Tehron, Eron – 2025-yil iyun oyida Eron va Isroil o'rtasidagi 12 kunlik urushning yilligi nishonlanmoqda. Ayni paytda Amerika va Eron rasmiylari ikki tomon o'rtasidagi so'nggi mojaroni tugatish bo'yicha so'nggi daqiqa muzokaralarini olib bormoqda.
Tehron va Vashington 60 kunlik nozik sulhni yanada keng qamrovli tinchlik va hamkorlik kelishuviga aylantirish bo'yicha kelishuvga yaqin ekanliklarini bildirgan. Biroq, muzokaralar natijasiga nisbatan noaniqlik, xususan Isroilning ularni buzishi ehtimoli tufayli, Eron shaharlarida 2025-yil 13-24 iyun kunlari o'ldirilgan o'nlab yuqori martabali harbiy qo'mondonlar xotirasiga bag'ishlangan tadbirlar o'tkazilmoqda.
12 kunlik urushda (Isroilda "Arslonning yuksalishi" operatsiyasi deb nomlanadi) halok bo'lganlar orasida qurolli kuchlar shtab boshlig'i Muhammad Bag'iriy, Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi (IRGC) bosh qo'mondoni Husayn Salomiy va uzoq yillik aerokosmik bo'lim boshlig'i Ali Akbar Hojizoda bor.
Davlat tomonidan uyushtirilgan xabarlar va bannerlarda qo'mondonlar esxatologik shaxslar va Husayn ibn Alining "oxirzamon hamrohlari" sifatida tasvirlangan. Universitetlarda o'tgan yilgi urushda o'ldirilgan yadro olimlari va fiziklari, masalan Muhammad Mehdi Tehroniy xotirasiga bag'ishlangan tadbirlar o'tkaziladi.
Hukumat ma'lumotlariga ko'ra, AQSh-Isroilning 12 kunlik bombardimon kampaniyasida 1000 dan ortiq eronlik, jumladan bir necha yuz fuqaro va o'nlab bolalar halok bo'lgan. So'nggi urushda esa kamida 3468 kishi, ularning yarmiga yaqini fuqarolar, o'ldirilgan.
28 fevral kuni so'nggi urushning birinchi kunida Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiy halok bo'lgan. Uning dafn marosimi iyul oyining ikkinchi haftasida Mashhaddagi Shia ziyoratgohida olti kunlik marosimdan so'ng o'tkazilishi e'lon qilindi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiy davlat televideniyesida so'zlagan nutqida, 12 kunlik urushdan keyin mamlakat AQSh talablariga bo'ysunmaganini va bu qat'iy yondashuvni davom ettirish kerakligini aytdi. "Muzokaralar urushga olib kelmadi, qarshilik urushga olib keldi. Dushmanlarimiz muzokaralar davomida erishmoqchi bo'lgan talablarga ega edi, biz qarshilik ko'rsatdik, ular urushga murojaat qildi", dedi Aroqchiy.
Yo'qotishlar va zararlarga qaramay, hukumat o'zini o'tgan yilga nisbatan ustun holatda deb hisoblaydi. U AQSh va Isroilga qarshi ikki urushdan omon qolgan va dunyo neftining taxminan beshdan bir qismi o'tadigan Hormuz bo'g'ozini nazoratga olgan.
Eron bosh sudyasi G'ulom-Husayn Mohseniy-Ej'iy AQSh rahbarlari Tehronning mafkura va sabotajiga hali tushunmaganliklarini, ular ko'proq qurbonlik qilishga tayyor ekanliklarini aytdi. Muharram oyi boshlanishi bilan u "qonning qilich ustidan g'alabasi oyi" ekanligini ta'kidladi.
IRGC brigada generali Ali Fadoviy Eronning Isroilga qarshi harbiy operatsiyasi "dushmanlarning bo'sh kuchini sindirganini" aytdi. Ali Abdullohiy esa Eronning g'alabasi haqida bayonot berdi.
Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif AQSh prezidenti Donald Tramp bilan vaqtinchalik kelishuv 24 soat ichida yakunlanishi mumkinligini aytdi. Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi esa AQSh-Eron anglashuv memorandumining "yaqin kunlarda" imzolanishi mumkinligini bildirdi.
Ultra-qattiq chiziqli Paydari fraksiyasi a'zolari kelishuv shartlarini tanqid qilmoqda. Munozarali masalalar orasida Eronning muzlatilgan xorijiy mablag'lari, Hormuz bo'g'ozining holati va Eron yadro dasturining kelajagi bor. Ba'zi eronlik qattiq chiziqlilar 2015 yilgi yadroviy kelishuvni "sof yo'qotish" deb hisoblab, hukumatni kuchliroq talablar bilan "g'alaba" hikoyasini yaratishga chaqirmoqda.
Deputat Mahmud Nabaviyon Eron oldingi muzokaralarga qaraganda ko'proq yon berishga tayyorlanayotganini ogohlantirdi. Davlat televideniyesi boshlovchisi Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Bag'oiyni AQShni "ilon" deb atab, muzokaralarni buzishga tayyor ekanligini ta'kidladi.
Eng konservativ nashrlar ham vaqtinchalik kelishuv yaqinligini bildirmoqda. IRGCga aloqador Javan gazetasi "muzokaralar muvaffaqiyatga erishish ehtimoli past bo'lsa ham, ularni sinab ko'rmaslik xarajati sinab ko'rishdan ko'ra ko'proq bo'lishi mumkin" deb yozdi.

Тегеран, Иран – Отмечается годовщина 12-дневной войны между Ираном и Израилем в июне 2025 года. В то же время американские и иранские officials ведут переговоры в последнюю минуту для прекращения более recent конфликта между сторонами.
Тегеран и Вашингтон сигнализируют о близости сделки по превращению хрупкого 60-дневного перемирия в более comprehensive мирное и кооперационное соглашение. Однако из-за неопределенности относительно исхода переговоров, особенно возможности саботажа со стороны Израиля, иранские города проводят commemorations в память о десятках высокопоставленных военных командиров, убитых с 13 по 24 июня 2025 года.
Среди погибших в 12-дневной войне (известной в Израиле как операция "Восставший лев") – начальник штаба вооруженных сил Мохаммад Багери, главнокомандующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Хоссейн Салами и многолетний глава аэрокосмического подразделения Али Акбар Хаджизаде.
Государственные сообщения и баннеры изображают командиров как эсхатологические фигуры и "спутников конца времен" Хусейна ибн Али. Университеты проведут commemorations в память об убитых во время войны ядерных ученых и физиках, таких как Мохаммад Мехди Техрани.
По данным правительства, в 12-дневной бомбардировочной кампании США и Израиля погибло более 1000 иранцев, включая несколько сотен мирных жителей и десятки детей. В текущей войне с США и Израилем убито не менее 3468 человек, почти половина из которых – мирные жители.
Среди убитых 28 февраля, в первый день последней войны, был верховный лидер аятолла Али Хаменеи. Его похороны, как объявлено, состоятся в святилище в Мешхеде после шестидневной церемонии во второй неделе июля.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи в интервью государственному телевидению заявил, что страна не поддалась требованиям США после 12-дневной войны, и этот решительный подход следует продолжать. "Переговоры не привели к войне, сопротивление привело к войне. Наши враги имели требования, которые пытались достичь во время переговоров, мы сопротивлялись, они обратились к войне", – сказал Арагчи.
Несмотря на потери, правительство считает себя в более выгодном положении, чем в прошлом году. Оно пережило две войны против США и Израиля и фактически взяло под контроль Ормузский пролив, через который до войны проходила примерно пятая часть мировой нефти.
Председатель Верховного суда Ирана Голам-Хоссейн Мохсени-Эджеи заявил, что лидеры США еще не поняли идеологию и стойкость теологической establishment в Тегеране, который готов к новым жертвам. С началом месяца Мухаррам он назвал его "месяцем победы крови над мечом".
Бригадный генерал КСИР Али Фадави заявил, что военная операция Ирана против Израиля "сломала пустую мощь врагов". Али Абдоллахи также заявил о победе Ирана.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф заявил, что временное соглашение с президентом США Дональдом Трампом может быть заключено в ближайшие 24 часа. Представитель МИД Ирана сообщил, что меморандум о взаимопонимании между США и Ираном может быть подписан в "ближайшие дни".
Члены ультраконсервативной фракции Пайдари критикуют условия соглашения, циркулирующие в СМИ. Спорные вопросы включают замороженные зарубежные активы Ирана, статус Ормузского пролива и будущее ядерной программы. Некоторые иранские hardliners сравнивают alleged утечки с ядерной сделкой 2015 года, которую они считают "чистым убытком", и призывают правительство добиваться более сильных требований для создания нарратива "победы".
Депутат Махмуд Набавиан предупредил, что Иран готовится к большим уступкам, чем на предыдущих переговорах. Ведущий государственного телевидения сравнил США со "змеей", всегда готовой подорвать переговоры.
Даже самые консервативные издания сигнализируют о близости временной сделки. Связанная с КСИР газета Javan написала: "Даже если шансы на успех переговоров низки, цена отказа от попытки может оказаться выше, чем попытка".