Rossiya rasmiylarining ma’lumotlariga ko‘ra, Ukraina dronlari tomonidan Rossiyaning janubidagi dengiz terminaliga uyushtirilgan hujum natijasida bir kishi halok bo‘ldi. Bu hujum Rossiya infratuzilmasiga qaratilgan so‘nggi zarbalardan biri bo‘ldi.
Krasnodar o‘lkasining Temryuk tumanidagi terminalda dron qoldiqlari yong‘inga sabab bo‘ldi. Mahalliy gubernator Veniamin Kondratyev Telegram’da bu haqda xabar berdi, ammo tafsilotlarni keltirmadi.
Rossiya ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, Volna qishlog‘idagi Qora dengiz eksport terminali shikastlangan. Bu terminal xom neft, neft mahsulotlari va suyultirilgan gazni tashish bilan shug‘ullanadi.
Ukraina Xavfsizlik Xizmati (SBU) hujum Krasnodardagi Tamanneftegaz terminaliga qaratilganini va bu “Rossiya janubidagi eng yirik suyultirilgan uglevodorodlarni qayta yuklash majmuasi” ekanligini ma’lum qildi.
SBUning so‘zlariga ko‘ra, zarbalar beshta yoqilg‘i bakiga va ikkita neft yuklash stendiga tegib, terminalning yuk transporti deposi va saqlash inshootlari hududida yong‘in chiqargan.
Hujum Ukrainaning Rossiya energetika infratuzilmasiga qarshi kuchaytirilgan kampaniyasining bir qismidir. Bu kampaniya neftni qayta ishlash zavodlari, omborlar va quvurlarni nishonga olib, Rossiya iqtisodiyotiga zarar yetkazmoqda.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin juma kuni Ukraina zarbalari “bizga zarar yetkazayotganini” tan oldi, ammo Rossiya tezda tiklanishini va Ukrainaning infratuzilmasiga o‘z hujumlarini kuchaytirishini aytdi.
Ukraina harbiylari, shuningdek, Volgograd viloyatidagi Kotovo shahri yaqinidagi neftni qayta ishlash va nasos qurilmasiga zarba berib, yong‘in keltirib chiqarganini da’vo qilmoqda. Rossiya rasmiylari sanoat hududida yong‘in sodir bo‘lganini tasdiqladi.
Xalqaro Atom Energiya Agentligi (MAGATE) bir necha kun oldingi zarba tashqi elektr ta’minotini uzgan Rossiya tomonidan bosib olingan Zaporijjya atom elektr stansiyasida elektr energiyasi tiklangani haqida xabar berdi.
Ukraina SBU Rossiyaning neft va gaz sektorini nishonga olishda davom etishini va’da qilib, uni “Ukrainaga qarshi urushni moliyalashtirish manbai” deb atadi. “Neft daromadlari Ukraina shaharlariga hujum qilish uchun ishlatiladigan raketalar, dronlar va o‘q-dorilarga aylanadi”, dedi SBU.
2022-yil fevralida boshlangan urushni tugatish bo‘yicha tinchlik muzokaralari asosan to‘xtab qolgan. Putin Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan yuzma-yuz muzokaralar taklifini rad etdi.

По данным российских властей, в результате атаки украинских дронов на морской терминал на юге России погиб один человек. Это последний из серии ударов по российской инфраструктуре.
Обломки дрона вызвали пожар на части объекта в Темрюкском районе Краснодарского края. Местный губернатор Вениамин Кондратьев сообщил об этом в Telegram, не вдаваясь в подробности.
Российские СМИ сообщили, что поврежден черноморский экспортный терминал в селе Волна, который занимается транспортировкой сырой нефти, нефтепродуктов и сжиженного газа.
Служба безопасности Украины (СБУ) заявила, что атака была направлена на терминал «Таманьнефтегаз» в Краснодаре, назвав его «крупнейшим комплексом по перевалке сжиженных углеводородов на юге России».
По данным СБУ, удары поразили пять топливных резервуаров и две нефтеналивные эстакады, вызвав пожары в районе грузового транспортного депо и складских помещений терминала.
Атака является частью усиленной кампании Украины против российской энергетической инфраструктуры, включая нефтеперерабатывающие заводы, склады и трубопроводы, которая наносит ущерб российской экономике.
В пятницу президент России Владимир Путин признал, что украинские удары «наносят нам ущерб», но заявил, что Россия быстро восстановится и усилит собственные атаки на украинскую инфраструктуру.
Украинские военные также заявили, что нанесли удар по нефтеперерабатывающему и насосному объекту близ города Котово в Волгоградской области, вызвав пожар. Российские власти подтвердили, что в промышленной зоне произошел пожар.
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) сообщило, что электроснабжение восстановлено на Запорожской АЭС, находящейся под контролем России, после того как удар несколькими днями ранее отключил внешнее питание.
СБУ пообещала продолжать атаки на нефтегазовый сектор России, назвав его «источником финансирования войны против Украины». «Нефтяные доходы превращаются в ракеты, дроны и боеприпасы, используемые для атак на украинские города», — заявили в СБУ.
Мирные переговоры по прекращению войны, начавшейся в феврале 2022 года, в основном зашли в тупик. Путин отклонил приглашение на личные переговоры с президентом Украины Владимиром Зеленским.
Президент США Дональд Трамп, чья администрация выступила посредником в нескольких раундах мирных переговоров, пообещав быстро урегулировать конфликт, примет участие в рабочей сессии G7 с Зеленским во Франции во вторник, сообщает AFP со ссылкой на высокопоставленного чиновника.