AQSh poytaxti Vashingtondagi Oq uyning maysazorida o‘tkazilgan UFC Freedom 250 turnirida amerikalik jangchi Justin Gaethje ispaniyalik Ilia Topuriani hayratlanarli tarzda mag‘lub etib, yengil vazn toifasida chempionlik kamarini qo‘lga kiritdi.
Topuria (17-1) dastlabki ikki raundda ustunlik qilgan bo‘lsa-da, Gaethje (28-5) uchinchi raundda o‘ng qo‘li bilan zarba berib, so‘ngra bir qator shiddatli jabs bilan raqibining yuzini shishirib, qonatib yubordi.
Topuria ko‘rishda muammoga duch kelgan va to‘rtinchi raund oldidan shifokor tomonidan tekshirilgan, biroq uning burchagi beshinchi raund oldidan sochiqni tashlagan.
“Bunga o‘zim ham ishonmayman... Birinchi raunddan o‘tishim kerakligini bilardim. Uning mahorati charchamagan paytda tengsiz”, dedi Gaethje. “Ammo mening chidamliligim, qat’iyatim va yuragim meni olib chiqdi.”
Jang Oq uyda o‘tkazilgan birinchi professional sport tadbiri bo‘ldi. Bu AQSh prezidenti Donald Trumpning mamlakatning 250 yilligini nishonlash va o‘zining 80 yoshga to‘lishi munosabati bilan uyushtirilgan tadbirning muhim qismi edi.
Asosiy jangdan oldin fransiyalik Ciryl Gane braziliyalik Alex Pereirani ikkinchi raundda nokautga uchratib, vaqtinchalik UFC og‘ir vazn chempioni bo‘ldi.
Shuningdek, Sean O‘Malleylik Aiemann Zahabini nokaut bilan mag‘lub etib, engil vazn toifasida chempionlik uchun asosiy da’vogarga aylandi. Josh Hokit esa Derrick Lewisni ikkinchi raundda mag‘lub etib, o‘zining 10-g‘alabasini qo‘lga kiritdi.

На турнире UFC Freedom 250, прошедшем на лужайке Белого дома в Вашингтоне, американский боец Джастин Гейджи одержал сенсационную победу над испанцем Илией Топурией, завоевав чемпионский пояс в легком весе.
Топурия (17-1) выиграл первые два раунда, но в третьем Гейджи (28-5) нанес сокрушительный удар правой, после чего серией жестоких джебов разбил лицо соперника, вызвав сильную опухоль и кровотечение.
У Топурии возникли проблемы со зрением, и перед четвертым раундом его осмотрел врач, однако его угол выбросил полотенце перед финальным раундом.
«Я сам не могу в это поверить... Я знал, что мне нужно пережить первый раунд. Его навыки непревзойденны, когда он свеж», — заявил Гейджи. «Но моя выносливость, упорство и сердце помогли мне пройти через это».
Бой стал первым профессиональным спортивным событием, проведенным в Белом доме. Он является ключевой частью празднования 250-летия США и 80-летия президента Дональда Трампа.
В со-главном бою француз Сирил Ган доминировал над бразильцем Алексом Перейрой и нокаутировал его во втором раунде, став временным чемпионом UFC в тяжелом весе.
Шон О‘Мэлли нокаутировал Аймана Захаби, вернувшись в число претендентов на титул в легчайшем весе. Джош Хокит продолжил свое восхождение, победив Деррика Льюиса во втором раунде.