Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp o‘zining Truth Social tarmog‘idagi sahifasida Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha dastlabki kelishuv “ertaga imzolanishi rejalashtirilganini” e’lon qildi.
Biroq bu bayonot Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ismoil Baqoiyning avvalgi so‘zlariga zid keladi. Baqoiy IRNA agentligiga bergan intervyusida yakshanba kuni hech qanday memorandum imzolanmasligini va muzokarachilar Jenevaga zudlik bilan borishni rejalashtirmayotganini aytdi.
Baqoiyning so‘zlariga ko‘ra, imzolash “yaqin kunlarda” amalga oshishi mumkin. Bir necha soat o‘tgach, Tramp “Kelishuv ertaga imzolanishi rejalashtirilgan va imzolanishi bilanoq Hormuz bo‘g‘zi BARCHA UCHUN OCHIQ bo‘ladi”, deb yozdi. Yakshanba kuni Trampning 80 yoshga to‘lishi nishonlanadi.
So‘nggi kunlarda Eron va AQSh kutilayotgan kelishuv tafsilotlari haqida bir-biriga zid ma’lumotlar berib kelmoqda, garchi ikkala tomon ham kelishuv har qachongidan yaqinroq ekanini bildirgan bo‘lsa-da. Hali hech qanday shartlar rasman e’lon qilinmagan, juma kuni AQSh va Eron rasmiylari kelishuv yakunlanmaganini ta’kidlagan.
Hormuz bo‘g‘zini ochishdan tashqari, Tramp kelishuv “YADROVIY QUROL YO‘Q DEVORI” bo‘lishini va “hech qanday pul almashinmasligini” aytdi. Tramp, shuningdek, “tegishli vaqtda, hamma tinch bo‘lganda, biz Yadro changini olish uchun kiramiz”, deb Eronning boyitilgan uran zaxirasiga ishora qildi.
Biroq juma kuni Eronning Press TV telekanalida so‘zlagan Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi dastlabki anglashuv memorandumining faqat Eron yadro dasturi kelajagi bo‘yicha muzokaralar uchun boshlanish nuqtasi bo‘lishini aytdi. U imzolash jangovar harakatlarni darhol to‘xtatishga olib kelishini, ammo Eron va Ummon Hormuz bo‘g‘zini boshqarishda davom etishini qo‘shimcha qildi.
Eronga qarshi sanksiyalarni olib tashlash va mamlakat aktivlarini muzlatish masalalari memorandum imzolangandan keyin muhokama qilinadi. So‘nggi diplomatik faollik AQSh va Eron o‘rtasida ikki kunlik zarbalar almashinuvidan so‘ng yuz berdi, bu 8 apreldan beri davom etgan jangovar harakatlardagi tanaffusni tugatish bilan tahdid qilgan edi.
AQSh va Isroil 28 fevral kuni Eronga qarshi urushni boshlagan, bu Eron yadro dasturi kelajagi bo‘yicha bilvosita muzokaralar davom etayotgan paytga to‘g‘ri kelgan. Eron rasmiylari AQShga chuqur ishonchsizlik doimiy kelishuvga erishish jarayonini sekinlashtirganini aytgan. Tramp esa 2015 yilgi JCPOA dan oshib ketadigan kelishuvga erishishga va’da bergan.

Президент США Дональд Трамп заявил в своей соцсети Truth Social, что предварительное соглашение о прекращении американо-израильской войны с Ираном «должно быть подписано завтра».
Однако это заявление противоречит более раннему высказыванию официального представителя МИД Ирана Эсмаила Багаи. В комментарии агентству IRNA Багаи сообщил, что меморандум о взаимопонимании не будет подписан в воскресенье, и переговорщики не планируют немедленно вылетать в Женеву.
По словам Багаи, подписание может состояться «в ближайшие дни». Несколько часов спустя Трамп написал: «Сделка должна быть подписана завтра, и сразу после подписания Ормузский пролив будет ОТКРЫТ ДЛЯ ВСЕХ». Воскресенье — день 80-летия Трампа.
В последние дни Иран и США неоднократно противоречили друг другу в описании деталей ожидаемого соглашения, хотя обе стороны в целом сигнализировали, что сделка ближе, чем когда-либо. Условия официально не опубликованы, в пятницу американские и иранские чиновники подчеркивали, что соглашение не доработано.
Помимо открытия Ормузского пролива, Трамп заявил, что соглашение станет «СТЕНОЙ ПРОТИВ ЯДЕРНОГО ОРУЖИЯ» и что «никакие деньги не будут переданы». Трамп также заявил, что «в подходящее время, когда все успокоится, мы войдем и заберем Ядерную пыль», имея в виду запасы обогащенного урана Ирана.
Однако в пятницу в эфире иранского Press TV глава МИД Ирана Аббас Арагчи заявил, что предварительный меморандум станет лишь отправной точкой для переговоров о будущем ядерной программы Ирана. Он добавил, что подписание приведет к немедленному прекращению боевых действий, но Иран и Оман продолжат управлять Ормузским проливом.
Вопрос снятия санкций с Ирана и разблокировки его активов будет обсуждаться после подписания меморандума. Последняя дипломатическая активность последовала за двухдневным обменом ударами между США и Ираном, что угрожало прекратить перемирие, действовавшее с 8 апреля.
США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля на фоне продолжающихся косвенных переговоров о будущем ядерной программы Ирана. Иранские чиновники заявляли, что глубокое недоверие к США замедляет прогресс в достижении прочного соглашения. Трамп неоднократно обещал заключить сделку, превосходящую СВПД 2015 года.