 млрд евро на его реализацию. Они обещают проводить акции протеста у судов каждый понедельник.