Rim ko‘chalarida o‘n minglab odamlar migratsiya siyosati bo‘yicha qarama-qarshi namoyishlarga chiqdi. Far-right guruhlar tomonidan ilgari surilgan qattiq choralar ko‘zda tutilgan petitsiya parlamentda muhokama qilinishi kutilmoqda.
Shanba kuni Rimning Prati mahallasida migratsiyaga qarshi marsh bo‘lib o‘tdi, unda bir necha ming kishi ishtirok etdi. Shaharning boshqa qismida esa migratsiyani qo‘llab-quvvatlovchi tadbir o‘n minglab odamlarni jalb qildi. Politsiya ikki guruhni bir-biridan ajratish uchun minglab xodimlarni safarbar qildi.
Namoyishlar chet elliklarga qarshi keng qamrovli choralar, jumladan, majburiy qaytarishni nazarda tutuvchi petitsiya 50 000 imzo to‘plaganidan keyin boshlangan. “Remigratsiya va qayta zabt etish” deb nomlangan petitsiya “remigratsiya” tushunchasini – far-right kontekstda etnik ozchiliklarni ommaviy deportatsiya qilishni anglatishi mumkin – siyosiy asosiy oqimga olib chiqdi.
Neofashistik Casapound guruhi vakili Luka Marsella migratsiyaga qarshi mitingda: “Biz noqonuniy muhojirlarni haydab chiqarmoqchimiz – ularni majburlab chiqarish kerak, chunki ular bu yerda bo‘lmasligi kerak. Va biz siyosiy jihatdan to‘g‘ri bo‘lmaganimiz sababli, qonuniy muhojirlarni ham uyiga jo‘natmoqchi ekanligimizni aytamiz – o‘zlashtirmagan yoki integratsiyalashmaganlarni”, dedi.
Migratsiyaga qarshi marshda ko‘p ishtirokchilar fashist salomini ko‘tarib, “Duce! Duce!” deb baqirishgan. Bu Bosh vazir Giorgia Melonining o‘ng qanot koalitsiyasi uchun nozik muvozanatni talab qiladi. Koalitsiyadagi anti-migratsion Liga partiyasi petitsiyani qo‘llab-quvvatlasa, Melonining “Italiya birodarlari” va markazchi ittifoqchilar ekstremistik doiralar bilan bog‘liq taklifni ma’qullashda ehtiyotkor.
Tanqidchilar, jumladan muxolifat partiyalari va huquqshunoslar, taklif konstitutsiya va xalqaro diskriminatsiyaga qarshi tamoyillarni buzishini ta’kidlamoqda. Chap qanot siyosatchisi Anjelo Bonelli: “Remigratsiya to‘g‘risidagi qonun loyihasi etnik va madaniy kelib chiqishga asoslangan istisno mantig‘ini keltirib chiqaradi, bu Italiya konstitutsiyasi va qonun ustuvorligi tamoyillariga mos kelmaydi”, dedi.
Bu bahs Meloni hukumati qonuniy migratsiyani kengaytirish siyosatini olib borayotgan bir paytda yuz bermoqda. Hukumat iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarida ishchi kuchi tanqisligini bartaraf etish uchun yuz minglab noEU ishchilarni qabul qilishni nazarda tutuvchi ko‘p yillik rejani ma’qullagan.

Десятки тысяч человек вышли на улицы итальянской столицы с rival демонстрациями по миграционной политике, в то время как ультраправое предложение, предусматривающее жесткие меры в отношении мигрантов, готовится к обсуждению в парламенте.
В субботу в районе Прати в Риме прошел антимиграционный марш, собравший несколько тысяч участников, в то время как в другой части города прошла проправительственная акция, привлекшая десятки тысяч человек. Полиция задействовала тысячи сотрудников, чтобы держать rival группы раздельно.
Демонстрации последовали за петицией, призывающей к широкомасштабным мерам против иностранцев, включая принудительное возвращение на родину, которая собрала 50 000 подписей, необходимых для начала парламентских дебатов. Петиция под названием «Реэмиграция и реконкиста» вывела понятие «реэмиграции» – которое в ультраправом контексте может означать массовую депортацию этнических меньшинств – в политический мейнстрим.
Представитель неофашистской группы Casapound Лука Марселла заявил на антимиграционном митинге: «Мы хотим выгнать нелегальных иммигрантов – заставить их уйти, потому что им здесь не место. И поскольку мы не политкорректны, мы скажем, что хотим отправить домой и легальных иммигрантов – тех, кто явно не ассимилировался или не интегрировался».
Во время антимиграционного марша многие участники поднимали руки в фашистском приветствии, выкрикивая «Дуче! Дуче!» в честь итальянского диктатора Бенито Муссолини. Дебаты по миграции представляют собой деликатный баланс для правоцентристской коалиции премьер-министра Джорджии Мелони. В то время как антимиграционная партия «Лига» поддерживает обсуждение петиции, партия Мелони «Братья Италии» и центристские союзники более осторожны в одобрении предложения, связанного с экстремистскими кругами.
Критики, включая оппозиционные партии и юристов, утверждают, что предложение нарушает конституционные и международные принципы недискриминации, поскольку направлено против людей по этническому признаку, включая натурализованных граждан и их потомков. Левый политик Анджело Бонелли заявил: «Так называемый законопроект о реэмиграции основан на логике исключения по этническому и культурному происхождению, что несовместимо с итальянской конституцией и основными принципами верховенства права».
Спор разгорается на фоне того, что правительство Мелони проводит параллельную политику расширения легальной миграции, одобрив многолетний план приема сотен тысяч работников из стран, не входящих в ЕС, для устранения нехватки рабочей силы в ключевых секторах экономики.