15-iyunga o‘tar kechasi Rossiya kuchlari Ukraina poytaxti Kiyevga yirik havo hujumi uyushtirdi. Ukraina rasmiylarining ma’lumotiga ko‘ra, hujum oqibatida to‘rt kishi halok bo‘ldi, 25 kishi jarohatlandi, jumladan ikki nafar bola ham jabrlangan.
Butun shahar bo‘ylab, xususan Kiyev-Pechersk lavrasi hududida vayronagarchiliklar qayd etildi. U yerdagi Uspenskiy soborida yong‘in chiqqan. 140 mingga yaqin aholi elektr ta’minotisiz qolgan.
Aleksandr Dovjenko nomidagi Milliy kinostudiya ham zarbaga uchradi va liboslar sexi zarar ko‘rdi. Ukraina madaniyat vaziri Tatyana Berejnayaning so‘zlariga ko‘ra, “Ukrainaning eng katta va eng qadimiy kostyumlar kolleksiyasi yo‘q qilindi. Studiyada 100 mingga yaqin kostyum va uch million dona kiyim-kechak bor edi.”
Ukraina Havo kuchlari ma’lumotlariga ko‘ra, tungi hujumda Ukraina bo‘ylab 600 dan ortiq uchuvchisiz uchish apparati va 70 ta raketa qo‘llanilgan, ulardan 50 ta raketa va 582 ta dron urib tushirilgan. Zarbaning asosiy yo‘nalishi Kiyev bo‘lgan, shuningdek, raketalar Dnepr va Xarkovga ham hujum qilgan.
Rossiya Mudofaa vazirligi “Kiyev rejimining terrorchilik harakatlariga javoban” Ukraina shaharlariga zarbalar berilganini tasdiqladi. Vazirlikning da’vo qilishicha, hujumdan ko‘zlangan maqsad Kiyev, Xarkov va Dneprdagi mudofaa-sanoat majmuasi obyektlari, shuningdek, harbiy aerodromlar va safarbarlik markazlari bo‘lgan. “Zarba maqsadlariga erishildi, belgilangan barcha obyektlar yo‘q qilindi”, deyiladi idora bayonotida.

В ночь на 15 июня российские силы нанесли массированный воздушный удар по Киеву. По данным украинских властей, в результате атаки погибли четыре человека, 25 получили ранения, среди пострадавших двое детей.
По всему городу зафиксированы разрушения, в том числе в районе Киево-Печерской лавры, где возник пожар в Успенском соборе. Около 140 тысяч жителей остались без электроснабжения.
Также под удар попала Национальная киностудия имени Александра Довженко, поврежден костюмерный цех. Министр культуры Украины Татьяна Бережная заявила: «Уничтожена крупнейшая и старейшая коллекция костюмов Украины. В студии хранилось около 100 тысяч костюмов и три миллиона предметов одежды».
По данным Воздушных сил Украины, в ночной атаке по Украине было применено более 600 беспилотников и 70 ракет, из которых сбиты 50 ракет и 582 дрона. Основной удар пришелся на Киев, также ракеты атаковали Днепр и Харьков.
Минобороны России подтвердило нанесение ударов по украинским городам «в ответ на террористические действия киевского режима». В ведомстве утверждают, что целями были объекты оборонно-промышленного комплекса в Киеве, Харькове и Днепре, а также военные аэродромы и мобилизационные центры. «Цели удара достигнуты, все назначенные объекты поражены», — говорится в заявлении.
Кроме того, Минобороны России сообщило, что в ночь на понедельник системы ПВО сбили над российскими регионами 123 украинских беспилотника. В Тульской области в результате этого погибли три человека.