Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida ikki vertolyot havoda to‘qnashib, bortdagi olti kishi halok bo‘ldi. Mahalliy hokimiyat ma’lumotlariga ko‘ra, voqea yakshanba kuni ertalab shaharning g‘arbiy chekkasidagi Recreio dos Bandeirantes hududida sodir bo‘lgan.
O‘t o‘chiruvchilarning xabar berishicha, vertolyotlar to‘qnashib, elektr avtomobillar sotiladigan salonning avtoturargohiga qulagan va natijada 20 ga yaqin mashina yonib ketgan.
Yong‘in xizmati vakili Fabio Kontreyrasning so‘zlariga ko‘ra, elektr avtomobillardagi litiy-ion batareyalari zaharli gazlar chiqargani sababli olovni o‘chirish qiyin kechgan. Uning ta’kidlashicha, bunday batareyalar yonganda juda zaharli gazlar ajralib, harorat va yong‘inning jiddiyligini oshiradi.
“Bunday avtomobillardagi yong‘inni o‘chirish uchun oddiy mashina yong‘iniga qaraganda uch-to‘rt baravar ko‘proq suv kerak bo‘ladi”, — dedi Kontreyras. U, shuningdek, atrofdagi hudud zich aholi punkti ekanligini va vertolyotlar avtoturargohga qulab tushmaganda qurbonlar soni ancha ko‘p bo‘lishi mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Qutqaruvchilar birinchi vertolyotni elektr avtomobillar orasida yonib turgan holda topgan, uning ichida besh kishi bo‘lgan. Ikkinchi vertolyot esa taxminan 100 metr uzoqlikda topilgan, unda faqat uchuvchi bo‘lib, u ham halok bo‘lgan.
Vertolyotlarning qoldiqlari voqea joyidan yuzlab metr uzoqlikda topilgan. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan videolarda avtoturargohdan osmonga ko‘tarilayotgan qalin tutun ko‘rinadi.
Kontreyrasning aytishicha, voqea sababini aniqlash uchun hodisa yozuvlarini tekshirish kerak bo‘ladi. Braziliyada vertolyot halokatlari tez-tez uchrab turadi. Aviatsiya hodisalarini tergov qilish va oldini olish markazi (CENIPA) ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu halokatdan oldin 2026-yilda 84 ta aviatsiya hodisasi qayd etilgan.

В бразильском городе Рио-де-Жанейро два вертолета столкнулись в воздухе, в результате чего погибли все шесть человек, находившихся на борту, сообщили местные власти.
Официальные лица начали расследование причин воскресной аварии, произошедшей над западным пригородом города Ресиу-дус-Бандейрантис.
Пожарные сообщили, что вертолеты столкнулись, после чего рухнули на парковку автосалона электромобилей, вызвав возгорание около 20 автомобилей.
Представитель пожарной службы Фабио Контрейрас заявил, что тушение пожара было затруднено из-за токсичных газов, выделяемых литий-ионными аккумуляторами электромобилей. «Когда такой аккумулятор загорается, он выделяет высокотоксичные газы и повышает температуру и интенсивность пожара», — отметил он.
«Для тушения одного такого автомобиля требуется в три-четыре раза больше воды, чем для обычного автомобиля», — добавил Контрейрас. Он также подчеркнул, что окружающая территория густонаселена, и число жертв могло быть гораздо выше, если бы вертолеты не упали на парковку.
Спасатели обнаружили один вертолет в огне среди электромобилей с пятью жертвами внутри. Второй вертолет, найденный примерно в 100 метрах, перевозил только пилота, который также погиб.
Обломки вертолетов были найдены в сотнях метров от места крушения. В сети появились видео, на которых виден густой столб дыма, поднимающийся от парковки в небо.
Контрейрас заявил, что для установления причины аварии необходимо изучить записи инцидента. Крушения вертолетов в Бразилии происходят часто. По данным Центра расследования и предотвращения авиационных происшествий (CENIPA), до воскресной аварии в 2026 году произошло 84 авиационных происшествия.