AQSh prezidenti Donald Tramp ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida Eron bilan urushni tugatish bo‘yicha kelishuv yakshanba kuni imzolanishi rejalashtirilganini ma’lum qildi. U, shuningdek, bitim imzolangandan so‘ng Hormuz bo‘g‘zi barcha uchun ochiq bo‘lishini ta’kidladi.
Biroq Eron Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Esmoil Baqoiy ehtiyotkorlik bilan munosabat bildirib, kelishuvning aniq sanasi haqida hali erta ekanligini, va u ertaga bo‘lmasligini aytdi.
Pokiston Bosh vaziri Shahboz Sharif ham kelishuvning yakunlanishi 24 soat ichida kutilayotganini va Pokiston elektron imzolashga tayyorlanayotganini bildirdi.
Tramp o‘z xabarida, shuningdek, Eronning boyitilgan uran zaxiralariga ishora qilib, «tegishli vaqtda, hamma tinch bo‘lganda, biz borib yadro changini olamiz» deb yozgan. U agar ishlar tez va oson kechmasa, Vashingtonning «yakuniy muqobil varianti» borligini ham eslatib o‘tdi.
Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchiy esa kelishuv Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi mojaroni tugatishni nazarda tutishini, shuningdek, Hormuz bo‘g‘zining ochilishi va AQShning Eron portlariga qo‘ygan blokadasining bekor qilinishini aytdi. Biroq u Eron yadro dasturi bo‘yicha muzokaralar keyinroq boshlanishini qo‘shimcha qildi.
Urush 28 fevral kuni AQSh va Isroilning Eron bo‘ylab zarbalari bilan boshlangan, Eron esa Isroil va ko‘rfazdagi AQSh ittifoqchilariga hujum qilgan, shuningdek, Hormuz bo‘g‘zini samarali ravishda yopib qo‘ygan edi.

Президент США Дональд Трамп заявил в социальных сетях, что соглашение о прекращении боевых действий между США и Ираном «должно быть подписано» в воскресенье. Он также отметил, что после подписания Ормузский пролив будет «открыт для всех».
Однако официальный представитель МИД Ирана Эсмаил Багаи выразил осторожность, заявив, что точная дата подписания меморандума еще не определена, и оно не состоится завтра.
Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф также сообщил, что завершение сделки ожидается в ближайшие 24 часа, и Пакистан готовится к электронному подписанию.
В своем сообщении Трамп упомянул иранские запасы обогащенного урана, написав: «В подходящее время, когда все успокоится, мы войдем и заберем ядерную пыль». Он также предупредил, что если дела не пойдут «быстро, легко и гладко», у Вашингтона есть «окончательная альтернатива».
Глава МИД Ирана Аббас Арагчи заявил, что соглашение предусматривает прекращение конфликта между Израилем и «Хезболлой» в Ливане, а также открытие Ормузского пролива и снятие блокады иранских портов. Однако переговоры по ядерной программе Ирана начнутся позже.
Война началась 28 февраля с ударов США и Израиля по Ирану, после чего Иран атаковал Израиль и союзников США в Заливе, а также фактически закрыл Ормузский пролив.