Yangi tadqiqotga ko'ra, 2024-2025 yillarda dunyo bo'ylab ta'limga qilingan hujumlar soni 40% ga oshib, 8,556 dan ortiq hodisa qayd etilgan. Natijada 10,600 dan ortiq o'quvchi va xodim halok bo'lgan, yaralangan, o'g'irlangan yoki hibsga olingan.
Hujumlar 83 davlatda qayd etilgan bo'lib, eng yuqori ko'rsatkichlar Kolumbiya, Kongo Demokratik Respublikasi, Efiopiya, Gaiti, Falastin va Ukrainada kuzatilgan. Ukrainada 900 ga yaqin maktabga hujum qilingan bo'lsa, Falastinda kamida 2,400 hujum qayd etilgan.
Harbiy kuchlar yoki qurolli guruhlar tomonidan maktab yoki universitetlarni egallash holatlari oldingi ikki yilga nisbatan 91% ga oshib, 1,912 ta holatni tashkil etgan. GCPEA direktori Liza Chung Bender bu ko'rsatkichlar bolalarni himoya qiluvchi global me'yorlarning barbod bo'layotganidan ogohlantirish ekanligini ta'kidlagan.
Eng ko'p qurbonlar Myanma, Nigeriya, Yaman va Kamerunda qayd etilgan bo'lib, bu mamlakatlarda 1,700 dan ortiq o'quvchi va xodim halok bo'lgan yoki yaralangan. Nigeriyada 700 dan ortiq o'quvchi va xodim o'g'irlangan, Myanmada esa kamida 80 kishi halok bo'lgan.
London Universitet kolleji professori Tejendra Pherali hujumlar muntazam va strategik tus olganini, maktablar endi xavfsiz joy sifatida qaralmayotganini ta'kidlagan. Kamida 11 davlatda ayollar va qizlar jinsiga ko'ra nishonga olingan.
Xalqaro huquq buzilishlari, jumladan, Jeneva konvensiyalariga rioya qilmaslik holatlari ko'paymoqda. War Child UK tashkiloti vakili Kieran King davlatlarning jazosiz qolishi va yordam qisqartirishlari vaziyatni yomonlashtirayotganini aytgan. 2025-yilda 65 ta davlatlararo mojaro qayd etilgan bo'lib, bu Ikkinchi jahon urushidan beri eng yuqori ko'rsatkichdir.

Согласно новому исследованию, в 2024-2025 годах количество нападений на образовательные учреждения в мире выросло на 40%, достигнув более 8 556 зарегистрированных инцидентов. В результате более 10 600 студентов и сотрудников были убиты, ранены, похищены или арестованы.
Нападения зафиксированы в 83 странах, причем наибольшее количество случаев отмечено в Колумбии, Демократической Республике Конго, Эфиопии, Гаити, Палестине и Украине. В Украине произошло около 900 атак на школы, в то время как в Палестине зафиксировано не менее 2 400 нападений.
Случаи занятия школ или университетов вооруженными силами или группами почти удвоились (91%) по сравнению с предыдущими двумя годами, достигнув 1 912 случаев. Директор GCPEA Лиза Чунг Бендер заявила, что эти данные сигнализируют о крахе глобальных норм, защищающих детей.
Наибольшее число жертв нападений на образование зафиксировано в Мьянме, Нигерии, Йемене и Камеруне, где в общей сложности погибли или были ранены более 1 700 студентов и сотрудников. В Нигерии похищены более 700 студентов и сотрудников, а в Мьянме убиты не менее 80 человек.
Профессор Университетского колледжа Лондона Теджендра Ферали отметил, что нападения становятся систематическими и стратегическими, а школы перестают быть безопасным местом. Как минимум в 11 странах женщины и девушки становились целями из-за своего пола.
Нарушения международного права, включая Женевские конвенции, участились. Представитель War Child UK Киран Кинг заявил, что безнаказанность государств и сокращение помощи усугубляют ситуацию. В 2025 году зарегистрировано 65 межгосударственных конфликтов — самый высокий показатель со времен Второй мировой войны.