Kanada Bosh vaziri Mark Karney Irlandiyaning Dublin shahridagi nutqida G7 yig‘ilishi arafasida “o‘rta kuchlar”ni birlashishga chaqirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dunyo “jim o‘tish emas, balki global uzilish”ni boshdan kechirmoqda.
Karney sovuq urushdan keyingi davrning qoidalarga asoslangan tartibi buzilayotganini, ko‘p tomonlama institutlar zaiflashganini va iqtisodiy integratsiya qurol sifatida ishlatilayotganini ta’kidladi. U hech qanday davlatni nomlagan bo‘lmasa-da, uning izohlari AQSh bilan keskin munosabatlar fonida berildi.
AQSh prezidenti Donald Tramp Kanadani “51-shtat”ga aylantirishga chaqirib, savdo va immigratsiya masalalarida bosim o‘tkazmoqda. Karney va Tramp 15-17 iyun kunlari Fransiyadagi G7 sammitida uchrashishi kutilmoqda.
Karney Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni kuchaytirishga chaqirib, Kanada va Yevropaning birlashgan kuchi AQShdan ikki baravar ko‘p aholiga va Xitoyning mudofaa byudjetidan ikki baravar katta byudjetga ega ekanini aytdi.
U, shuningdek, Yevropa Ittifoqini Tinch okeani bo‘yidagi davlatlar bilan savdo shartnomasiga qo‘shilishga taklif qildi. Karneyning fikricha, bunday ittifoq bir yarim milliarddan ortiq aholini qamrab oladi.

Премьер-министр Канады Марк Карни в своей речи в Дублине накануне встречи G7 призвал «средние державы» к объединению. Он заявил, что мир переживает «глобальный разрыв, а не тихий переход».
Карни отметил, что основанный на правилах порядок после холодной войны разрушается, многосторонние институты ослабли, а экономическая интеграция используется как оружие. Хотя он не называл конкретных стран, его заявления прозвучали на фоне исторической напряженности с США.
Президент США Дональд Трамп призывает сделать Канаду «51-м штатом» и использует тарифы для давления по вопросам торговли и иммиграции. Ожидается, что Карни и Трамп встретятся на саммите G7 во Франции 15-17 июня.
Карни подчеркнул, что объединенные Канада и Европа имеют население вдвое больше США и оборонный бюджет вдвое больше Китая. Он призвал к укреплению связей с ЕС и расширению Транстихоокеанского партнерства.
По его словам, такой торговый блок охватит более полутора миллиардов человек. Карни также отметил общие вызовы, такие как глобальные конфликты и изменение климата, призвав опираться на общую историю и цели.