Norvegiya valiahd malikasi Mette-Maritning 29 yoshli o‘g‘li Marius Borg Xoybi ikki marta zo‘rlashda aybdor topilib, to‘rt yil qamoq jazosiga hukm qilindi.
Oslo tuman sudining 250-sonli zalidagi uch sudyaning qaroriga ko‘ra, Xoybi yana ikki zo‘rlash ayblovidan oqlandi, ammo unga qo‘yilgan boshqa ko‘plab ayblovlar bo‘yicha aybdor deb topildi.
Hukm e’lon qilinayotganda Xoybi sud zalida bo‘lmagan, u masofaviy videoaloqa orqali ishtirok etgan. Prokurorlar unga 7 yil 7 oy qamoq jazosi berilishini talab qilgan edi.
Himoyachilar esa 18 oylik engilroq jazo tayinlanishini so‘ragan va hukm ustidan apellyatsiya berishlari mumkin. Xoybi to‘rt yoshligida onasi qirollik oilasiga turmushga chiqqan va u oila a’zosi bo‘lib o‘sgan bo‘lsa-da, o‘zi qirollik vakili emas.
Mette-Marit o‘pka fibrozi bilan og‘ir kasal bo‘lib, yaqinda o‘pka transplantatsiyasi ro‘yxatiga kiritilgan. O‘g‘lining advokatlari uning sog‘lig‘i yomonlashgani sababli onasi bilan vaqt o‘tkazish uchun qamoqdan ozod qilishni bir necha bor so‘ragan.
Sudya Jon Sverdrup Efjestad dushanba kuni ertalab 128 sahifalik hukmni o‘qishdan oldin xulosalar bilan tanishtirdi.

29-летний Мариус Борг Хёйби, сын наследной принцессы Норвегии Метте-Марит, признан виновным по двум пунктам обвинения в изнасиловании и приговорен к четырем годам тюремного заключения.
Три судьи в зале № 250 окружного суда Осло оправдали его по двум другим пунктам обвинения в изнасиловании, но признали виновным по многим другим предъявленным обвинениям.
Хёйби не присутствовал в суде при оглашении приговора, а участвовал в заседании по видеосвязи. Прокуроры требовали для него 7 лет и 7 месяцев лишения свободы.
Защита просила о более мягком наказании в 18 месяцев и может обжаловать приговор. Мариус Борг Хёйби, чья мать вышла замуж за члена королевской семьи, когда ему было четыре года, вырос в семье, но сам не является королевской особой.
Метте-Марит тяжело больна фиброзом легких и недавно была включена в лист ожидания на трансплантацию легких. Адвокаты ее сына неоднократно добивались его освобождения из тюрьмы, чтобы он мог проводить время с матерью из-за ухудшения ее здоровья.
Один из трех судей, судья Йон Свердруп Эфьестад, начал заседание в понедельник утром с изложения выводов, после чего зачитал 128-страничное решение, объясняющее приговор.