Sun'iy intellekt sohasidagi yetakchi kompaniyalardan biri bo'lgan Anthropic, AQSh hukumati buyrug'iga ko'ra, o'zining eng so'nggi ilg'or dasturiy ta'minotiga kirishni blokladi. Kompaniya juma kuni chop etilgan blog postida davlat idoralari milliy xavfsizlik sabablarini keltirib, Fable 5 va Mythos 5 nomli AI modellariga barcha xorijiy fuqarolarning kirishini taqiqlashni buyurganini ma'lum qildi.
Anthropic ma'lumotlariga ko'ra, buyruq juma kuni soat 17:21 da olingan bo'lib, xatda hukumatning aniq xavfsizlik tashvishi batafsil tushuntirilmagan. Taqiq AQShda istiqomat qiluvchi xorijliklar, jumladan, Anthropicda ishlaydigan xodimlarga ham tegishli. Natijada kompaniya qisqa muddat ichida barcha foydalanuvchilar uchun kirishni to'xtatishga majbur bo'lgan.
Mythos AI modeli dasturiy ta'minotdagi zaifliklarni aniqlashda juda samarali bo'lib, ba'zilari o'nlab yillar davomida kashf etilmagan. Bu qobiliyat AQSh idoralari va tanlangan kompaniyalar tomonidan xavfsizlik teshiklarini yopish uchun ishlatilgan. Biroq, bunday AI noto'g'ri qo'llarda xavfli kiberqurolga aylanishi mumkinligi haqida boshidanoq xavotirlar mavjud edi.
Fable 5 modeli Mythos texnologiyasiga asoslangan bo'lib, uning kiberxavfsizlik va biotexnologiya imkoniyatlari bloklangan. Mythos 5 esa ommaviy bo'lmagan to'liq versiya bo'lib, faqat davlat idoralari va tanlangan korporativ hamkorlar tomonidan tizimlarni mustahkamlash uchun foydalanilishi kerak.
Anthropic hukumatdan faqat qisman ma'lumot olganini ta'kidladi. Kompaniya buyruqni keltirib chiqargan hisobotni ko'rib chiqib, unda AI yordamida ma'lum dastur kodini tekshirish va xatolarni tuzatish qobiliyati haqida gap borayotganini aniqlagan. Anthropic raqobatchi OpenAI kompaniyasining GPT-5.5 modeli ham xuddi shunday qobiliyatga ega ekanligini ta'kidlab, yuz millionlab foydalanuvchilar tomonidan ishlatiladigan dasturiy ta'minotni bloklashga rozi emasligini bildirdi.
Shu oy boshida Anthropic dunyodagi yetakchi sun'iy intellekt kompaniyalarini ilg'or AI tizimlarini ishlab chiqishni to'xtatishga chaqirgan edi. Kompaniya texnologiya shunchalik tez rivojlanayotganidan insoniyat nazoratni yo'qotish xavfi borligi haqida ogohlantirgan.

Компания Anthropic, разработчик чат-бота Claude, заблокировала доступ к своему новейшему программному обеспечению по распоряжению правительства США. В блоге, опубликованном в пятницу, компания сообщила, что государственные органы предписали ей запретить доступ к моделям Fable 5 и Mythos 5 всем иностранным гражданам, ссылаясь на соображения национальной безопасности.
Anthropic заявила, что получила предписание в 17:21 в пятницу, и в письме не были подробно объяснены конкретные опасения правительства. Запрет также распространяется на иностранцев, находящихся в США, включая сотрудников Anthropic. В результате компания была вынуждена в короткие сроки прекратить доступ для всех.
Искусственный интеллект, лежащий в основе модели Mythos, особенно эффективен в выявлении уязвимостей программного обеспечения, некоторые из которых оставались необнаруженными десятилетиями. Эта возможность использовалась властями США и избранными компаниями для устранения пробелов в безопасности. Однако с самого начала существовала обеспокоенность, что такой ИИ может стать опасным кибероружием в руках злоумышленников.
Модель Fable 5, выпущенная на этой неделе, основана на технологии Mythos, но ее возможности в области кибербезопасности и биотехнологий заблокированы. Mythos 5 — это непубличная полная версия, которая должна продолжать использоваться только государственными учреждениями и избранными корпоративными партнерами для укрепления их систем.
Anthropic подчеркнула, что получила от правительства лишь частичную информацию. Компания изучила отчет, который, по ее оценке, вероятно, послужил причиной предписания. Эксперты Anthropic пришли к выводу, что речь идет об ограниченной возможности использования ИИ для проверки определенного программного кода и исправления ошибок. Компания отметила, что модели других поставщиков, такие как GPT-5.5 от конкурента OpenAI, также обладают этой способностью.
Anthropic заявила, что не согласна с тем, что программное обеспечение, используемое сотнями миллионов пользователей, должно быть заблокировано по этой причине, и что меры безопасности в Fable 5 были тщательно протестированы. Ранее в этом месяце Anthropic предложила ведущим мировым компаниям в области ИИ скоординировать приостановку разработки передовых систем, предупредив, что технология совершенствуется так быстро, что существует риск потери контроля со стороны человека.