Vashington, DC – AQSh prezidenti Donald Trampning 80 yoshga to‘lishi munosabati bilan Oq uyning janubiy maysazorida UFC (Ultimate Fighting Championship) musobaqasi tashkil etilmoqda. Tadbir 14 nafar aralash jang san’ati (MMA) jangchisini o‘z ichiga oladi va ikki chempionlik jangi bo‘lib o‘tadi.
Taxminan 4000 nafar taklifnoma asosida kelgan mehmonlar ushbu noyob tadbirni kuzatishadi. Bu, shuningdek, Mustaqillik Deklaratsiyasi imzolanganining 250 yilligiga bag‘ishlangan. Trampning jangovar sport turlariga bo‘lgan qiziqishi 1980-yillarda professional kurash bilan bog‘liq bo‘lib, u o‘zining siyosiy karerasida ham bu sportni faol qo‘llab-quvvatlagan.
Mutaxassislarning fikricha, UFC tadbiri Trampning siyosiy imidjini mustahkamlash va yosh erkak saylovchilarni jalb qilish vositasi sifatida xizmat qiladi. UFC tomoshabinlarining asosiy qismini yosh erkaklar tashkil etadi va bu guruh siyosiy jihatdan faol bo‘lmagan qatlam hisoblanadi.
Tadbir AQSh-Isroilning Eron bilan urushi davom etayotgan bir paytda o‘tkazilmoqda. So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, amerikaliklarning atigi 16 foizi ushbu tadbirni ma’qul deb biladi, 46 foizi esa uni noo‘rin deb hisoblaydi. Tadbirni to‘xtatish uchun qilingan sud da’vosi muvaffaqiyatsizlikka uchradi.

Вашингтон, округ Колумбия – На Южной лужайке Белого дома состоится турнир UFC (Ultimate Fighting Championship) в честь 80-летия президента США Дональда Трампа. Мероприятие, которое также приурочено к 250-летию подписания Декларации независимости, соберет 14 бойцов смешанных единоборств (MMA), включая два титульных боя.
Около 4000 приглашенных гостей увидят поединки в «Октагоне», установленном на лужайке Белого дома. Трамп, бывший телеведущий и магнат недвижимости, давно связан с боевыми видами спорта, начиная с участия в рестлинге WWE в 1980-х годах.
Эксперты отмечают, что турнир UFC отражает «воинскую маскулинность» Трампа и служит инструментом для привлечения молодых избирателей-мужчин. Аудитория UFC в основном состоит из молодых мужчин, которые часто аполитичны, что делает спорт эффективным каналом мобилизации.
Мероприятие проходит на фоне продолжающейся войны США и Израиля с Ираном. Опрос Reuters-Ipsos показал, что лишь 16% американцев считают турнир уместным, а 46% — неуместным. Попытка остановить мероприятие через суд провалилась.
Администрация Трампа заявила, что на подготовку потрачено более 60 миллионов долларов с участием семи федеральных агентств, хотя основную часть расходов берет на себя UFC. Критики называют это «кровавым спортом» для богатых в условиях экономического кризиса.